Aktualizace: 15.05.2024 02:48

Washington – Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena pokročila v přípravách balíku zbraní a munice pro Izrael za miliardu dolarů (asi zhruba 23 miliard korun). Balík tankové munice či taktických vozidel přichází jen týden poté, co Spojené státy pozdržely jinou vojenskou pomoc Izraeli kvůli nesouhlasu s operací v Rafáhu v Pásmu Gazy. Jako první o tom informoval deník The Wall Street Journal (WSJ).

Návrh poslaný Kongresu počítá s 700 miliony dolarů (16 miliard Kč) na tankovou munici, 500 miliony dolarů (11,5 miliard Kč) na taktická vozidla a 60 miliony dolarů (1,4 miliardy Kč) na minometné náboje, uvedly zdroje WSJ. Datum dodání zatím není jasné.

Izrael vede ofenzivu v Pásmu Gazy od loňského 7. října, kdy palestinské hnutí Hamás zaútočilo na jih Izraele. Při izraelské odvetě zemřelo na 35.000 Palestinců, operace se v posledních dnech soustředí na město Rafáh a stejnojmenný hraniční přechod do Egypta. Ve městě před ofenzivou pobývalo na 1,4 milionu palestinských civilistů, z nichž přes milion sem uprchl před boji ze severnějších částí pásma.

Před vstupem vojáků do Rafáhu izraelskou vládu důrazně varovalo mezinárodní společenství v čele se Spojenými státy, hlavním spojencem Izraele. Vpád do Rafáhu tak vedl k nebývalému rozkolu mezi Izraelem a USA, které minulý týden poprvé od začátku války pozastavily Izraeli dodávky některých zbraní kvůli jejich možnému použití proti civilistům.

 

 

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.