Nová nejvyšší státní zástupkyně Lenka Bradáčová plánuje jednat s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS) o rozšíření působnosti vrchních státních zastupitelství v případech kyberkriminality. Sdělila to v Otázkách Václava Moravce. Návrh vyhlášky už má podle ní resort k dispozici. Také usiluje o kontrolu u závažných kybernetických trestných činů, ve kterých mohlo dojít ke zmaření trestního řízení.

Případy ke kontrole podle Bradáčové vzejdou z analýzy, kterou si nechala zpracovat ohledně krajů spadajících pod pražské vrchní státní zastupitelství a kterou nyní plánuje doplnit i o zbývající dva moravské kraje. Výsledkem by podle ní mohly být změny vnitřních předpisů nebo také legislativy.

„Kontrola skončených věcí by neměla být dělána plošně, měla by zacílit na problematické trestní věci. Z obecné analýzy lze vytipovat trestní věci, kde mohlo dojít k zásadnímu zmaření objasnění špatným postupem policejního orgánu nebo nedůsledným postupem státního zastupitelství,“ řekla Bradáčová.

Z těchto nejzávaznějších trestných činů, které útočí například na kritickou infrastrukturu státu, podle Bradáčové zůstává neobjasněná většina. Důvodem je i to, že některé přicházejí z ciziny. Považuje proto za důležitou také mezinárodní právní spolupráci.

S Blažkem chce žalobkyně jednat o návrhu, podle kterého by měla Vrchní státní zastupitelství v Praze a Olomouci převzít působnost u kybernetických trestných činů, které útočí na kritickou infrastrukturu státu. „Návrh už je ministerstvu delší dobu předložen, ale nyní po nástupu do funkce bych ráda intenzivně s ministrem spravedlnosti jednala, aby alespoň část nových bodů vyhlášky ve vztahu ke kyberkriminalitě přijal,“ oznámila.

Část návrhu související s kyberkriminalitou by podle ní mohla platit už od poloviny letošního roku. „Pokud chceme čísla objasněnosti zlepšit, je to celý balík opatření,“ dodala, přičemž právě opatřením se chce věnovat. Za důležitý bod v této věci také označuje posílení specializace v rámci státních zástupců a na všech článcích policie.

Pomoci může první náměstek Kasal

Na řešení trestních řízení týkajících se kyberkriminality by se podle Bradáčové mohl podílet i její nový náměstek Zdeněk Kasal, jehož Blažek do funkce jmenoval ve středu. „Jeho síla spočívá především v oblasti trestního řízení kyberkriminality a sjednocování trestání, které mnohdy budí emoce tím, že mnoho ukládaných sankcí bývá nepřezkoumatelných,“ vyjádřila se žalobkyně. Nového prvního náměstka označila za záruku kontinuity.

Kasal dosud působil na Nejvyšším státním zastupitelství jako ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality. Nyní by podle Bradáčové mohl řešit právě i sjednocování trestání, které ona už dříve označila za jednu ze svých priorit.

Předchozí nejvyšší žalobce Igor Stříž měl dva náměstky, Jiřího Pavlíka a Přemysla Poláka, funkci prvního náměstka se mu však podle Bradáčové nedařilo obsadit. Pavlík a Polák nyní podle žalobkyně na svých postech setrvávají a se třemi náměstky počítá i do budoucna, jak je to podle ní běžné.

Úniky ze spisů a institut dovolání

Bradáčová v pořadu hovořila také o problematice úniků z trestních spisů na veřejnost. Prý ale není zastáncem toho, aby byl v této věci zaveden nový trestný čin. „Já bych preferovala cestu správního trestání, ať už cestou nějakých pořádkových pokut, nebo přestupků,“ doplnila. Nebyla by ani pro návrh předsedy sněmovního ústavně-právního výboru Radka Vondráčka (ANO), který navrhuje zákaz zveřejňování totožnosti podezřelých a stíhaných lidí. Nepřinese podle ní řešení, které politici očekávají.

Ohledně institutu dovolání žalobkyně sdělila, že hodlá v posuzování základních přístupů postupovat stejně. „Možná o něco jiné to bude v tom, že se budu dožadovat takového rozhodnutí nejvyššího soudu i ve věcech, které jsou judikaturně méně pevné, to znamená, že soudy o nich rozdílně rozhodují.“

Bradáčová se funkce nejvyšší státní zástupkyně ujala v úterý, nahradila Igora Stříže, který rezignaci oznámil začátkem ledna. Bradáčovou v čele pražské instituce nahradil její náměstek Zdeněk Štěpánek.

Jako jeden z cílů si Bradáčová vytyčila mimo jiné redukci počtu stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři. Až bude pozici za sedm let opouštět, bude prý považovat za úspěch, když se úpravu alespoň podaří prosadit, řekla v pořadu.

Podíl.
Exit mobile version