Aktualizace: 9.05.2024 16:14

Washington/Tel Aviv/Gaza – Americký prezident Joe Biden v noci na dnešek oznámil, že Spojené státy přestanou dodávat munici a letecké bomby Izraeli, pokud izraelská armáda rozšíří invazi do hustě obydleného města Rafáh na jihu Pásma Gazy. Oznámení vyvolalo ostrou odmítavou reakci ministrů z izraelské krajní pravice, prezident Jicchak Herzog ani premiér Benjamin Netanjahu ho ale přímo nekomentovali. U Rafáhu tento týden Izrael zahájil vojenskou operaci, kvůli které z oblasti podle OSN uprchlo na 80.000 lidí. Do Pásma Gazy, kde Izrael bojuje s palestinským hnutím Hamás, z Kypru dnes vyplula první loď s humanitární pomocí, která by měla využít provizorní molo postavené americkou armádou.

„Jasně jsem řekl, že pokud (izraelští vojáci) vstoupí do Rafáhu – to ještě neudělali – nebudu dodávat zbraně, které byly v minulosti v Rafáhu použity, které byly použity ve městech,“ řekl v rozhovoru pro stanici CNN americký prezident Biden. Ve středu ministr obrany Lloyd Austin potvrdil zprávu médií z předchozích dnů, že Washington pozastavil dodávku leteckých pump určenou Izraeli. Podle Bidena americké zbraně dodané Izraeli posloužili k útokům, při kterých umírali palestinští civilisté.

„Hamás miluje Bidena,“ uvedl na sociální síti X izraelský ministr pro národní bezpečnost Itamara Ben Gvir z krajně pravicové strany Židovská síla. Další krajně pravicový politik a ministr financí Becalel Smotrič řekl, že Izrael čelí tlaku ze zahraničí, aby se vzdal. Podle něj musí Izrael dále bojovat proti Hamásu, což znamená i úplné dobytí Rafáhu.

Prezident Herzog ani premiér Netanjahu přímo Bidenova slova nekomentovali. Herzog však varoval před „nepodloženými, nezodpovědnými a urážlivými“ výroky, které mohou ohrozit izraelskou národní bezpečnost. Podle izraelského tisku tím měl na mysli Ben Gvirův výrok o Bidenovi. Netanjahu na síti X znovu zveřejnil svůj projev z minulého týdne, kde tvrdí, že mezinárodní tlak Izrael nezastaví před tím, aby se bránil.

Izraelská opozice za přerušení dodávek munice ze Spojených států, které jsou pro Izrael největším zahraničním dodavatelem zbraní, kritizuje premiéra Netanjahua. Podle jednoho z lídrů opozice Jaira Lapida by premiér měl Ben Gvira za jeho výrok odvolat.

Izraelská armáda v noci na úterý zahájila vojenskou operaci ve východní části Rafáhu. Z města a okolí tak podle úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) od té doby uprchlo na 80.000 lidí. Izrael dnes operuje také ve čtvrti Zajtún ve městě Gaza na severu tohoto palestinského území. Jednání v Egyptě o příměří, která začala v pondělí, zatím nepřinesla průlom. Dnes odpoledne Hamás uvedl, že jeho delegace opustila Káhiru.

Biden v rozhovoru, který odvysílala stanice CNN, řekl, že Spojené státy budou nadále dodávat obrannou munici, například do izraelského systému protivzdušné obrany Iron Dome (Železná kopule). S pozastavením dodávky letecké a dělostřelecké munice vyjádřili svůj nesouhlas republikáni.

Z Kypru vyplula americká nákladní loď s pomocí pro Pásmo Gazy. Uvedl to kyperský ministr zahraničí Konstantinos Kombos. Jako první by měla využít molo postavené u břehů Pásma Gazy americkou armádou. Podle palestinských úřadů ani dnes nefunguje hraniční přechod Kerem Šalom, uzavřen je také Rafáh. Izraelské úřady ve středu uvedly, že přechod Kerem Šalom znovu zprovoznily, podle OSN i USA přes něj však ve středu žádná pomoc do Pásma Gazy neprojela. Oběma přechody v minulosti proudila významná část humanitární pomoci pro Pásmo Gazy.

Válku rozpoutal loni 7. října Hamás svým teroristickým útokem na jižní Izrael, při němž palestinští ozbrojenci zabili téměř 1200 lidí a více než 250 dalších unesli do Pásma Gazy jako rukojmí. Podle dnešní bilance palestinských úřadu kontrolovaných hnutím Hamás od loňského října v důsledku bojů zahynulo 34.904 Palestinců a dalších 78.514 utrpělo zranění.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.