Blokování pomoci v Pásmu Gazy je proti mezinárodnímu humanitárnímu právu, řekl v pořadu 90’ ČT24 s moderátorem Jakubem Musilem ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek s tím, že jde o velkou humanitární krizi. Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) míní, že pomoc by měla proudit potřebným a neměla by být rozkrádána Hamásem. Zopakoval, že Česko ctí humanitární právo. Komentátor Českého rozhlasu Jan Fingerland prohlásil, že strategie Izraele byla chybná.
Pánek zmínil, že se v případě Gazy dá hovořit o velké humanitární krizi a situace by se podle něj zlepšila, pokud by kamionů byly stovky denně. „Ani sto kamionů denně nestačí, navíc je tam velké prázdno po dvou měsících téměř úplné blokády,“ podotkl.
Zmínil pětistupňovou klasifikaci, kdy pátý stupeň je hladomor a lidé skutečně umírají hlady. Gaza je v současnosti prakticky celá ve čtvrtém stupni. Podle něj je možné, že jsou v oblasti skupiny lidí, kteří mají zahrádku, zásoby či peníze. „To je vždy ale zlomek obyvatelstva. Jinak je to hladovění dvou milionů lidí,“ dodal s tím, že na záběrech je vidět boj o kaši připravované z rýže, fazolí, oleje a soli. „To lidé nedělají, když nemají hlad.“
Lipavský podotkl, že Česko celou dobu říká, že Izrael má dodržovat mezinárodní humanitární právo. „Říkáme to po každém jednání,“ podotkl s tím, že situace v Gaze je z humanitárního hlediska kritická. Na otázku moderátora, zda není pro Česko prostor přehodnotit asociační dohodu s Izraelem, řekl, že není co přehodnocovat, protože si myslí, že má Česko racionální přístup k otázce.
Evropská unie v úterý uvedla, že kvůli katastrofální situaci v Pásmu Gazy chystá revizi asociační dohody, která zajišťuje hlubší spolupráci mezi EU a tímto státem. Británie ze stejného důvodu pozastavila jednání o obchodní dohodě s Izraelem.
„Když se podíváte do mandátu, který Evropská unie i naším hlasem podepsala, tak je velmi kritický, kde se hovoří nejen o humanitární situaci v Pásmu Gazy, ale i o osadách, kde je Izrael konfrontován i českým hlasem. Myslím, že je lepší ten nástroj mít, tedy se scházet napřímo, než vypracovávat nějakou další zprávu,“ dodal ministr. Česko je podle něj často kritizováno, že je příliš proizraelské.
„Náš princip je, že Izrael má právo na sebeobranu proti tomu, kdo ovládá Pásmo Gazy, což je teroristická organizace Hamás,“ zdůraznil s tím, že teroristé měli dvacet let Gazu pod kontrolou a nesou míru spoluodpovědnosti na současné situaci. Na otázku moderátora, zda souhlasí s blokádou humanitární pomoci, odpověděl, že nedokáže vyhodnotit každý krok, který izraelská strana ve válce udělá.
„Nejsme přímo na místě, abychom to mohli vyhodnocovat,“ dodal s tím, že ale situace v Pásmu Gazy je kritická a je rád, že blokáda ze strany Izraele byla prolomena. Zároveň zmínil, že Česko ctí mezinárodní humanitární právo.
Údajné porušování mezinárodního práva
Pánek zdůraznil, že blokování pomoci je proti mezinárodnímu humanitárnímu právu a nelze to relativizovat. „Pomoc musí mít volný průchod, musí být vedena potřebou a její blokování je porušování mezinárodního práva,“ poukázal ředitel. Lipavský podotkl, že se má pomoc především dostat potřebným a ze strany Hamásu je rozkrádána.
Pánek odvětil, že se v drtivé většině potřebným doopravdy dostává. „Nebudeme se přesvědčovat o tom, že Hamás svou sílu čerpá z kaše a pytlů mouky,“ poukázal. Lipavský reagoval, že nic takového netvrdil, řekl pouze to, že pomoc byla systematicky rozkrádána a nyní je snaha, aby tomu tak nebylo. Rovněž připomněl, že Hamás rozpoutal strašlivý útok v říjnu 2023 a stále drží 53 rukojmí.
Fingerland připomněl, že podle Ženevské konvence musí bojující strana zajistit výživu civilistům, ale pokud je pomoc zneužívána bojující stranou, tak tato povinnost mizí. „Jestli k tomu docházelo je druhá věc,“ podotkl. Hamás ale podle něj momentálně nedostává finanční pomoc jinak než rozprodejem kradených pytlů mouky.
„To je součást boje. Tím neříkám, že izraelské rozhodnutí bylo správné, já říkám, že bylo nesprávné politicky i lidsky. Ale Hamás skutečně rekrutuje nové a nové bojovníky díky penězům, které získává rozprodejem kradených pytlů mouky. Je to součást složitého toku peněz, lidí, zbraní a dalších věcí,“ dodal s tím, že Hamás má sice obrovské množství peněz, ale mimo Gazu.
Pánek si nemyslí, že by velká část pomoci byla v Gaze rozprodána. „Byly ojedinělé i ozbrojené útoky na sklady i kamiony s pomocí. Mohly být organizované, ale byly vysvětlované tou velkou nouzí,“ zmínil s tím, že útoky podobného typu zažil na vlastní oči v Somálsku, Haiti i jinde. „Ta nouze dostoupí do takové fáze, že když lidé vidí kamion jídla, tak se na něj vrhnou, protože mají hlad.“
Logika Izraele selhala, míní Fingerland
Podle Pánka je nesporné, že Hamás útok provedl úmyslně brutálně proto, aby vyprovokoval co největší reakci. Zmínil, že představa, že by se Hamás staral o civilisty na palestinské straně, je naprostá iluze. „Je to brutální pragmatické teroristické hnutí, které má vlastní cíle,“ podotkl.
Fingerland upozornil, že Hamás potřebuje peníze na financování rekrutování nových lidí. „Izraelská logika, která podle mě naprosto selhala, byla, že pokud znemožní Hamásu financovat svůj provoz uvnitř Gazy prodejem kradeného zboží, tak zasadí velkou ránu schopnosti Hamásu operovat v Gaze, to se nepovedlo,“ uvedl komentátor.
Dodal, že omezení proudění pomoci do Gazy bylo od začátku plánováno jako dočasné a počítalo se s tím, že v Gaze jsou potraviny částečně i v rukou Hamásu. Izraelská koncepce nebyla podle něj založená na vyvolání hladomoru, „ale na zastavení proudění pomoci přes hranice, možná s očekáváním, že Hamás bude donucen otevřít své sklady, což se nestalo,“ dodal Fingerland.
Lipavský řekl, že je mu líto každého lidského života, který přijde nazmar. „Není to o tom, že bychom zavírali oči nebo to nechtěli vidět. Dáváme také humanitární pomoc do Gazy. (…) Skutečně to není o tom, že bychom byli lhostejní,“ uvedl a dodal, že Česko některé události na Blízkém východě dlouhodobě nekomentuje. Není to podle něj ani tak, že by česká vláda automaticky souhlasila s kroky izraelské vlády. „Stejně tak vnímáme, že ne všichni Palestinci jsou Hamás a je potřeba s tím pracovat.“