
Aktual.: 22.04.2025 21:10
Washington – Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa obdržela návrhy obchodních dohod od 18 zemí, oznámila dnes mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová. Američtí představitelé, včetně ministra obchodu Howarda Lutnicka, se podle ní tento týden setkají s představiteli 34 zemí, aby jednali o obchodu. Leavittová neupřesnila, o které státy jde. Obchodní vyjednávání mezi USA a Čínou jsou podle mluvčí na dobré cestě.
„Než jsem sem přišla, zeptala jsem se na to prezidenta a on chtěl, abych se s vámi všemi podělila o to, že se nám daří velmi dobře, pokud jde o možnou obchodní dohodu s Čínou,“ prohlásila Leavittová před novináři v Bílém domě.
Představitelé Trumpovy administrativy pracují na širších rámcových dohodách, které umožní uzavření konkrétních obchodních dohod v budoucnosti, uvedli podle serveru Politico američtí činitelé pod podmínkou anonymity. „Může trvat měsíce, než se vyjednají konečné podmínky,“ řekl jeden ze zdrojů a připustil, že „tyto věci jsou složité“.
„Ani bych je nenazval dohodami. V podstatě (je to) domluva o tom, že bychom rádi hovořili o uzavření dohody,“ uvedla další osoba blízká Bílému domu.
Bílý dům již jednal o uzavření obecných dohod s Japonskem a Indií, které by měly zabránit zavedení vysokých amerických cel. Je však pravděpodobné, že mnoho ožehavých detailů bude dojednáno později, píše Politico.
Viceprezident J.D. Vance přijetí tohoto přístupu podle serveru Politico dnes naznačil na návštěvě Indie, když prohlásil, že Washington a Dillí „usilovně pracují na obchodní dohodě“. Vance rovněž poznamenal, že na pondělním setkání s indickým premiérem Naréndrou Módím „dosáhli velmi dobrého pokroku“.
Bílý dům je pod tlakem, aby ukázal smysluplný pokrok ve vyjednávání obchodních dohod, protože trhy nadále znepokojuje přetrvávající nejistota ohledně cel a Trumpovy hrozbám, že propustí šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella.
Americký ministr financí Scott Bessent dnes řekl, že věří, že se obchodní napětí mezi USA a Čínou sníží. Budoucí jednání s Pekingem označil za „těžkou práci“, která ještě nezačala, uvedl podle agentury Reuters zdroj, který slyšel ministrovu prezentaci pro investory na konferenci banky JP Morgan.
Bessent označil současnou situaci v bilaterálním obchodu dvou mocností za embargo. Ani jedna ze stran podle něj nepovažuje současný stav za udržitelný. Dodal, že cílem Trumpovy administrativy není oddělit dvě největší světové ekonomiky. Americký ministr naopak doufá ve „velké, krásné přeorientování“ čínské ekonomiky směrem k větší spotřebě a americké ekonomiky směrem k větší výrobě, ale není podle něj jasné, zda je na to Peking připraven.
Spojené státy nyní uplatňují 145procentní cla na dovoz z Číny, přičemž Peking na jejich navýšení odpověděl 125procentním dovozním poplatkem na export ze Spojených států.
Vedle toho USA zavedly plošné desetiprocentní clo na dovoz většiny produktů z většiny zemí světa a vyšší cla pro státy, které podle Trumpovy administrativy kladou vysoké překážky dovozu do USA, přičemž většinu z nich později pozastavil na 90 dní. USA také uplatňují 25procentní clo na dovoz osobních aut a stejně vysoký dovozní poplatek na hliník, ocel a odvozené produkty.
Řada zemí na Spojené státy uvalila odvetná cla, některé státy s Washingtonem vyjednávají o snížení těchto poplatků. Americký obchodní zmocněnec Jamieson Greer před časem podle Reuters uvedl, že se na něj obrátilo téměř 50 zemí, aby cla projednali.