Americký prezident Joe Biden stále věří v příslib a možnost vzniku samostatného palestinského státu, ačkoli připouští, že pro dosažení tohoto řešení izraelsko-palestinského konfliktu bude třeba ještě mnoho vykonat. Podle Bílého domu Biden tento svůj postoj zopakoval také v telefonátu s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Dění v Izraeli a Pásmu Gazy sledujeme v online přenosu.

Americký prezident Joe Biden na jednání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem v Tel Avivu. | Foto: Reuters

Aktualizovat reportáž

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Jen vojenský nátlak může vést k propuštění rukojmích zadržovaných hnutím Hamás v Gaze, zdůraznil znovu izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
 • USA budou pokračovat v úderech na pozice Íránem podporovaných šíitských povstalců v Jemenu, kteří ohrožují lodní dopravu v Rudém moři. Řekl to americký prezident Joe Biden, který současně připustil, že bombardování zatím povstalcům nezabránilo, aby dále útočili na obchodní lodě.
 • Egypt už několik dní jedná se zástupci jemenských povstalců i s Teheránem ve snaze obnovit klid v Rudém moři, informoval server The Times of Israel s odkazem na web Al-Arabí Al-Džadíd. 

21:24

Napříč Pásmem Gazy dnes podle vyjádření válčících stran pokračovaly boje mezi izraelskou armádou a palestinským radikálním hnutím Hamás. Izraelci ohlásili zneškodnění objektů nepřátelské infrastruktury na jihu i na severu, zatímco podle agentury Reuters jejich letadla shazovala letáky na jižní oblast Rafáhu vyzývající Palestince, aby pomohli najít rukojmí držené Hamásem. Izraelské útoky podle médií cílily i na místa poblíž největší nemocnice, která v Gaze ještě funguje.

16:36

Deset lidí přišlo o život při pravděpodobně izraelském útoku na budovu v syrském hlavním městě Damašku, kde se konalo setkání proíránských vůdců. Uvedla to podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Íránské revoluční gardy potvrdily, že zahynuli jejich čtyři vojenští poradci, podle neoficiálních informací je mezi mrtvými i vysoký představitel gard.
Incident přichází na pozadí zvýšeného napětí napříč Blízkým východem v době války Izraele proti palestinským radikálům v Pásmu Gazy. Izrael, který na cíle v Sýrii útočí pravidelně, se k věci ihned nevyjádřil, Írán úder označil za „kriminální čin sionistického režimu“.

16:32

Několik set lidí se dnes odpoledne sešlo na pražském náměstí Míru na demonstraci na podporu Palestiny. Protestující požadovali ukončení izraelských odvetných útoků a umožnění humanitární pomoci v Pásmu Gazy, propuštění palestinských zajatců a politická jednání o spravedlivém řešení situace. Kritizovali také proizraelský postoj české vlády a prezidenta Petra Pavla. Poté se vydali na pochod na Václavské náměstí, náměstí Republiky a Staroměstské náměstí.

08:15

Spojené státy v pátek znovu zaútočily na pozice jemenských povstalců. Konkrétně se trojice jejich úderů zaměřila na tři rakety připravené k útoku na lodě v Rudém moři, uvedlo na X regionální velitelství americké armády CENTCOM.

„Americké síly identifikovaly rakety v oblastech kontrolovaných Húsíi v Jemenu a došly k tomu, že představují bezprostřední hrozbu pro obchodní plavidla a lodě amerického námořnictva v regionu. Americké síly následně na rakety v sebeobraně udeřily a zničily je,“ stojí v příspěvku.

08:13

Bogdanov v pátek jednal také s izraelskou velvyslankyní v Moskvě Simonou Halperinovou, uvedlo ministerstvo v další zprávě, kterou vydalo později. Sdělil jí, že Rusko podporuje komplexní urovnání situace na Blízkém východě na základě rezolucí Rady bezpečnosti OSN.

Izraelská velvyslankyně byla „rovněž informována o cílevědomém úsilí ruské diplomacie v zájmu okamžitého a bezpodmínečného propuštění civilistů zadržovaných v pásmu Gazy, včetně Rusů“.

08:12
Členové hnutí Hamás. Ilustrační foto.

„Rozhovory se soustředily na pokračující konfrontaci v palestinsko-izraelské konfliktní zóně, na jejímž pozadí dosáhla humanitární krize v pásmu Gazy katastrofálních rozměrů,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí v prohlášení.

„Ruská strana zdůraznila potřebu urychleného propuštění civilistů zajatých během útoků 7. října 2023 a zadržovaných palestinskými frakcemi, včetně tří ruských občanů – A. Kozlova, A. Lobanova a A. Trufanova.“

08:11
Členové hnutí Hamás. Ilustrační foto.

Na ruském ministerstvu zahraničí v Moskvě v pátek jednala delegace Hamásu vedená jedním z čelních představitelů tohoto radikálního palestinského hnutí. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na zprávu ministerstva, podle níž Moskva delegaci vyzvala k propuštění zbývajících rukojmí včetně tří ruských občanů, které Hamás dosud zadržuje v Pásmu Gazy.

Vyslance Hamásu v čele s Músou abú Marzúkem, členem vedení politického křídla hnutí, které Spojené státy a Evropská unie označují za teroristickou organizaci, v Moskvě přijal náměstek ministra zahraničí Michail Bogdanov.

21:41
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na tiskové konferenci s šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem.

Netanjahu podle zdrojů zpravodajské televize NBC News odmítl americký návrh, který počítá s normalizací vztahů Izraele se Saúdskou Arábií výměnou za postupné směřování ke vzniku palestinského státu a o němž minulý týden jednal s arabskými zeměmi během své cesty po Blízkém východě americký ministr zahraničí Antony Blinken. Podle NBC News to svědčí o narůstajících neshodách mezi Netanjahuem a Bidenovou administrativou, která se tak už spíše připravuje na období po odchodu nynějšího izraelského premiéra.

21:41

Spojené státy jsou podle něj také stále proti vyhlášení všeobecného příměří v Pásmu Gazy, neboť mají za to, že by z něj těžili především ozbrojení radikálové z Hamásu. „Podporujeme humanitární přestávky (v bojích) ve snaze dostat z Gazy rukojmí a do Gazy více pomoci, ale v tuto chvíli nepodporujeme příměří,“ řekl Kirby. „Myslím, že je důležité si uvědomit, že příměří v Gaze platilo ještě 6. října,“ dodal.

21:41

Oba státníci během téměř 40minutového hovoru, prvního od 23. prosince, jednali také o odpovědnosti Izraele za zmírnění utrpení civilistů v Pásmu Gazy, kde Izrael vede válku proti radikálnímu hnutí Hamás v odvetě za teroristické útoky ze 7. října. Biden mimo jiné uvítal rozhodnutí Izraele umožnit dodávky mouky do Pásma Gazy. Novinářům to na tiskovém brífinku řekl mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby.

21:41

Americký prezident Joe Biden stále věří v příslib a možnost vzniku samostatného palestinského státu, ačkoli připouští, že pro dosažení tohoto řešení izraelsko-palestinského konfliktu bude třeba ještě mnoho vykonat. Podle Bílého domu Biden tento svůj postoj zopakoval také v dnešním telefonátu s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.

19:26

Pákistán dnes vyjádřil ochotu spolupracovat s Íránem ve všech společných otázkách a dal najevo zájem o snížení napětí mezi oběma zeměmi, oznámilo podle agentury Reuters pákistánské ministerstvo zahraničí. Napětí mezi Islámábádem a Teheránem tento týden prudce vzrostlo poté, co obě země vzájemně ostřelovaly svá území raketami a drony, které údajně mířily na základny radikálů v pohraničních regionech.

15:57

Evropská unie zavedla nové sankce proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás, které vládne v Pásmu Gazy. Týkají se šesti osob zapojených do financování Hamásu, který Evropská unie stejně jako Spojené státy považuje za teroristickou organizaci. Jsou mezi nimi finančníci Hamásu se sídlem v Súdánu a Alžírsku a muži z Libanonu, kteří jsou údajně zapojeni do praní špinavých peněz a jejich převodů ve prospěch hnutí. Evropská rada to dnes uvedla v úředním věstníku, jehož přílohou jsou profily sankcionovaných.

14:49

Dopady konfliktů v Rudém moři, kde jemenští povstalci s podporou íránských revolučních gard útočí na velké obchodní lodě, doléhají především na Evropu. Narušena je totiž klíčová dopravní spojnice s Asií. Pokud se nepodaří situaci rychle vyřešit, hrozí, že Evropa bude ještě více ekonomicky zaostávat za Spojenými státy. Napsal to dnes americký ekonomický deník The Wall Street Journal.

13:03

Izraelská armáda dnes po 45 hodinách ukončila razii v palestinském uprchlickém táboře ve městě Tulkarm na okupovaném Západním břehu.  Vojáci při operaci podle sdělení armády zabili nejméně osm palestinských ozbrojenců, našli tři desítky zbraní a několik stovek výbušných zařízení a zničili pět výroben výbušnin. Rovněž zatkli 37 hledaných palestinských radikálů, uvedl server The Times of Israel.

10:39

Na většině území Pásma Gazy už osmým dnem nefungují telekomunikační služby, je to nejdelší výpadek od 7. října, tedy od začátku války Izraele s palestinským hnutím Hamás. Částečně funguje spojení na severu oblasti, informovala dnes palestinská agentura WAFA. Nefungující komunikační služby komplikují práci záchranářům a humanitárním organizacím a také ztěžují získávání informací o situaci v Pásmu Gazy.

06:53

Mexiko a Chile podaly podnět k Mezinárodnímu trestnímu soudu, aby zahájil vyšetřování možných zločinů v palestinském Pásmu Gazy. Mexiko a Chile svůj krok zdůvodnily svými stále většími obavami kvůli eskalaci násilí vůči civilistům v Gaze během války, již tam vede Izrael proti hnutí Hamás, které USA či EU označují za teroristickou organizaci. Informovala o tom agentura Europa Press.

Obě latinskoamerické země podaly podnět k Mezinárodnímu trestnímu soudu na základě „četných zpráv OSN“, které popisují velký počet incidentů, jež by podle nich mohly být tímto soudem považované za zločiny.

23:49

Několik příbuzných rukojmích dnes večer zablokovalo dálnici z Tel Avivu. Kritizovali také vládu, že nedělá dost pro propuštění jejich blízkých a že by měla být vyměněna.

23:48

Úplné zničení Hamásu ale označil za nereálné člen válečného kabinetu Gadi Eisenkot, informoval server The Times of Israel. Kdokoli hovoří o absolutní porážce, nemluví pravdu,“ řekl dnes bývalý náčelník generálního štábu Gadi Eisenkot stanici Channel 12. Na dotaz, zda současné izraelské vedení říká veřejnosti pravdu, odpověděl, že „ne“. Eisenkot, jehož syn v prosinci padl v Pásmu Gazy při bojích s Hamásem, kritizoval premiéra i za to, že odmítl uspořádat jednání o poválečném uspořádání Gazy.

23:05
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na tiskové konferenci s šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem.

„Tato podmínka je v rozporu s myšlenkou suverenity, co se dá dělat,“ uvedl dnes Netanjahu. „Říkám tuto pravdu našim americkým přátelům a zablokoval jsem pokus diktovat nám realitu, která by ohrozila bezpečnost Izraele. Premiér musí být schopen říci ‚ne‘, když je to potřeba, a to i našim nejlepším přátelům,“ dodal. Slíbil nicméně, že hodlá pokračovat ve snaze o rozšíření okruhu arabských zemí, s nimiž chce normalizovat vztahy, a to „společně s našimi americkými přáteli“.

23:05
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na tiskové konferenci s šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem.

„Vítězství bude trvat dlouhé měsíce, ale dosáhneme ho,“ prohlásil Netanjahu. „Jakékoli osídlení v budoucnu musí zahrnovat izraelskou vojenskou kontrolu nad celým územím západně od řeky Jordán,“ řekl s odkazem na území, které představuje stát Izrael, jím okupovaný Západní břeh Jordánu i dosud palestinské Pásmo Gazy.

23:03
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na tiskové konferenci s šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem.

Jen vojenský nátlak může vést k propuštění rukojmích zadržovaných hnutím Hamás v Gaze, znovu dnes zdůraznil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Zároveň opět odmítl, že by v budoucnu podpořil vytvoření palestinského státu. Zopakoval také, že jeho vláda se nespokojí s ničím menším než s totálním zničením Hamásu, ačkoliv to bude trvat ještě dlouhé měsíce. Absolutní vítězství podle Netanjahua také znamená „odzbrojení Gazy“ a „úplnou bezpečnostní kontrolu“, kterou nad ní bude mít Izrael. Podle izraelských médií to premiér řekl dnes večer na tiskové konferenci.

22:52

Spojené státy budou pokračovat v úderech na pozice Íránem podporovaných šíitských povstalců v Jemenu, kteří ohrožují lodní dopravu v Rudém moři. Podle agentury AP to dnes řekl americký prezident Joe Biden, který současně připustil, že americko-britské bombardování zatím povstalcům nezabránilo, aby dále útočili na obchodní lodě v oblasti. „Když se ptáte, zda (údery) fungují, zda Húsíe zastavily, ne. Zda budou pokračovat, ano,“ řekl Biden novinářům při odjezdu z Bílého domu.

22:11

Pákistánské ozbrojené síly jsou v „extrémně vysoké pohotovosti“, na jakékoli „pochybení“ z íránské strany budou tvrdě reagovat, uvedla dopoledne agentura Reuters s odkazem na pákistánského bezpečnostního představitele.

Pákistánská armáda popsala útok jako „sérii vysoce koordinovaných a specificky cílených přesných vojenských úderů“. Dodala, že při útoku použila bezpilotní letouny, rakety a další typy zbraní odpalované ve velké vzdálenosti od cíle, aby se zabránilo obranné palbě z cílové oblasti. Podle agentury AP je tak pravděpodobné, že pákistánské stíhačky nevstoupily do íránského vzdušného prostoru.

22:10

Teherán si kvůli nočnímu útoku předvolal pákistánského chargé d’affaires, uvedla tisková agentura YJC, která je napojená na íránskou státní televizi. Íránské ministerstvo zahraničí v dnešním prohlášení uvedlo, že Írán je vázán dobrými sousedskými vztahy s Pákistánem, ale vyzvalo ho, aby zabránil vzniku „teroristických základen“ na svém území.

16:34

Odklon lodní dopravy od Suezského průplavu v důsledku útoků jemenských povstalců Húsíů na lodě proplouvající Rudým mořem ztěžuje situaci už tak strádající egyptské ekonomiky. Téměř všechny hlavní zdroje zahraniční měny pro Egypt, tedy vývoz zemního plynu, cestovní ruch, převody peněz Egypťanů pracujících v zahraničí a nyní i příjmy ze Suezského průplavu se v poslední době dostaly pod silný tlak. Roste potřeba reforem a pomoci ze zahraničí, píše agentura Reuters.

16:00

Izraelské síly zabily v Pásmu Gazy přibližně 60 palestinských bojovníků, uvedla armáda v dnešním prohlášení, v němž shrnula operace za uplynulých 24 hodin. Informovala o tom agentura Reuters, podle které byly asi čtyři desítky ozbrojenců zabity v oblasti jižního města Chán Júnis a několik dalších v severní části Pásma Gazy, včetně areálu využívaného teroristickou organizací Palestinský islámský džihád.

Podle palestinských úřadů v Pásmu Gazy, které ovládá Hamás, přišlo za uplynulý den o život 172 Palestinců, od začátku války tak v Pásmu Gazy zahynulo celkem 24 620 lidí.

14:35

Evropský parlament rovněž vyjádřil podporu arabské mírové iniciativě z roku 2002, která navrhuje úplnou normalizaci vztahů mezi Izraelem a všemi arabskými státy výměnou za úplné stažení Izraele ze všech palestinských a arabských území okupovaných od roku 1967. K zapojení do tohoto procesu vyzývají také palestinskou samosprávu, nyní pod vedením předsedy Mahmúda Abbáse. Takové řešení se nicméně vzhledem k postoji současného izraelského kabinetu, jehož členové podporují rozšiřování izraelských osad na okupovaných územích, nejeví jako realistické.

14:30

Europoslanci se dnes po zvážení řady pozměňovacích návrhů většinou 312 ku 131 hlasům shodli na usnesení k situaci v Pásmu Gazy. Evropský parlament opět uznal právo Izraele se bránit, vyzývá k propuštění rukojmích a rozbití palestinského hnutí Hamás, které pokládá za teroristickou organizaci. Současně však odsuzuje vojenskou reakci Izraele jako nepřiměřenou a volá po intenzivnější humanitární pomoci.

14:18

Konflikt, který se nyní odehrává v Pásmu Gazy a na celém Blízkém východě, je sice konfliktem vedeným prostřednictvím spojenců, ale Írán oznámil světu – a konkrétně Izraeli – že je ochoten sám vstoupit do boje, když k tomu bude dotlačen. V souvislosti s rolí Teheránu v době sílícího napětí mezi blízkovýchodními, ale i dalšími zeměmi, to napsala agentura Bloomberg.

Teherán za méně než 24 hodin odpálil rakety na Irák, Sýrii a Pákistán na tak rozdílné cíle, jako je izraelská špionážní základna, teroristická organizace Islámský stát (IS) a jedna málo známá separatistická militantní skupina. 

08:35

Izraelské síly zabily v Pásmu Gazy přibližně 60 palestinských bojovníků, uvedla armáda v dnešním prohlášení, v němž shrnula operace za uplynulých 24 hodin. Informovala o tom agentura Reuters, podle které byly asi čtyři desítky ozbrojenců zabity v oblasti jižního Chán Júnisu a několik dalších v severní části Gazy, včetně areálu využívaného teroristickou organizací Palestinský islámský džihád.

07:18

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl americký návrh, který počítá s normalizací vztahů Izraele se Saúdskou Arábií výměnou za postupné směřování ke vzniku palestinského státu.
 • Spojené státy v noci na dnešek už počtvrté během posledního týdne zaútočily na pozice jemenských povstalců. Úder směřoval proti místům, odkud Húsíové útočí na lodě v Rudém moři.
 • Jemenští povstalci Húsíové oznámili, že večer podnikli vzdušný úder na americkou nákladní loď Genco Picardy a zasáhli ji.

07:15

Jemenští povstalci Húsíové oznámili, že večer podnikli vzdušný úder na americkou nákladní loď Genco Picardy a zasáhli ji. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP. Agentura AP napsala, že plavidlo Genco Picardy se stalo terčem útočného dronu v Adenském zálivu. Je to už druhý útok na plavidla v oblasti přímo spojená s USA v posledních dnech, píše AP,

07:14

Spojené státy v noci na dnešek už počtvrté během posledního týdne zaútočily na pozice jemenských povstalců, uvedl server zpravodajské televize NBC News. Úder směřoval proti místům, odkud Húsíové útočí na lodě v Rudém moři. Jaké přesně škody americký zásah způsobil, zatím není zřejmé.

Agentura AP s odvoláním na americké činitele napsala, že USA útočily raketami z lodí a ponorek. Regionální velitelství americké armády CENTCOM na X sdělilo, že terčem úderu, který se odehrál ve středu těsně před půlnocí jemenského času, bylo 14 raket povstalců, které byly připraveny k okamžitému odpálení.

07:13

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl americký návrh, který počítá s normalizací vztahů Izraele se Saúdskou Arábií výměnou za postupné směřování ke vzniku palestinského státu. Napsal to server zpravodajské televize NBC News, podle něhož to ukazuje na vzrůstající neshody mezi Netanjahuem a administrativou amerického prezidenta Joea Bidena.

Kvůli odporu Netanjahua k americkým plánům už podle NBC News Washington začíná uvažovat o období po skončení tohoto dlouholetého izraelského premiéra, za jehož vlády se loni 7. října Izrael stal terčem nejhoršího teroristického útoku ve své historii.

21:51

Izraelské síly dnes pokračovaly v operacích namířených proti pluku Hamásu v Chán Júnisu, uvedl Hagari v televizním prohlášení. „Bitvy za poslední den byly tvrdé. Bohužel se neobešly beze ztrát. Jen za posledních 24 hodin naše síly v oblasti zabily více než 30 militantů,“ řekl Hagari.

21:50

Izraelští vojáci při pozemních operacích ve městě Chán Júnis v jižní části Pásma Gazy za uplynulý den zabili více než 30 bojovníků palestinského Hamásu. Podle agentury Reuters to dnes oznámil mluvčí izraelské armády Daniel Hagari.

20:50

Pět nákladních aut vezoucích zásilku humanitární pomoci, jejíž součástí jsou léky pro nemocné rukojmí držené palestinským hnutím Hamás, bylo zkontrolováno izraelskými celníky na hraničním přechodu Kerem Šalom. Náklad pak zamířil z Izraele do Egypta, odkud přes přechod Rafáh poputuje do Pásma Gazy, uvedl dnes večer server The Times of Israel (ToI).

18:15

Spojené státy znovu zařadí jemenské povstalce Húsíe na seznam globálních teroristických skupin kvůli jejich útokům na lodní dopravu v oblasti Rudého moře. Oznámil to dnes Bílý dům s tím, že tento krok je významným nástrojem pro odstřižení této Íránem podporované šíitské skupiny od financování a přístupu na finanční trhy.

Mluvčí Húsíů na americké rozhodnutí reagoval prohlášením, že útoky na lodě v Rudém moři budou pokračovat, uveda agentura Reuters.

15:05

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes popřel, že dal souhlas s tím, aby zásilka humanitární pomoci, jejíž součástí jsou léky pro nemocné rukojmí držené palestinským hnutím Hamás, se do Pásma Gazy dostala bez izraelského prověření. Informoval o tom server The Times of Israel (ToI), který posléze s odvoláním na nejmenované zdroje z izraelské armády napsal, že ani armáda neví nic o tom, že by zásilka neměla projít izraelskou kontrolou. Dohodu o zaslání léků rukojmím spolu s další humanitární pomocí oznámil v úterý Katar.

15:05

V druhém pololetí letošního roku se uskuteční jednání společné hospodářské komise Česka a Kataru. Na dnešní tiskové konferenci v Dauhá to po jednání s emírem Tamimem bin Hamad Sáním a s místopředsedou vlády a ministrem obrany Chálidem bin Muhammad Attíjou oznámil český prezident Petr Pavel. Jednání podle něj stanoví oblasti spolupráce.

14:00

Český prezident Petr Pavel se při dnešním jednání v Dauhá s katarským emírem Tamimem bin Hamad Sáním shodl na tom, že situaci v Pásmu Gazy je nutné řešit v komplexním balíku s konkrétním cílem, jímž je forma státnosti pro Palestince. Řekl to novinářům na závěr své třídenní návštěvy na Blízkém východě.

12:01

Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyzval k uzavření okamžitého příměří v Pásmu Gazy a řekl, že obě strany konfliktu pošlapávají mezinárodní právo a neberou ohled na Ženevské úmluvy ani na Chartu Organizace spojených národů. Ve svém vystoupení v rámci Světového ekonomického fóra (WEF) Guterres uvedl, že svět v současnosti pouze přihlíží utrpení civilistů, kteří kvůli izraelskému úderu na Gazu umírají, trpí, přišli o domovy a nemají přístup k humanitární pomoci.

11:34

Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes při vystoupení na Světovém ekonomickém fóru (WEF) řekl, že mu láme srdce sledovat každodenní utrpení nevinných lidí v Pásmu Gazy. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že „musí existovat“ jiná cesta, jak zajistit bezpečnost Izraelců. Podle Blinkena je třeba co nejdříve začít připravovat přechod k jinému uspořádání mezi Palestinci a Izraelci, které by podle Washingtonu stálo na „reformované“ palestinské samosprávě spolupracující s Izraelem.

11:27

Situace v Pásmu Gazy je srdcervoucí, řekl americký ministr zahraničí Anthony Blinken na konferenci v Davosu. Podle něj je třeba co nejdříve začít debatovat o nastolení nové vize pro Palestince.

11:24

Český prezident Petr Pavel v úterý před odletem z Izraele do Kataru navštívil v nemocnici v Tel Avivu vojáky zraněné v bojích. Informoval o tom dnes na sociální síti X. Byl mezi nimi i herec Idan Amedi známý ze seriálu Fauda. V Izraeli byl prezident na dvoudenní návštěvě, dnes má v plánu jednání v Dauhá s katarským emírem a ministrem obrany.

10:05

Izraelská armáda dnes oznámila, že při náletech v Pásmu Gazy zabila šest příslušníků Hamásu, včetně jeho vyšetřovatele, který vyslýchal osoby podezřelé z vykonávání špionáže proti této islamistické skupině. Kromě toho armáda podle svého sdělení také zničila odpaliště raket, z nichž palestinští ozbrojenci v úterý útočili na jihoizraelské město Netivot. Podle ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy, které Hamás spravuje, si izraelské nálety v noci na dnešek vyžádaly životy 81 lidí. Informuje o tom zpravodajský web The Times of Israel (ToI).

07:41

Izraelská armáda dnes oznámila, že při náletu na uprchlický tábor Balata na okupovaném Západním břehu Jordánu zlikvidovala teroristickou buňku včetně jejího šéfa. Skupina podle vojenských zdrojů plánovala bezprostřední útok, napsal list Times of Israel (ToI).

Šéf „teroristické infrastruktury tábora“ nedaleko města Nábulus byl zodpovědný za řadu nedávných útoků včetně střelby v Jeruzalémě, která si vyžádala dva zraněné, uvedla armáda. Operaci za pomocí dronu provedla ve spolupráci s tajnou službou Šin Bet.

21:35

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Český prezident Petr Pavel přiletěl v úterý večer po dvoudenní návštěvě Izraele do Kataru.
 • Německá vláda vážně uvažuje o tom, že Izraeli dodá tankovou munici.
 • Americká armáda v úterý uskutečnila další úder v Jemenu, jehož cílem se staly protilodní střely v oblastech ovládaných húsíjskými povstalci. 
 • Saúdská Arábie by mohla uznat Izrael, pokud by se podařilo najít komplexní řešení pro region Blízkého východu, jehož součástí by byl také stát pro Palestince, řekl saúdskoarabský ministr zahraničí Fajsal bin Farhán Saúd.

21:30

Spojené státy intenzivně vyjednávají s Katarem o možnosti dalšího propuštění rukojmích držených radikálním hnutím Hamás v Pásmu Gazy. Informoval o tom mluvčí Bílého domu John Kirby, podle něhož byl americký blízkovýchodní vyslanec Brett McGurk v uplynulých dnech jednat v Dauhá.

20:55

Německá vláda vážně uvažuje o tom, že Izraeli dodá tankovou munici, aby ho podpořila v boji proti teroristickému hnutí Hamás. Informuje o tom německý list Der Spiegel.

Ministerstva, která mají dodávky zbraní do zahraničí na starosti, se v zásadě shodla na tom, že Německo izraelské armádě prodá 10 000 kusů 12milimetrové přesné munice.

18:40

Český prezident Petr Pavel přiletěl po dvoudenní návštěvě Izraele dnes večer do Kataru, kde bude ve středu jednat s emírem Tamimem bin Hamadem Sáním a s místopředsedou vlády a ministrem obrany Chálidem bin Muhammadem Attíjou. Setká se také s krajany na českém velvyslanectví v Dauhá.

18:21

Americká armáda dnes uskutečnila další úder v Jemenu, jehož cílem se staly protilodní střely v oblastech ovládaných húsíjskými povstalci. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na dva americké představitele.

18:12

Společnost Smartwings od 1. února obnoví lety z Prahy do Tel Avivu. Spojení obou měst pozastavila loni v říjnu.

15:41

Saúdská Arábie by mohla uznat Izrael, pokud by se podařilo najít komplexní řešení pro region Blízkého východu, jehož součástí by byl také stát pro Palestince. Dnes to na Světovém ekonomickém fóru v Davosu podle agentury Reuters řekl saúdskoarabský ministr zahraničí Fajsal bin Farhán Saúd.

14:23

Tři organizace OSN vyzvaly k větší a rychlejší humanitární pomoci do palestinského Pásma Gazy, aby se tam zabránilo hladomoru a šíření smrtelných nemocí. Podle nich je potřeba otevřít další přechody pro dodávky pomoci, pouštět tam víc kamionů s potravinami a vodou denně a zajistit jejich bezpečnou distribuci. Ve společném prohlášení to uvedly Světová zdravotnická organizace (WHO), Dětský fond OSN (UNICEF) a Světový potravinový program (WFP), informoval dnes deník The Guardian. Podle něj také tento měsíc na severu Pásma Gazy dorazila k potřebným méně než čtvrtina konvojů s pomocí, protože více nepovolily izraelské úřady.

13:09

Český prezident Petr Pavel dnes novinářům v Beerševě řekl, že rodinám izraelských rukojmí, s nimiž se setkal v pondělí večer v Jeruzalémě, nedával plané sliby. Ze své pozice může zejména oslovovat státníky, kteří mají v rukou nástroje, míní.

12:33

Americká armáda oznámila, že 11. ledna zadržela v Rudém moři íránskou loď se zbraněmi, určenými jemenským Húsíům.

12:07

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost a izraelský kybernetický direktoriát podepsaly memorandum. Podle prezidenta Petra Pavla to Česko řadí mezi elitní státy, které se zabývají kyberbezpečností.

12:05

Rozsah pomoci izraelské armády palestinským civilistům je enormní, v naprosté většině se o něm ani neví. Novinářům to dnes v Izraeli řekl český prezident Petr Pavel. Izraelci podle něj například do Gazy dodávají pitnou vodu. Opravená potrubí často zničí hnutí Hamás, protože nechce, aby Izrael byl vydáván za toho, kdo poskytuje humanitární pomoc, míní hlava státu.

11:40

Izraelské jednotky působící ve městě Bajt Lahíja v severní části Pásmu Gazy odhalily zhruba 100 odpališť raket a nejméně 60 raket připravených k odpalu, uvedla dnes podle zpravodajského webu The Times of Israel (ToI) izraelská armáda. Při operaci vojáci podle ní zabili desítky příslušníků islamistického hnutí Hamás, proti kterému Izrael vede válku. Na jihoizraelské měst Netivot bylo mezitím podle tamních úřadů odpáleno z Pásma Gazy nejméně 50 raket, z nichž asi 20 sestřelila protivzdušná obrana. Útok si vyžádal hmotné škody, ale žádné oběti na životech, píše ToI.

11:17

Souhrn nejdůležitějšího dění:

 • Český prezident Petr Pavel pokračuje v návštěvě Izraele, kde při jednáních s politiky vyjádřil podporu izraelskému právu na sebeobranu po říjnovém teroristickém útoku hnutí Hamás. 
 • Íránské revoluční gardy uvedly, že zaútočily balistickými raketami na „špionážní centra a shromáždění protiíránských teroristických skupin“ u iráckého Irbílu a v Sýrii zaútočily raketami na „pachatele teroristických operací“ v Íránu. 
 • Intenzivní fáze izraelské pozemní ofenzivy na severu Pásma Gazy proti palestinskému hnutí Hamás skončila a brzy skončí také v jižní části v oblasti města Chán Júnis. Podle serveru The Times of Israel to uvedl izraelský ministr obrany Joav Galant.

11:16

Příbuzní rukojmích, kterých se zmocnilo palestinské radikální hnutí Hamás při říjnovém teroristickém útoku na jižní Izrael, žádali českého prezidenta Petra Pavla při jeho dvoudenní návštěvě Izraele, aby s dalšími spojenci usiloval o dohodu týkající se propuštění zbývajících zhruba 130 zadržených. Pavel už na začátku cesty v pondělí poznamenal, že to bude jedním z témat jeho středečního jednání v Kataru s emírem Tamimem bin Hamad Sáním a s místopředsedou vlády a ministrem obrany Chálidem bin Muhammad Attíjou. Katar se snaží zprostředkovat jednání mezi Hamásem a Izraelem.

11:15

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vítáme vás u nového online přenosu k dění na Blízkém východě. Všechny starší informace najdete zde.

Zahraničí

Reuters

Zahraničí,

Reuters

Aktualizováno 19. 1. 2024 21:44

 

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.