Jednou z priorit nové nejvyšší státní zástupkyně Lenky Bradáčové je změnit soustavu státních zastupitelství ze čtyřstupňové na třístupňovou. Chce mezi jiným vyjít z normy, která nebyla projednána v roce 2013 a počítala i se zrušením vrchního státního zastupitelství. Politici ale nejsou jednotní.

„Normu je potřeba zaktualizovat z pohledu zkušeností, které jsme nabyli za deset let,“ soudí nejvyšší státní zástupkyně. „Ale myslím si, že základní obrysy na stole už jsou,“ dodává Bradáčová, která byla skoro třináct let vrchní státní zástupkyní.

Politici nejsou jednotní v názoru na případné zrušení vrchních státních zastupitelství. „Vrchní státní zastupitelství a vrchní soudy do té soustavy racionálně nepatří, ale je to dlouhodobější úvaha, musí být vedena i se soudci,“ domnívá se předseda poslaneckého klubu Marek Benda (ODS).

Předseda ústavně-právního výboru Radek Vondráček (ANO) navrhuje řešit to i v kontextu soudní soustavy. Připomenul také názor, podle nějž by bylo lepší ubrat agendy na prvním stupni.

Politická debata by podle Bradáčové mohla začít nejdříve po podzimních volbách, které mají rozhodnout o novém složení sněmovny a také o obsazení postu ministra spravedlnosti.

Specializovaný protikorupční útvar je překonaný, míní politici i Bradáčová

Část změn, které – zejména podle zástupců koalice – posílily státní zastupitelství, prošla loni. Na rozdíl od staršího návrhu však předloha neobsahuje specializovaný útvar, který by se věnoval pouze korupci. Podle předsedy poslaneckého klubu STAN Josefa Cogana došlo k posílení nezávislosti státního zastupitelství jinými opatřeními.

Část opozice pak požaduje nejdříve studii k samotné reformě státního zastupitelství a soudů. Už nyní se ale většina sněmovních stran a hnutí shoduje, že úvaha o specializovaném protikorupčním útvaru je překonaná.

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek upozorňuje na zahraniční případy, kdy zavedení jedné protikorupční instituce, „takzvaně protikorupční“, znamenalo, že „do ní nalezli ti největší korupčníci nebo jejich agenti a nakonec to skončilo velmi špatně“.

Místopředsedkyně ústavně-právního výboru Vladimíra Lesenská (SPD) se pak domnívá, že „pokud by všechny stupně od policie až po státní zastupitelství a soudy vykonávaly to, co vykonávat mají, tak by ani nic nového vznikat nemuselo“.

Vznik takového útvaru po svém uvedení do funkce nezmiňovala ani Bradáčová. Také ona považuje takový plán za překonaný.

Podíl.