Izrael, který nyní soustřeďuje hlavní část svých operací v Gaze na Rafáh, má právo na sebeobranu v souladu s mezinárodním právem, shodli se americký prezident Joe Biden a německý kancléř Olaf Scholz. Syrská armáda mezitím oznámila, že její protivzdušná obrana v sobotu v ranních hodinách sestřelila několik izraelských raket vyslaných na předměstí Damašku, některé další ale zřejmě zasáhly cíl, informovaly světové agentury. Jde o druhý podobný útok za méně než 24 hodin. Izraelská armáda se k tomu tradičně nevyjadřuje.

Syrská armáda podle agentury Reuters v prohlášení uvedla, že vzdušné údery byly vedeny z okupovaných Golanských výšin. Střely, které se nepodařilo zneškodnit, způsobily na zemi „určité materiální škody“, dodala. Informace o případných obětech nebyly bezprostředně známy, podotkla agentura AP.

Podle nevládní exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) jedna ze střel zasáhla obytnou budovu západně od hlavního města a mohla zabít „osoby nesyrské národnosti“. SOHR bez uvedení dalších podrobností jen dodala, že v oblasti působí libanonské šíitské hnutí Hizballáh a další proíránské skupiny. Upozornila také, že od začátku roku jde už o desátý zjevně izraelský útok na syrské území.

V pátek Sýrie oznámila, že její protivzdušná obrana sestřelila dva bezpilotní letouny na západním předměstí Damašku při útoku, který rovněž přišel z Golanských výšin. Odpovědnost za tento incident však výslovně nepřipsala Izraeli jako v sobotu, píše Reuters.

Izraelská armáda se k těmto zprávám zahraničních médií tradičně nevyjadřuje. Podle nich Izrael při podobných úderech od prosince v Sýrii zabil několik příslušníků íránských revolučních gard včetně významného generála.

Je nutné zajistit i dodávky humanitární pomoci, shodli se Biden a Scholz

O Izraeli jednali ve Washingtonu také německý kancléř Olaf Scholz a americký prezident Joe Biden. Shodli se, že má právo na sebeobranu v souladu s mezinárodním právem, zároveň je nutné zajistit ochranu civilního obyvatelstva v Pásmu Gazy a zvýšit dodávky humanitární pomoci.

„Způsob vedení války musí odpovídat požadavkům, které na sebe Izrael klade, ale také těm, které vyplývají z mezinárodního práva,“ poznamenal Scholz.

Biden dal už o den dříve najevo, že postup Izraele v Gaze považuje za přehnaný, což agentura Reuters označila za jeho dosud nejtvrdší veřejnou kritiku postupu izraelské vlády.

Izraelské operace se nyní soustředí na Rafáh

Izrael nyní hlavní část svých vojenských operací směřuje na jih Gazy do oblasti Rafáhu, kde se tísní odhadem 1,3 až 1,5 milionů Palestinců, z nichž tam velká část uprchla z jiných regionů úzkého pobřežního pásma, v němž žije celkem 2,3 milionu Palestinců. Obavy z izraelských plánů vyjádřily OSN i Spojené státy. Mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby prohlásil, že vojenská operace v Rafáhu v tuto chvíli „není něco, co bychom podpořili“.

Izrael na úzké pobřežní pásmo útočí v reakci na teroristický útok Hamásu a dalších ozbrojenců ze 7. října, při němž v Izraeli zemřelo na dvanáct set lidí a dalších asi 250 bylo uneseno. V Gaze od té doby podle údajů Hamásu zahynulo přes 27 tisíc lidí a drtivá většina obyvatel musela opustit své domovy.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.