Komerční prezentace Aktual.: 18.01.2025 09:15

Praha – Biografie patří na tuzemském trhu k dobře prodávaným knihám, přestože jsou to často drahé a objemné publikace. Problémem biografií zahraničních osobností může být cena vydavatelských práv. I tak je vydání životopisu někoho všeobecně známého do určité míry sázkou na jistotu. Mimo jiné proto, že takové knihy lze v případě známého jména snáze propagovat. V rozhovoru s ČTK to řekl Martin Vopěnka, předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů (SČKN).

„Obecně je podstatnější, jestli se jedná o autobiografii nebo biografii, protože často o slavné osobě vznikne celá řada biografií, které nemusí být příliš kvalitní. Často je to spíše snaha přiživit se na slávě té osobnosti. Zatímco pokud je to dobře napsaná autobiografie, tak má mnohem větší sílu,“ uvedl Vopěnka.

V nakladatelství Práh, jehož je Vopěnka vlastníkem, vyšla na konci loňského roku v českém překladu kniha pamětí bývalé německé kancléřky Angely Merkelové Svoboda, Paměti 1954-2021. V Německu se stala bestsellerem. Za první týden od vydání se jí prodalo více než 200.000 výtisků. Zájem se projevil i v České republice.

„Stíhali jsme ještě do Vánoc dva dotisky, takže to opravdu v prosinci jelo. Teď ještě vyhodnocujeme čísla, ale už jsme prodali více než 5000 výtisků určitě. Počítám, že tohle je kniha, kterou si budou lidi dokupovat ještě delší dobu. Ti, kteří ji potřebují třeba ke svému studiu nebo ke svému světovému názoru a podobně,“ uvedl Vopěnka.

Pod názvem Neobyčejný život obyčejného muže vyšla česky v nakladatelství Práh autobiografie oscarového herce, filmového režiséra, automobilového závodníka a podnikatele Paula Newmana. Její vznik spadá až do roku 1986, kdy se Newman a scenárista Stewart Stern pustili do ambiciózního projektu. Stern měl sestavit orální historii a požádat Newmanovu rodinu, přátele a spolupracovníky, aby vyprávěli o hercově životě. Newman pak měl ve spolupráci se Sternem nabídnout svou verzi příběhu. Jedinou podmínkou bylo to, že každý musí být naprosto upřímný. Výsledkem jsou paměti, které byly vybrány z tisíců stran přepisů, jež byly teprve nedávno znovu objeveny.

Velkou událostí knižního trhu bude podle Vopěnky první díl memoárů zakladatele softwarové společnosti Microsoft Billa Gatese, který vyjde česky pod názvem Zdrojový kód 4. února souběžně s americkým originálem. Publikace vypráví lidský příběh o Gatesově dětství, raných vášních a zálibách, o jeho zásadové babičce, ambiciózních rodičích, prvních hlubokých přátelstvích i náhlé smrti jeho nejlepšího kamaráda. A také o tom, jak objevil svět kódování a počítačů.

„Bude to opravdu veliká událost. Autobiografie Billa Gatese vyjde zároveň v 38 zemích. A navíc Gates má opravdu co říct. U Merkelové jsme se potkávali s hlasy, že mohla být upřímnější a podobně. Tak můžu prozradit, že Gates je nesmírně upřímný a prozrazuje obrovský nadhled a trošku sebeironii. Vydáme i další dva díly, které teprve píše. Druhý díl se bude věnovat tomu, jak dostal na výsluní Microsoft, a třetí díl jeho současné filantropii,“ dodal Vopěnka.

Podíl.
Exit mobile version