Komerční prezentace Aktual.: 4.05.2025 13:29

Bohdalov (Žďársko) – Nová pamětní deska v Bohdalově na Žďársku připomíná, že tam byla 17. července 1944 oficiálně ustavená významná odbojová organizace Rada tří, označovaná také R3. Památník na budově římskokatolické fary nese rovněž jména Jaroslava Koudely, Jaroslava Heimricha a Petra Sedlického spojených s Bohdalovem, kteří se ve druhé světové válce zapojili do odboje a zemřeli. Válečné události připomíná výstava ve farním sále.

Rada tří byla organizace nekomunistického odboje proti fašistům na území protektorátu. V jejím čele po ustavení stáli Josef Grňa, generál Vojtěch Luža a představitel ilegální hasičské organizace Josef Císař. Ani ti členové tohoto odboje, kteří přežili válku, se vděku nedočkali. Někteří skončili v komunistickém vězení, jiní po roce 1948 emigrovali.

„My tady vzpomínáme na odbojovou organizaci, o které se desítky let mnoho nevědělo, mnoho nepsalo. Vždy se zdůrazňoval komunistický odboj,“ řekl badatel a publicista Hynek Jurman v parku u kostela, kde dopolední slavnost začala. Uvedl, že Rada tří byla založena v Bohdalově „mezi farou, mlýnem a loveckou chatou“.

Činnost skupiny omezoval nedostatek zbraní. „Takže celonárodní plánované povstání se nemohlo uskutečnit. Ale přesto tahle organizace dokázala víc než mnohé jiné,“ řekl Jurman ČTK.

Lužu zastřelili v říjnu 1944 protektorátní četníci ve Hřištích u Přibyslavi. Josefa Císaře zatklo v listopadu 1944 gestapo. Válku přežil, ale po únoru 1948 emigroval. Josef Grňa byl po komunistickém převratu odsouzený do vězení, stejně jako další představitelé tohoto odboje. Mezi nimi byl i bohdalovský farář Josef Votava, později přeložený do Měřína. Vězněný byl za pomoc při ukrývání kněze a básníka Jana Dokulila.

Připomínku 80. výročí od konce druhé světové války připravil městys s 1200 obyvateli spolu se správou farnosti. S podnětem přišel zastupitel Stanislav Růžička (nestraník). „V podstatě mi vadilo, že to tady bylo zapomenuté,“ uvedl.

Minulý režim nebyl nakloněný k tomu, aby se tyto události veřejně připomínaly. „Bylo to spojené s církví, nebyl to ten ‚správný‘ odboj,“ řekl ČTK starosta Arnošt Juda (nestraník). Výstavu na faře si mohou lidé v dalších dnech prohlédnout po předchozí dohodě. „Potom předpokládáme, že všechny materiály budu umístěné ve škole a budou sloužit také k výuce,“ řekl.

Městys s 1200 obyvateli dnes připomněl i 24 bohdalovských mužů padlých v první světové válce. Památník od sochaře Julia Pelikána, který je u kostela svatého Vavřince od roku 1920, jejich jména neobsahuje. „V té době ještě neměli seznamy padlých,“ řekl Růžička.

 

 

Podíl.
Exit mobile version