Svět pobouřila zpráva o případech hromadného znásilňování nezletilých dívek v severní Anglii, které za nezájmu úřadů probíhalo přes 20 let. Vložil se do toho i Elon Musk, který obvinil britskou ministryni na ochranu práv dětí z nadržování genocidním násilníkům a krále Karla III. vyzval k rozpuštění parlamentu. Britský premiér Keir Starmer na to reagoval slovy o lžích a dezinformacích.
Co způsobilo roztržku mezi britskou vládou a nejbohatším mužem světa, shodou okolností navíc blízkým spojencem nastupujícího amerického prezidenta?
Jsou to děsivé podrobnosti o hromadném a mimořádně brutálním, roky trvajícím sexuálním zneužívání tisíců nezletilých dívek pákistánskými gangy v britských městech, především v severoanglickém Rotherhamu.
Podrobné informace o sexuálním násilí v tomto městě obdržela vláda sice již roku 2014, všeobecné pobouření v Británii i jinde však vyvolala až před týdnem zveřejněná zpráva zpravodajského kanálu GB News. Ten na Nový rok informoval o tom, že ministryně pro ochranu dětí Jess Phillipsová se postavila proti tomu, aby se obdobný případ sexuálního násilí, k němuž došlo v Oldhamu nedaleko Manchesteru, vyšetřoval na celostátní úrovni.
Na celé kauze zaráží především fakt, že o problému se vědělo bezmála 20 let, ale zodpovědné úřady nezasáhly. Policie v Rotherhamu výpovědi zneužívaných dívek bagatelizovala.
Ve dvou případech otcové, kteří vypátrali své zneužívané dcery a pokusili se je vysvobodit z domů, v nichž byly znásilňovány, byli po přivolání policie sami zatčeni. V několika případech byly zadrženy i intoxikované dětské oběti za přečiny jako rušení veřejného pořádku a nočního klidu nebo opilství a výtržnictví, přičemž proti pachatelům znásilnění a sexuálního zneužívání úřady nic nepodnikly.
Šéfka konzervativců Kemi Badenochová podle BBC ministryni ostře kritizovala s tím, že skandál násilnických gangů je třeba důkladně vyšetřit, stínový ministr spravedlnosti Robert Jenrick věc označil za „ostudnou“. Kauza nakonec nabyla světových rozměrů, když na ni před pár dny na platformě X reagoval Elon Musk.
Stoupenci ministryně Phillipsové ji hájí, že žádné vyšetřování neodmítla, prý pouze nechtěla, aby se věc řešila z Londýna, a proto nechala odpovědnost na místních úřadech. To však málokoho uklidňuje, neboť to byly právě místní úřady, které již dříve svou lhostejností zneužívání dětí dopustily.
Případy systematického znásilňování mladých dívek organizovanými gangy byly totiž odhaleny v celé řadě míst napříč Anglií, mimo jiné v Cornwallu, Derbyshire, Rochdale, Oxfordshire a Bristolu. Jen v Rotherhamu vyšetřovatelé odhadli počet znásilněných dětí na více než 1400, v Telfordu nedaleko Birminghamu pak na více než tisíc.
Celou záležitost také komplikuje otázka rasové a náboženské (ne)snášenlivosti. Pachatelé byli ve většině případů pákistánského původu, oběťmi bílé britské dívky, vesměs z nižších vrstev. Obavy z toho, že by mohly být obviněny z rasismu, vedly úřady – od policie až po sociální služby – k zamlčování skutečností, ignorování stížností obětí a nečinnosti. Vzorec utajování a apatie přispěl k atmosféře, v níž zločiny mohly pokračovat dlouhé roky. A to je to, čeho se bojí kritici Phillipsové – že jde o další pokus zamést nepříjemné skutečnosti pod koberec jako v Rotherhamu.
Starší případ z Rotherhamu
Město v severní Anglii, veliké bezmála jako Ostrava, se totiž stalo dějištěm jednoho z nejhrůznějších případů systematického sexuálního zneužívání dětí v moderní historii. Odhad 1400 obětí je konzervativní a podle oficiální zprávy pro britskou vládu z roku 2014 „nikdo neví pravdivý rozměr sexuálního zneužívání dětí“ v Rotherhamu mezi lety 1997 až 2013, kdy ve městě operoval násilnický gang.
„Je těžké popsat hrůznost zneužívání, kterému byly dětské oběti vystaveny,“ uvedla Alexis Jayová, vedoucí nezávislého vyšetřování.
„Byly znásilňovány více pachateli, převáženy jako otroci do jiných měst na severu Anglie, unášeny, bity a zastrašovány. Existují příklady dětí, které polili benzinem a vyhrožovali jim, že je zapálí, kterým vyhrožovali střelnými zbraněmi, nutili je být svědky brutálně krutých znásilnění a vyhrožovali jim, že pokud to někomu řeknou, budou další na řadě. Dívky, některé teprve jedenáctileté, byly opakovaně znásilňovány velkým počtem mužských pachatelů,“ napsala do své zprávy pro vládu.
Tragický je zejména fakt, že velké části utrpení šlo předejít, kdyby rotherhamské úřady jednaly včas a zločiny neignorovaly. Více než třetina zneužitých dětí byla již dříve známa úřadům kvůli týrání nebo zanedbávání. Navíc podle vydaných zpráv zkraje let nultých, jejichž autorkou je kriminoložka Angie Healová, byla závažnost problému známa od samého začátku.
Jayová ve vládní zprávě konstatuje, že „nikdo nemohl říci, že o tom nevěděl“. Navzdory tomu trvalo řádění gangu „asijských mužů“ celkem 16 let. Healová považuje tento faktor za klíčový v pochopení toho, proč se zneužívání tak dlouho nepodařilo zamezit. Policie se zdráhala zasáhnout kvůli obavám, že bude nařčena z „rasové předsudečnosti“. Sociální pracovníci byli zase instruováni, aby zločiny s pákistánskou komunitou vůbec nespojovali a etnický původ násilníků nezmiňovali.
Úřady se navíc při řešení problémů příliš spoléhaly na tradiční komunitní vůdce, jako jsou islámští duchovní, imámové. Například sociální pracovníci byli vybízeni k tomu, aby zprostředkovali „usmíření“ a přitom odhalili, kde se nacházejí ženy z pákistánské komunity, které utíkaly před domácím násilím do azylových domů. Situaci ilustruje doporučení, které kriminoložka Healová dala policii ve zprávě z roku 2006: „Větší důraz byl měl být dán na stíhání pachatelů sexuálního násilí namísto jejich obětí.“
Zde se mimochodem nabízí paralela s městem Oldham, kde byl zaznamenán případ 12leté dívky pod krycím jménem Sophie. Ta přišla na policejní stanici nahlásit znásilnění, načež jí bylo řečeno, ať přijde, až „nebude opilá“. Před policejní stanicí na ni čekali členové pákistánského gangu, kteří ji zavlekli do auta, kde ji následně znásilnili znovu. Dívka byla poté převezena do domu, kde byla opakovaně zneužívána dalšími pěti muži.
V rámci trestního stíhání v Rotherhamu bylo nakonec odsouzeno více než 60 pachatelů. Věc ovšem zdaleka není uzavřena a očekává se, že počet odsouzených bude i nadále stoupat. Posledních sedm násilníků bylo posláno do vězení teprve v září loňského roku. Podobné příklady násilnických gangů jsou přitom hlášeny z širší oblasti severní Anglie a existuje podezření, že s problémem se potýká i Skotsko.