Nejvyšší soud Spojeného království rozhodl, že britský zákon o rovnosti pohlaví definuje ženu jako osobu, která se narodila jako biologická žena. Vyhověl tak odvolání skupiny aktivistek ze Skotska, které požadovaly právní stanovisko k tomu, zda jsou v souvislosti s tímto zákonem ženami také transgender lidé.

Případ začal ve Skotsku před několika lety. Aktivistky se tázaly konkrétně na osoby, jež disponují certifikátem o uznání pohlaví (GRC), píší britská média a agentura AFP.

„Výrazy žena a pohlaví v zákoně o rovnosti z roku 2010 odkazují na biologickou ženu a biologické pohlaví, ale radíme, aby se tento rozsudek nevykládal jako triumf jedné nebo více skupin v naší společnosti na úkor jiné – není tomu tak,“ uvedli soudci nejvyššího soudu.

To, že právní definice ženy je založena na biologickém pohlaví, je velmi citlivé rozhodnutí, které by mohlo mít závažné důsledky pro transgenderové ženy ve Spojeném království, píše agentura AFP.

Rozhodnutí znamená, že transgenderová osoba s certifikátem GRC, který ji uznává jako ženu, by neměla být považována za ženu v souvislosti se zákonem o rovnosti pohlaví, který mimo jiné ženy chrání před diskriminací.

Soud zdůraznil, že jeho rozhodnutí však nezbavuje transgenderové osoby ochrany, protože „jsou chráněny před diskriminací z důvodu změny pohlaví“.

Ačkoli soudní bitva začala ve Skotsku, středeční rozsudek by mohl mít významné důsledky pro prostory a služby, které nejsou oddělené pro jednotlivá pohlaví v celé Anglii, Skotsku a Walesu a podnítit výzvy ke změně zákona z roku 2010, píše britský deník The Guardian.

Rozporuplné reakce

Aktivistka Maya Forstaterová, jež se účastnila případu, považuje verdikt za správný. „Jsme potěšeni, že nejvyšší soud přijal argumenty For Women Scotland a odmítl stanovisko skotské vlády. Soud nám dal správnou odpověď: chráněná charakteristika pohlaví – muže a ženy – odkazuje na realitu, nikoli na papírování,“ konstatovala aktivistka. Kampaň For Women Scotland podporuje finančně například spisovatelka a autorka knih o Harrym Potterovi JK Rowlingová.

Podle mluvčího britské labouristické vlády přináší rozhodnutí nejvyššího soudu „srozumitelnost a důvěru ženám a poskytovatelům služeb, jako jsou nemocnice, azylové domy a sportovní kluby“, napsala tisková agentura PA.

Verdikt naopak odsoudili zástupci trans žen. „Vyzýváme lidi, aby nepropadali panice – rychle se objevuje spousta komentářů, které pravděpodobně záměrně zveličují dopad, který toto rozhodnutí bude mít na životy všech trans lidí. Více řekneme, jakmile to bude možné. Dávejte dnes na sebe pozor,“ reagovala skupina Scottish Trans.

Ellie Gomersallová, trans žena ze Skotské zelené strany, zároveň vládu Spojeného království vyzvala, aby změnila zákon a zakotvila úplnou rovnost pro trans lidi.

Podíl.