Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zveřejnila plán politiky v oblasti umělé inteligence (AI), který definuje priority USA k dosažení „globální dominance“ v tomto odvětví. Plán počítá například s exportem americké technologie AI do zahraničí a s tvrdým postupem proti státním zákonům, které jsou považovány za příliš restriktivní a brání jejímu rozvoji.

Nový plán se bude snažit zabránit tomu, aby federální finanční prostředky na umělou inteligenci směřovaly do států s přísnými pravidly v této oblasti, a požádá Federální komunikační komisi, aby posoudila, zda státní zákony nejsou v rozporu s jejím mandátem.

Plán Bílého domu pro umělou inteligenci také požaduje volné zpřístupnění takzvaných open-source a open-weight AI modelů, aby si je mohl kdokoli na světě stáhnout a upravit. Zároveň vyzývá ministerstvo obchodu k výzkumu čínských AI modelů z důvodů jejich sladění s argumenty a cenzurou Komunistické strany Číny.

Trump by měl dle agentury Reuters v nadcházejících týdnech přijmout rovněž další opatření, která pomohou velkým technologickým firmám zajistit obrovské množství elektřiny potřebné k napájení energeticky náročných datových center, která jsou nezbytná pro rychlý rozvoj AI. Po téměř dvou desetiletích stagnace totiž dosahuje poptávka po elektřině v USA letos rekordních hodnot, protože po celé zemi prudce roste počet a velikost datových center pro umělou inteligenci a cloud computing.

Zásadní obrat v přístupu Spojených států k AI

Trumpovo soustředění se na odstranění překážek bránících rozvoji umělé inteligence je v ostrém kontrastu s přístupem jeho předchůdce Joea Bidena, který se obával, že nepřátelé USA, jako je Čína, by mohli využít čipy pro AI vyráběné americkými společnostmi k posílení svých armád a poškození spojenců.

Trump zrušil Bidenův výkonný příkaz zaměřený na podporu hospodářské soutěže, ochranu spotřebitelů a zajištění toho, aby AI nebyla využívána k šíření dezinformací. Zrušil také Bidenovo takzvané pravidlo šíření umělé inteligence, které omezovalo množství americké výpočetní kapacity AI, kterou některé země mohly získat prostřednictvím dovozu amerických čipů.

V květnu Trump oznámil dohody se Spojenými arabskými emiráty, které této zemi v Perském zálivu umožnily rozšířený přístup k pokročilým čipům umělé inteligence z USA. Dříve Emiráty čelily omezením kvůli obavám Washingtonu, že by k této technologii mohla získat přístup Čína.

Závod v oblasti AI je stále více vnímán jako určující faktor geopolitiky 21. století. Čína i Spojené státy do tohoto odvětví investují značné prostředky, aby si zajistily ekonomickou a vojenskou převahu.

Podíl.