Washington – Americký prezident Joe Biden tvrdí, že jeho paměť je v pořádku a že je nejkvalifikovanější osobou pro úřad hlavy státu. Řekl to ve čtvrtek večer místního času (v noci na dnešek SEČ) ve Washingtonu v reakci na zprávu zvláštního vyšetřovatele Roberta Hura o tom, jak nakládal s tajnými dokumenty. Hur v ní mimo jiné poznamenal, že Bidenova paměť byla „značně omezená“, když byl dotazován členy jeho týmu.

Jedenaosmdesátiletý prezident si podle něj například nevzpomněl, ve kterém roce začalo a kdy skončilo jeho viceprezidentské období, či ve kterém roce zemřel jeho syn Beau.

Biden to ve vystoupení pro média odmítl a podle agentury AP zvláštního vyšetřovatele „naštvaně kritizoval“ za to, že zpochybňuje jeho vzpomínky na smrt syna. Není prý pravda, že si nepamatuje, kdy zemřel. „Nepotřebuji nikoho, nepotřebuji nikoho, aby mi připomínal, kdy odešel,“ podotkl.

Americký prezident, který opakovaně čelí kritice, že už by kvůli své paměti neměl úřad prezidenta zastávat, také uvedl, že je starší muž a ví, co dělá. „Moje paměť je v pořádku, podívejte se na to, co jsem udělal od té doby, co jsem se stal prezidentem,“ řekl.

I během poměrně krátkého vystoupení pro média se však Biden dopustil nepřesnosti, když egyptskou hlavu státu Abdala Fattáha Sísího označil za prezidenta Mexika. Podobné chyby se mu stávají opakovaně. Nedávno například zaměnil bývalé německé kancléře Angelu Merkelovou a Helmuta Kohla či francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a jednoho z jeho předchůdců Françoise Mitterranda.

Biden je kvůli tomu terčem kritiky republikánů i svého očekávaného vyzyvatele v listopadovém souboji o Bílý dům Donalda Trumpa, kteří zpochybňují jeho kognitivní schopnosti. Sedmasedmdesátiletý Trump však někdy také mívá podobné potíže. Loni například varoval před hrozbou „druhé světové války“, letos si zase spletl svou soupeřku v boji o republikánskou nominaci Nikki Haleyovou s bývalou šéfkou Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou.

Biden ve vyjádření pro média v neposlední řadě zdůraznil, že při nakládání s tajnými dokumenty neporušil zákon a rozporoval také tvrzení, že si materiály ponechal úmyslně.

Biden nesprávně nakládal s tajnými dokumenty, obviněn nebude

Americký prezident Joe Biden si úmyslně ponechal tajné dokumenty o americké válce v Afghánistánu a dalších záležitostech týkajících se národní bezpečnosti poté, co opustil úřad viceprezidenta v roce 2017, nebude ale čelit trestnímu obvinění. S odvoláním na publikovanou zprávu zvláštního vyšetřovatele Roberta Hura o tom informuje agentura Reuters. Bílý dům uvítal, že proti Bidenovi nebyla vznesena obvinění, a zároveň uvedl, že vyšetřovací zpráva obsahuje několik nepřesných a nevhodných poznámek.

Mezi dokumenty byl i ručně psaný dopis z roku 2009 určený tehdejšímu prezidentovi Baracku Obamovi, v němž se Biden stavěl proti plánovanému zvýšení počtu amerických vojáků v Afghánistánu. Dokumenty také zahrnovaly ručně psané poznámky týkající se porad zpravodajských služeb a schůzek věnovaných národní bezpečnosti.

Hur rok mapoval Bidenovo zacházení s utajovanými dokumenty z doby jeho působení v roli viceprezidenta v letech 2009-2017. Podle závěrečné zprávy z vyšetřování Biden během rozhovoru v únoru 2017 v domě, který si pronajímal ve Virginii, řekl spisovateli pracujícímu na jeho pamětech, že „právě našel v dolním patře všechny tajné věci“. Hur ve zprávě uvedl, že právě tento rozhovor byl nejsilnějším argumentem ke vznesení obvinění.

Biden jako stávající prezident nemůže být stíhán, ale Hur uvedl, že i kdyby tomu tak nebylo, obvinění by nedoporučil, píše agentura AP. Vyšetřovatel zmínil několik důvodů, proč Bidena neobvinit, včetně toho, že dokumenty mohly být do Bidenova domu převezeny ještě v době, kdy byl ve viceprezidentské funkci a měl na to právo.

Zároveň ale Hur napsal, že Bidenova paměť byla „značně omezená“, když byl dotazován členy jeho týmu. Jedenaosmdesátiletý prezident podle něj například zapomněl, ve kterém roce začalo a kdy skončilo jeho viceprezidentské období, či ve kterém roce zemřel jeho syn Beau.

Právníci Bidena, který opakovaně čelí kritice, že už by kvůli své paměti neměl úřad prezidenta zastávat, uvedli, že to, že si nemohl vzpomenout, není neobvyklé u člověka, který se snaží popsat události, jež se odehrály před mnoha lety. „Takové komentáře nemají ve zprávě ministerstva spravedlnosti co dělat,“ napsali.

Členové Bidenova právního týmu našli utajované dokumenty v kanceláři Bidenova washingtonského think tanku a v jeho domě ve Wilmingtonu ve státě Delaware a ihned po nalezení prvních dokumentů na sklonku roku 2022 informovali Národní archiv. Ten informoval Federální úřad pro vyšetřování (FBI), který zahájil vyšetřování. Biden pak agentům zpřístupnil své domy, aby mohli provést důkladné prohlídky.

„Jak zpráva zvláštního vyšetřovatele potvrzuje, chyby při balení dokumentů na konci vlády nebo při odchodu členů Kongresu z funkce jsou bohužel běžným jevem. Stalo se to u každé administrativy, republikánské i demokratické, za posledních 50 let,“ uvedl v prohlášení Bidenův advokát Richard Sauber a uvítal rozhodnutí nevznést obvinění.

Za neoprávněné přechovávání vládních záznamů byl loni obžalován bývalý americký prezident Donald Trump, který se pravděpodobně s Bidenem letos v listopadu znovu utká v souboji o Bílý dům. Po svém odchodu z funkce v roce 2021 si Trump nechal do rezidence na Floridě přepravit krabice plné oficiálních dokumentů ze svého funkčního období, mezi nimiž podle vyšetřovatelů byly i materiály s označením „přísně tajné“.

Trump část z nich odmítal vrátit, podle prokuratury se je snažil schovávat před úřady i vlastním právníkem a federální vláda je zajistila až po razii v resortu Mar-a-Lago. V reakci na to, že Biden nebyl obviněn, Trump uvedl, že je to důkaz „dvojího systému soudnictví“.

Republikáni americké Sněmovny reprezentantů dnes ve společném prohlášení po zveřejnění vyšetřovací zprávy uvedli, že Biden je nezpůsobilý k vykonávání funkce. „Člověk, který je považovaný za příliš nezpůsobilého k tomu, aby byl pohnán ke zodpovědnosti za nevhodné zacházení s utajovanými informacemi, se rozhodně nehodí do oválné pracovny,“ uvedli podle agentury AFP republikánští zákonodárci.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.