Aktual.: 19.11.2024 09:06
Brno – Brněnská skupina Květy vydala desátou řadovou desku, tvoří ji deset příběhů v deseti písních. Melancholickou atmosféru na desce střídá nadhled a humor. Je to výpověď o místě a okamžiku, kdy nahrávka vznikala, časová konzerva životního období, řekl v rozhovoru s ČTK Martin Kyšperský, kytarista, zpěvák a hlavní autor repertoáru Květů. Deska se jmenuje 41 minut. Jde jednak o její stopáž, jednak o vyjádření časového nároku, který v těkavé a uspěchané době vznáší na posluchače.
Kapela Květy existuje od začátku tisíciletí a opakovaně měnila sestavu i hudební výraz. Navazuje na brněnskou alternativní scénu, od jejího dědictví se však už podle Kyšperského odpoutala, jde vlastní cestou a inspiraci čerpá ze širších zdrojů. Momentálně kapelu spolu s Kyšperským tvoří bubeník Aleš Pilgr, baskytarista a klávesista Jiří Habarta a všestranný hudebník Ondřej Kyas.
Novinku produkoval Habarta, který jinak působí ve skupině Ghost of You. „Díky němu zní deska jinak, je to sametovější, plastičtější, něžnější nahrávka. Směřuje vlastně k experimentálnímu popu. Předchozí deska byla rockovější,“ uvedl Kyšperský, který je opět autorem textů. Některé jsou nostalgické, vzpomínkové, jiné zachycují všední okamžiky, třeba kancelářský život nebo pozorování nutrie u řeky. Nechybí však ani skladba pojmenovaná Padre Pio po italském knězi a světci.
Dohromady texty utvářejí ucelenější autorskou výpověď. „Je to vlastně o tom, jak se žije chlápkovi v Brně, kterému je 44 let a žije svůj životní sen. Má kapelu, kterou vždycky chtěl mít, vlastně nikdy nic jiného nechtěl, ale když se to splnilo, tak si ještě říká: Je to fakt všechno? Taky jde o to, jak vypadá svět kolem mě a co jsem z něj schopen pochopit a co třeba jen procítit,“ řekl Kyšperský.
Desátou řadovou nahrávku Květy pokřtí 18. prosince v Paláci Akropolis v Praze a o den později v Brně na Staré Pekárně. O vydání nějaké výběrové nebo bilanční desky zatím kapela neuvažuje, fanoušci si mohou svůj „best of“ výběr vytvořit v libovolné streamovací platformě. „Ale stálo by zato zkusit některé starší písničky zaranžovat jinak. Třeba s malým klasickým tělesem. Ale je to poměrně náročné, tak nevíme, kdy se nám to povede,“ uvedl Kyšperský.
V posledních letech Kyšperský dostal několik výrazných příležitostí také jako herec, například ve filmu Marťanské lodě nebo seriálu Trpaslík. „Herectví se věnuju jenom, když mě o to někdo požádá, nechodil jsem nikdy na žádné konkurzy,“ uvedl. Přesto je na obzoru další role v připravovaném projektu režiséra Bohdana Slámy.
Kromě Květů má Kyšperský další hudební aktivity. V poslední době pracoval na desce Martiny Trchové 90 % štěstí. Aktuálně pomáhá na svět debutovému albu zpěvačky Lenky Konkoľové, která působí pod uměleckým jménem Elka. Vystupuje s Annou Beatou Háblovou, píše scénickou hudbu, naposledy třeba pro Divadlo Na zábradlí nebo brněnské Divadlo Feste.
Pomáhal také s produkcí dlouhohrající desky s písněmi předčasně zemřelého skladatele Jiřího Bulise, která vyšla letos pod názvem Slunce na peřinách. „Jsme příjemně překvapení, jaký to má ohlas. Vyšel také zpěvník, který je už vyprodaný. Je fajn vracet tyto krásné věci zpátky do hry,“ řekl Kyšperský.