Americký prezident Joe Biden doufá, že se podaří uzavřít příměří mezi Izraelem a palestinským teroristickým hnutím Hamás do začátku muslimského postního měsíce ramadánu 10. března. Novinářům to podle agentury Reuters řekl v pátek večer, když opouštěl Bílý dům.

„Ještě tak daleko nejsme,“ poznamenal také k výhledům na příměří, o němž se už jedná několik měsíců.

Izraelská média v pátek s odvoláním na tamního činitele informovala o tom, že Tel Aviv odmítne další vyjednávání o příměří, dokud od Hamásu neobdrží seznam rukojmí, která jsou v Pásmu Gazy stále naživu. Televize CNN ale v noci na sobotu s odvoláním na americké činitele uvedla, že vyjednávání pokračují navzdory čtvrtečnímu incidentu, který si v Gaze vyžádal přes sto obětí.

Podle Hamásu, který Západ považuje za teroristickou organizaci, přišli Palestinci čekající na humanitární pomoc o život, když do davu stříleli izraelští vojáci. O velkém počtu lidí zraněných kulkami informoval podle webu listu The Times of Israel také tým OSN, který navštívil nemocnici ve městě Gaza.

Izraelská armáda oznámila, že podél konvoje vypukly mezi shromážděnými násilnosti, které si vyžádaly desítky mrtvých a zraněných, přičemž řada z nich byla ušlapána či je přejely nákladní vozy. Armáda připustila, že vojáci začali střílet, když se k nim část davu přiblížila, tento zákrok si však podle ní vyžádal nanejvýš deset obětí. Biden v pátek vyjádřil důvěru, že Izrael incident vyšetří.

Agentura APA mezitím napsala, že šéfredaktoři řady médií „naléhavě“ vyzvali ve společném dopise Izrael k ochraně novinářů v Gaze. Výzvu podepsali zástupci agentur Reuters, AP, AFP či novin The New York Times, The Guardian nebo televizí BBC a CNN.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.