Aktualizace: 22.02.2024 18:17

San Francisco (USA)/Moskva – Americký prezident Joe Biden ve středu označil ruského prezidenta Vladimira Putina za „šíleného hajzla“. Výraz, který použil, by se ovšem dal přeložit také jako zkurvysyn. O výroku, který padl v San Francisku při setkání s podporovateli Bidenovy kampaně, informovala dnes agentura Reuters. Urážlivá slova jsou ostudou USA, šéf Bílého domu předvádí chování ve stylu „hollywoodského kovboje“ kvůli domácím politickým zájmům, reagoval mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Samotný Putin později označil Bidenův výrok za hrubý.

Jedenaosmdesátiletý Biden mluvil o hrozbách pro lidstvo a zdůraznil, že za nebezpečí považuje především klimatické změny. „To je poslední existenční hrozba. Je to klima. Máme tu šíleného hajzla, jako je ten chlápek Putin a další, a vždy se musíme obávat jaderného konfliktu, ale existenční hrozbou pro lidstvo je klima,“ prohlásil Biden.

Pro označení Putina užil zkratku SOB, která v angličtině znamená „son of a bitch“ a do češtiny se dá přeložit právě jako hajzl nebo doslovně zkurvysyn.

„Takové hulvátské výroky z úst hlavy Spojených států jsou sotva schopny jakkoli ublížit hlavě jiného státu, natož prezidentu Putinovi. Je to však obrovská ostuda pro samotnou zemi,“ řekl podle ruské agentury TASS Peskov v rozhovoru s novinářem Pavlem Zarubinem s odkazem na USA.

Putin později na dotaz novináře uvedl, že Bidenův výrok byl hrubý a odpovídá vnitropolitické situaci v USA. Podle něj Biden těmito slovy reagoval na jeho výrok z minulého týdne, kdy ruský prezident řekl, že by pro Moskvu bylo lepší, aby prezidentem zůstal Biden. „Nemohl mi přece říct – Voloďo, pašáku, děkuji, hodně jsi mi pomohl,“ řekl Putin.

Americký prezident svými slovy o nebezpečí jaderného konfliktu narážel na vyjádření Putina i dalších ruských činitelů, kteří od počátku války na Ukrajině o možném použití jaderných zbraní opakovaně hovořili. Rusko loni navíc pozastavilo svoji účast na dohodě Nový START, která omezuje počet jaderných hlavic a jejich nosičů, a nechalo rozmístit jaderné zbraně v sousedním Bělorusku.

Biden častoval Putina tvrdými výrazy už v minulosti. Například v roce 2021 v jednom z interview přitakal na otázku, zda svůj ruský protějšek považuje za „zabijáka“. Později ho označil za válečného zločince nebo „krvežíznivého diktátora“ a „hrdlořeza“, který vede nemorální válku proti Ukrajincům. Moskva se vůči takovým výrokům ohradila.

Vztahy mezi Ruskem a Spojenými se zhoršily mimo jiné kvůli ruské vojenské agresi na Ukrajině. Agentura Reuters upozorňuje, že je vyostřila také nedávná smrt opozičního předáka Alexeje Navalného v ruském vězení nebo americké tvrzení, že Rusko plánuje umístit ve vesmíru protisatelitní jadernou zbraň. Někteří ruští a američtí diplomaté tvrdí, že nepamatují dobu, kdy by vztahy mezi dvěma největšími jadernými mocnostmi byly horší, včetně kubánské krize v roce 1962, píše Reuters.

Biden už v minulosti výrazem „son of a bitch“ označil i jiné lidi, v lednu 2022 například reportéra televizní stanice Fox News.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.