Aktualizace: 14.05.2024 21:07

Cannes (Francie) – Francouzská herečka Juliette Binocheová a její americká kolegyně Meryl Streepová dnes společně zahájily 77. ročník filmového festivalu v Cannes. Binocheová předala Streepové čestnou Zlatou palmu za přínos filmu a prohlásila o ní, že je mezinárodní poklad. Slavnostní zahájení pak pokračovalo projekcí komedie Quentina Dupieuxe Le Deuxième acte (Druhé dějství), která není v soutěžním výběru, píše Le Monde.

„Změnila jsi náš pohled na ženy ve světě filmu. Změnila jsi způsob, jakým se díváme na film i na sebe samé. A přesto se nebereš vážně. Čiší z tebe radost ze života, vždy jsi připravená se bavit, zpívat, tančit a proměnit se v duchu filmu,“ řekla Binocheová při předání ceny, u něhož slzela a zalykala se dojetím. Zmínila také divadelní kariéru Streepové a její čtyři děti.

Čtyřiasedmdesátiletá Streepová poděkovala divákům, že stále chodí na její filmy a ani po 45 letech kariéry na ni nezanevřeli. Vzpomínala, že když byla v Cannes před 35 lety a blížily se její 40. narozeniny, tak si myslela, že její kariéra spěje ke konci. Věci se ale změnily a spousta skvělých tvůrců mi dala příležitost pokračovat, řekla Streepová.

Streepová je hlavní hvězdou prvního dne filmového festivalu v Cannes, kde se prošla po červeném koberci v bílé róbě a rozdávala úsměvy před večerním převzetím čestné Zlaté palmy. Novinářům i širokému publiku se rovněž v úvodu večera představila kompletní devítičlenná porota, které předsedá Greta Gerwigová. Americká režisérka ocenila změny ve světě filmu směrem k většímu respektu a zastoupení žen, píše deník Le Monde.

„Před 15 lety jsem si nedokázala představit, že by v kinematografii bylo tolik žen,“ uvedla Gerwigová. Permanentní vývoj dobrým směrem podle ní odstartovala kampaň proti sexuálnímu násilí a obtěžování Me Too. „Věci neustrnuly, budeme pokračovat v diskusi a hledání toho, jak chceme, aby náš průmysl a kinematografie vypadaly,“ cituje Gerwigovou Le Monde.

Celé slavnostní zahájení bylo v režii žen, moderátorka Camille Cottinová o změnách v poměrech dokonce recitovala s hudebním doprovodem. „Noční obchodní schůzky v hotelových pokojích všemocných pánů už po přijetí zákona #metoo nepatří ke zvyklostem a obyčejům canneského festivalu a my z toho máme radost,“ uvedla Cottinová.

Nečekanou hvězdou na červeném koberci a prvním, kdo se po něm prošel, byl pes jménem Mesi. Border kolie si zahrála ve filmu Anatomie pádu Justine Trietové, který si loni z Cannes odvezl hlavní cenu pro nejlepší film. K radosti fotografů se Mesi způsobně postavil na schodech, zvedl přední packy a pózoval.

Již 77. ročník jedné z nejprestižnějších filmových přehlídek světa potrvá do 25. května. Projekce soutěžních filmů, kterých se letos o Zlatou palmu uchází 22, začnou v úterý.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.