Aktualizace: 26.05.2024 06:07

Charkov (Ukrajina) – Bilance sobotního ruského vzdušného útoku na hypermarket v ukrajinském městě Charkov vzrostla na 11 mrtvých. Podle listu Ukrajinska pravda to dnes oznámil šéf oblastní správy Oleh Syněhubov.

Úřady doposud hovořily o šesti mrtvých, čtyřech desítkách zraněných a 16 pohřešovaných. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že v hypermarketu se stavebními potřebami mohlo být v době útoku přes 200 lidí.

Charkov je terčem ruských vzdušných útoků od začátku ruské invaze na Ukrajinu, v prvních měsících se ho Rusové i pokoušeli neúspěšně dobýt. Ukrajinští vojáci je v září 2022 během bleskové ofenzivy vytlačili z téměř celé části Charkovské oblasti, kterou Rusové do té doby okupovali.

V posledních měsících Rusko zintenzivnilo vzdušné útoky na Charkovskou oblast i na regionální metropoli a nedávno obnovilo pozemní ofenzivu na severu regionu, který hraničí s Ruskem.

Při ukrajinském ostřelování zemřeli čtyři lidé, uvedl belgorodský gubernátor

Při ukrajinském ostřelování obce Okťabrskij zahynuli čtyři lidé, uvedl dnes gubernátor ruské Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov na platformě telegram. Dalších 12 lidí, mezi nimiž je i jedno dítě, podle něj muselo být hospitalizováno.

„Ukrajinské ozbrojené síly ostřelovaly vesnici Okťabrskij ze salvových raketometů. K velkému zármutku zemřeli dva lidé – muž a žena utrpěli mnohočetná smrtelná poranění střepinami,“ napsal nejprve gubernátor. Později navýšil počet mrtvých o další dva.

Belgorodská oblast sousedí s Ukrajinou, která se přes dva roky brání ruské vojenské agresi. Ruské příhraniční regiony v souvislosti s ruskou invazí do sousední země čelí ostřelování a útokům dronů, které ruské úřady připisují Ukrajině.

Ta informuje o ruských vzdušných útocích nebo dělostřeleckému ostřelování svého území prakticky denně. Dnes například ukrajinští činitelé informovali o ruském vzdušném úderu na hypermarket se stavebními potřebami v Charkově, při kterém podle nich zahynulo nejméně šest lidí, desítky utrpěly zranění.

Ruská Belgorodská a ukrajinská Charkovská oblast spolu sousedí, přičemž ruská armáda se v prvních měsících invaze neúspěšně pokoušela dobýt i Charkov. Ukrajinští vojáci je v září 2022 během bleskové ofenzivy vytlačili z téměř celé části Charkovské oblasti, kterou Rusové do té doby okupovali.

Nedávno ruské síly obnovily pozemní ofenzívu přes hranici mezi těmito dvěma regiony a obsadily několik ukrajinských pohraničních vesnic. Ruský prezident Vladimir Putin před několika dny prohlásil, že cílem je v této lokalitě vytvořit nárazníkovou zónu kvůli ukrajinským útokům na Belgorodskou oblast.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.