Aktualizace: 24.06.2024 11:07

Lucemburk – Riziko, že se konflikt na Blízkém východě přelije na jih Libanonu, je podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella každým dnem vyšší. Borrell to uvedl během jednání unijních ministrů zahraničí v Lucemburku. Šéfové diplomacií se budou dnes zabývat i nedávnými výhrůžkami libanonského šíitského hnutí Hizballáh vůči Kypru, který je členským státem EU.

„Jsme na prahu rozšíření války,“ řekl Borrell novinářům. Hizballáh podporovaný Íránem začal na Izrael útočit nedlouho po teroristických útocích hnutí Hamás na Izrael z loňského 7. října. Jak Hizballáh uvedl, s útoky nepřestane, dokud v Pásmu Gazy nezavládne příměří. Vůdce Hizballáhu Hasan Nasralláh pak minulý týden varoval, že pokud Izrael zaútočí na jeho pozice v Libanonu, mohl by se terčem útoků hnutí stát i Kypr, který podle Nasralláha s židovským státem vojensky spolupracuje.

„Je absolutně nepřijatelné vyhrožovat suverénnímu státu Evropské unie,“ uvedl dnes řecký ministr zahraničí Jorgos Gerapetritis. „Stojíme při Kypru a budeme se všichni společně bránit proti všem druhům hrozeb přicházejících od teroristických organizací,“ dodal. Situaci mezi Izraelem a Hizballáhem označila za znepokojivou i německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. „Další eskalace by byla pro lidi v regionu katastrofou,“ dodala s tím, že Libanon brzy navštíví.

V posledním týdnu vzrostly obavy, že by letitý konflikt mezi Hizballáhem a Izraelem zostřený izraelskou ofenzivou v Pásmu Gazy mohl přerůst ve válku. V Pásmu Gazy bojuje izraelská armáda s hnutím Hamás v odvetě za jeho teroristický útok na Izrael z loňského 7. října a Hizballáh je spojencem Hamásu. Obě hnutí podporuje Írán, který je dlouhá léta úhlavním nepřítelem Izraele.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.