Tým amerického ministra obrany Petea Hegsetha dostal podle deníku The Washington Post po stížnosti pokyn, aby zastavil vyšetření na detektorech lži. Stížnost měla podle listu přijít od Hegsethova vysoce postaveného poradce a „loajálního pěšáka prezidenta Donalda Trumpa“ Patricka Weavera. Část amerických médií již delší dobu informuje o údajných ministrových výhrůžkách a tlaku na generály a další spolupracovníky. Roste tak prý obava, že Hegsethovy kroky mohou ohrozit a podkopat připravenost a efektivitu ozbrojených sil USA.

Podle deníku The Washington Post (WP) si Weaver, který je spolupracovníkem bezpečnostního poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Stephena Millera, stěžoval na potenciální ministrovo nařízení, aby se podrobil detektoru lži, letos na jaře. Zásah Bílého domu přišel formou telefonátu od osoby blízké administrativě, řekli WP osoby obeznámené s celou záležitostí pod podmínkou anonymity z obav z odvety ze strany Trumpovy administrativy. Podle zdrojů testy na detektoru lži probíhaly v průběhu několika týdnů se souhlasem Hegsetha.

Stanice ABC News potvrdila, že ministr obrany na nejméně dvou oddělených schůzkách obvinil vysoce postavené vojenské důstojníky z úniku informací do médií a pohrozil jim, že je podrobí právě testu na detektoru lži. Například na admirála Christophera Gradyho, který tehdy přechodně působil jako předseda Sboru náčelníků štábů, Hegseth podle stanice zakřičel: „Připojím tě k tomu detektoru lži!“ přičemž měl ve větě použít vulgarismus.

Agentura Reuters zase informuje o případu jednoho z ministrových hlavních poradců Dana Caldwella, který byl v dubnu během vyšetřování úniků informací eskortován z Pentagonu. Ačkoli Caldwell není tak známý jako jiní vysocí představitelé Pentagonu, jeho význam byl zdůrazněn v uniklé textové zprávě na platformě Signal, kterou zveřejnil deník The Atlantic. V ní Hegseth označil Caldwella za „nejlepšího kontaktního člena“ Rady národní bezpečnosti, která se v té době připravovala na zahájení úderů proti hútíům v Jemenu.

Hegseth naproti tomu podobně jako Trump kritizuje média a obviňuje je z předpojatosti. Po amerických úderech na íránská jaderná zařízení například o sdělovacích prostředcích prohlásil, že fandění proti Trumpovi a prezidentově administrativě „mají zakořeněné v DNA a krvi“. Důvodem podle něj je, že tato média nechtějí, aby byla Trumpova administrativa „tak moc úspěšná“.

Ministra se prý snažil krotit i předseda Sboru náčelníků štábů

Podle deníku The New York Times (NYT) definovaly podezření na úniky informací a nedůvěra k vysokým vojenským důstojníkům velkou část prvních šesti měsíců stávajícího ministra obrany USA ve funkci. Na jaře se prý Hegseth rozhodl nepovýšit generálporučíka Douglase A. Simse, který vedl jednotky během pěti misí v Afghánistánu a Iráku, protože ho bez důkazů podezříval, že prozradil citlivé informace do médií, uvedly pro NYT tři osoby obeznámené se záležitostí.

Když byl Sims obvinění zbaven, Hegseth krátce souhlasil s jeho povýšením, jen aby začátkem tohoto měsíce znovu změnil názor. Tentokrát ministr, který v minulosti pracoval jako moderátor Trumpovi blízké televize Fox News, tvrdil, že vysoký důstojník má příliš blízko k generálu Marku Milleymu, bývalému předsedovi Sboru náčelníků štábů, kterého Trump obvinil z neloajality.

Náhlá Hegsethova změna postoje vyvolala neobvyklý zásah generála Dana Cainea – současného předsedy Sboru náčelníků štábů, který ministra vyzval, aby si to rozmyslel, uvedli úředníci, kteří hovořili pod podmínkou anonymity pro NYT. Když se Hegseth se Simsem setkal naposledy, odmítl ale prý ustoupit. Očekává se, že generál Sims po čtyřiatřiceti letech v armádě v nadcházejících měsících odejde do důchodu. Sims i Caine se prostřednictvím svého mluvčího, stejně jako mluvčí Pentagonu, odmítli k těmto informacím vyjádřit.

Ministrův stranický světonázor proti tradici apolitické armády

Generál Caine získal funkci předsedy Sboru náčelníků štábů poté, co Hegseth a Trump odvolali jeho předchůdce Charlese Q. Browna Jr.. Hegseth tehdy generála Browna, který je černoch, obvinil, že upřednostňuje diverzitu před bojovou připraveností sil.

Ministrův přístup k lidem ve vysokých armádních pozicích může ilustrovat také jeho čtvrteční tweet: „Za předchozí vlády byl podplukovník Lohmeier odvolán za to, že odhalil vzestup marxismu a kritické rasové teorie v naší armádě. Dnes (ve čtvrtek) byl potvrzen jako náměstek šéfa letectva. Těším se, až ho uvidím v Pentagonu,“ napsal Hegseth na X.

Během prvních měsíců působení nové administrativy byly zároveň odvolány z vysokých pozic v ozbrojených silách některé ženy – první ve funkci velitele námořnictva, admirálka Lisa Franchettiová; první žena ve funkci velitele pobřežní stráže, admirálka Linda Faganová; vrchní vojenská asistentka Hegsetha, generálporučice Jennifer Shortová; a vojenská zástupkyně USA ve vojenském výboru NATO, viceadmirálka Shoshana Chatfieldová. Všechny byly propuštěny v rámci kampaně za „vymýcení“ rozmanitosti, rovnosti a inkluze, kterou současný šéf Bílého domu prosazuje.

Situace podle části amerických médií odráží pokračující střet mezi „velmi stranickým“ Hegsethovým světonázorem, podle nějž Demokratická strana „opravdu nenávidí Ameriku“ a dlouholetou tradicí apolitické armády, která skládá přísahu Ústavě USA. Ministrova činnost by tak údajně mohla formovat vrcholné představitele armády na další roky. Jeho trvání na absolutní loajalitě, podpořené opakovanými hrozbami vyšetření na detektoru lži, také vytváří nejistotu a nedůvěru, které mohou ohrozit a podkopat připravenost a efektivitu ozbrojených sil, píše NYT.

Podíl.
Exit mobile version