Ruský vůdce Vladimir Putin v pondělí po návratu ze své asijské cesty poděkoval severokorejskému diktátorovi Kim Čong-unovi za pohostinnost a vztahy obou zemí označil za „bezprecedentně výborné“. V Pchjongjangu se politici dohodli na vzájemně výhodných dodávkách zbraní. Jižní Korea podle očekávání reaguje odmítavě a s obavami.

Kim a Putin se domluvili, že Severokorejci dodají Moskvě dělostřeleckou munici, zatímco Rusko nabídne KLDR moderní technologie pro její zbrojní průmysl.

Ministerstvo zahraničí si předvolalo ruského velvyslance v Soulu Georgije Zinovjeva, aby mu tlumočilo protest proti záměru Kremlu vybudovat strategické partnerství s Kimem. Rusko se v minulosti po boku zástupců obou korejských států, USA, Číny a Japonska zúčastnilo mezinárodních schůzek o odzbrojení Severní Koreje, takzvaných šestistranných rozhovorů.

Jihokorejci zašli ještě dál než jen k diplomatické nótě. Vláda oznámila, že zvažuje krok, který zatím odmítala. Dodávat Ukrajině zbraně. Pro zemi, která třetím rokem čelí ruské agresi, by to byla významná pomoc.

Jihokorejský zbrojní průmysl patří mezi největší a nejvyspělejší na světě, což není překvapivé vzhledem k neustálému akutnímu válečnému ohrožení země, ale také k dlouhodobě výkonné moderní ekonomice. Jižní Korea disponuje obrovskými zásobami střeliva ráže 105 milimetrů, zřejmě mezi třemi až čtyřmi miliony kusů, uvádí ve své analýze washingtonské Centrum pro strategická a mezinárodní studia.

Ukrajinci by tuto munici využili do svých houfnic, stejně tak potřebují i dělostřelecké granáty ráže 155 milimetrů. Těch Jižní Korea podle zmiňované analýzy tolik nemá, nejspíše jen v řádu statisíců kusů.

„Pro Jižní Koreu je obtížné vzdát se granátů ráže 155 milimetrů, protože by riskovala jejich nedostatek ve vlastním boji o přežití. Stejně jako Ukrajina čelí hrozivému a nepřátelskému sousedovi a má omezené zásoby munice,“ uvádí centrum. Naráží tak zřejmě na hlavní problém v dodávkách jihokorejských zbraní Ukrajině – Soul sám musí počítat s válkou a musí mít zásoby na obranu a odstrašení nepřítele.

Loni poslal do Spojených států 300 tisíc kusů munice ráže 155 milimetrů. Američané jimi nahradili svůj arzenál, který poslaly Kyjevu. Přímo na Ukrajinu zatím Jižní Korea nedodala nic. Na asijskou zemi se stále více orientuje Polsko, které nakupuje stovky jihokorejských tanků K2, a jedná dokonce o tom, že začne v licenci tato bojová vozidla samo vyrábět. Různé zdroje Jižní Koreu neoficiálně uvádějí jako jednu ze zemí, z níž nakupují munici státy Evropské unie a NATO v rámci takzvané české iniciativy pro Ukrajinu. Česko ale v tomto směru nic nekomentuje.

Sblížení mezi Moskvou a Pchjongjangem lze s nadsázkou nazvat návratem ke kořenům. Severní Korea vznikla z vůle někdejšího vůdce Josifa Stalina, protože sovětská armáda na konci druhé světové války obsadila sever poloostrova a odmítla s Američany – kteří kontrolovali jih – jednat o sjednocení. Sovětský svaz byl po následující desetiletí hlavním obchodním a zbrojním partnerem.

Zlom nastal v roce 1990, kdy Sovětský svaz diplomaticky uznal Jižní Koreu a drasticky snížil pomoc KLDR. Od roku 2022 je ale Jižní Korea na ruském seznamu devětačtyřiceti států, které Kreml označuje za „nepřátelské země“. Z Asie na něm figurují ještě Japonsko, Singapur a Tchajwan.

Video: Putin se objevil po 24 letech v Pchjongjangu (20. 6. 2024)

Vladimir Putin navštívil Kim Čong-una: svezl ho autem, utužili vztahy u psů, koní i jídla | Video: Reuters

Podíl.
Exit mobile version