Aktual.: 2.04.2025 23:51

Londýn/Bern/Stockholm/Řím/Praha – Británie chce na nová americká reciproční cla reagovat v klidu, Švýcarsko počítá s tím, že rychle rozhodne o dalších krocích. Švédsko amerického postupu lituje, nechce obchodní válku. Politici trojice zemí to dnes uvedli v prvních vyjádřeních poté, co zavedení cel oznámil ve Washingtonu prezident Donald Trump. Čeští vládní politici očekávají evropskou reakci na oznámená cla.

„Spojené státy jsou naším nejbližším spojencem, takže náš přístup spočívá v zachování klidu a odhodlání uzavřít tuto dohodu, která, jak doufáme, zmírní dopady toho, co bylo dnes oznámeno,“ uvedl v prohlášení britský ministr obchodu Jonathan Reynolds v narážce na dohodu o hospodářském partnerství, o které obě strany jednají.

Zároveň ale poznamenal, že Británie, která nyní musí počítat s americkým clem ve výši deseti procent, má k dispozici řadu nástrojů a nebude váhat je použít.

Švýcarská prezidentka Karin Kellerová-Sutterová v krátkém vyjádření sdělila, že vláda alpské země o své reakci rozhodne rychle. Švýcarsko bude čelit clům ve výši 31 procent.

„Švédsko se bude i nadále zasazovat o volný obchod a mezinárodní spolupráci,“ reagoval na oznámená cla, která jsou v případě Evropské unie na úrovni 20 procent, švédský premiér Ulf Kristersson, podle něhož vzájemná obchodní spolupráce přispívá k míru, technologickému pokroku i snížení globální chudoby.

„Proto hluboce lituji cesty, kterou se USA vydaly, když se snaží omezit obchod vyššími cly. Nechceme zvyšující se obchodní bariéry. Nechceme obchodní válku,“ poznamenal s tím, že jeho země je na nynější situaci dobře připravena. V rámci EU chce využít všech příležitostí aktuální vývoj zvrátit.

Italská premiérka Giorgia Meloniová, pokládaná za Trumpova blízkého evropského spojence, podle agentury Reuters uvedla, že nová cla jsou špatná a dodala, že doufá ve společnou práci s USA a Evropou na odvrácení obchodní války, která by západní svět oslabila.

Ministerský předseda Austrálie Anthony Albanese řekl, že Trumpovo rozhodnutí nebylo „činem přítele“. Austrálie ale podle něj zatím reciproční cla nezavede.

Čeští vládní politici očekávají evropskou reakci na oznámená cla

Cla oznámená americkým prezidentem Donaldem Trumpem nejsou dobrá pro nikoho, sdělil dnes ČTK předseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marek Výborný. Další cla na dovoz do Spojených států představují podle předsedkyně TOP 09 a Sněmovny Markéty Pekarové Adamové vážné riziko pro globální ekonomiku. Očekávají, obdobně jako europoslankyně STAN Danuše Nerudová, evropskou reakci. Spojené státy budou uplatňovat podle Trumpova sdělení mimo jiné clo 20 procent na dovoz veškerého zboží z EU. Podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) má EU připraven první soubor protiopatření za více než 20 miliard eur (asi 500 miliard Kč).

„Obchodní vztah mezi EU a USA je největším na světě, celní války nikomu nepomohu a posilují naše společné rivaly,“ napsal na síti X Vlček, podle kterého jsou cla velkou chybou. „Na úrovni EU máme připravený první balíček protiopatření v hodnotě převyšující 20 miliard eur. Budeme reagovat jednotně, ale uměřeně. Stále totiž věříme, že je možné dosáhnout dohody,“ uvedl Vlček.

„Z oznámených cel Donalda Trumpa nemám radost. Není to dobře pro nikoho, ani pro Spojené státy. Rozhodně se jich ale nezalekneme a Evropa na ně bude adekvátně reagovat,“ uvedl Výborný. Zmínil možnost evropské digitální daně.

„Je zřejmé, že obchodní válka poškozuje všechny zúčastněné strany. Evropa ale v takovém případě nemůže zůstat nečinná, musí být připravena na adekvátní odpověď,“ napsala ČTK Pekarová Adamová. Česka jako exportní ekonomiky by se tyto spory podle ní přímo dotkly. „Ti z opozice, kdo Trumpovu politiku dosud podporovali, by si právě tuto skutečnost měli konečně uvědomit,“ dodala.

Americký prezident spustil podle Nerudové nebezpečnou hru, na cla podle ní doplatí celý svět včetně Česka i Spojených států. „Na vyšších clech tratí všichni včetně Američanů, ale EU se musí samozřejmě bránit. Máme evropskou legislativu, která nám umožňuje na obchodní agresivitu Trumpovy administrativy reagovat,“ napsala na sociální síti X.

Předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura uvedl, že cla uvalená na zboží ze Spojených států jsou ze strany EU vyšší než cla na zboží z EU v USA. „Bohužel se v nové situaci ukázala totální vyjednávací neschopnost EU. Zatímco Británie si dojednala plně reciproční rovné a spravedlivé vzájemné clo pouhých deset procent, tak vedení EU zcela selhalo. EU ve skutečnosti cla snižovat nechce, protože podle pravidel EU jsou cla příjmem EU, nikoli členských států, a EU potřebuje financovat svůj byrokratický moloch a nesmyslný Green Deal, což je naše smůla,“ napsal ČTK.

Trump označil na začátku svého vystoupení dnešek za jeden z nejdůležitějších dnů v americké historii a prohlásil, že přichází „zlatý věk Ameriky“. Někdejší ministr financí Miroslav Kalousek komentoval na sociální síti X prezidentův projev slovy, že lidem slibuje návrat do minulosti, což funguje. „Nejistota budoucnosti vzbuzuje obavy, s minulostí jsou reálné zkušenosti. Než většina pochopí, že minulost vrátit nelze, všichni zchudnou. Bohužel nejen Američané. Zchudneme všichni,“ napsal.

Cla na dovoz z Číny, které mají činit podle dnešního oznámení recipročně činit 34 procent, zvýšil Trump už v únoru. Zavedl také cla na hliník a ocel a minulý týden oznámil, že zavede 25procentní clo na dovoz automobilů a jejich dílů. Cla na automobily začnou Spojené státy vybírat od 3. dubna, cla na součástky vstoupí v platnost nejpozději 3. května, přesné datum se vláda teprve chystá oznámit.

Podíl.