Aktual.: 25.11.2024 18:16
Praha – S výrazně obměněnými realizačními týmy a vyššími ambicemi vstoupí na konci týdne čeští biatlonisté do nové sezony Světového poháru. Po minulém ročníku bez medaile převzali ženský tým trenéři Luca Bormolini a Lukáš Dostál, u mužů doplnil Michaela Málka trojnásobný olympijský medailista Ondřej Moravec. Reprezentanti si na dnešní tiskové konferenci dali za cíl dotáhnout se ke konkurenci a dobře se připravit před olympijskými hrami v roce 2026.
„Prošli jsme řadou změn. Věřím, že povedou k tomu, že na tuto sezonu nebudeme vzpomínat jen kvůli podniku v Novém Městě na Moravě, ale protože naši sportovci skvěle jezdili. Udělali jsme maximum, abychom se vrátili na lepší vlnu trajektorie, než na které jsme se pohybovali,“ řekl prezident svazu Jiří Hamza.
V předchozí sezoně nebyli Češi po 14 letech ani jednou na stupních vítězů, naprázdno vyšli i na únorovém mistrovství světa v Novém Městě na Moravě. Po sezoně odešel na vlastní žádost střelecký trenér Matt Emmons, skončili také trenér žen Egil Gjelland a asistent Jiří Holubec. Nahradili je Bormolini a bývalý juniorský reprezentant Dostál.
„Ta práce je mezi nimi vyvážená, každý se snaží přidat ruku k dílu. Je to snaha udělat první krok k příští sezoně, kdy máme olympijské hry a je potřeba z něčeho vyjít. Doufám, že ty změny povedou k úspěchu,“ uvedl sportovní ředitel svazu Ondřej Rybář.
Mezi muži doplnil Málka bývalý úspěšný reprezentant Moravec. „Je to pro mě ohromná výzva. Myslím, že stále mohu čerpat ze zkušenosti a nadhledu závodníka, protože tohle člověk postupně ztratí. V týmu došlo k hodně změnám, a to i v přípravě. Práce se mi strašně líbila a doufám, že to bude vidět i v závodech,“ uvedl Moravec.
Českým biatlonistům pomáhá nově s technikou běhu také norský expert Per Öyivind Torvik. „Realizační tým je relativně rozsáhlý. Snažili jsme se sportovcům zajistit co největší podporu a Per je určitě přínosem. Není to jen v technice, ale je to i člověk, který učí na univerzitě a přijde blízko ke spoustě dat. A to je pro nás také důležité,“ podotkl Rybář.
Nejlepší českou závodnicí byla v minulé sezoně Tereza Voborníková, která obsadila v konečném pořadí Světového poháru 16. místo. Markéta Davidová byla o dvě příčky za ní. Mezi muži skončil osmadvacátý Michal Krčmář.
„Ráda bych letos potvrdila, že to nebyla náhoda. Doufám, že se budu schopná v té dvacítce pohybovat,“ řekla Voborníková, kterou ale v posledních týdnech trápily zdravotní potíže. „V mém podání to asi bude trochu později, ale také doufám, že prodám, co jsem natrénovala,“ doplnila.
V úvodním díle Světového poháru ve finském Kontiolahti bude startovat pět českých mužů a pět žen. V závodech se představí Krčmář, Tomáš Mikyska, Jonáš Mareček, Vítězslav Hornig a Jakub Štvrtecký. V ženské nominaci jsou Voborníková, Davidová, Jessica Jislová, Lucie Charvátová a Kristýna Otcovská.
Program v Kontiolahti začne 30. listopadu závodem smíšených štafet, o den později se uskuteční štafety žen a mužů. První individuální závod je v plánu v úterý 3. prosince, kdy se poběží zkrácený vytrvalostní závod mužů.
Vrcholem sezony bude mistrovství světa ve švýcarském Lenzerheide 12. až 23. února. Hned po něm bude následovat Světový pohár v Novém Městě na Moravě, který se uskuteční ve Vysočina Areně od 6. do 9. března.
Biatlonistu Tomáše Mikysku operované koleno na lyžích nijak neomezuje. Musí se ale opatrněji zvedat ze střelby vleže a nesmí hrát s reprezentačními kolegy fotbálek. Řekl to na dnešním setkání s novináři před zahájením nové sezony Světového poháru.
Čtyřiadvacetiletý Mikyska si loni v létě utrhl přední zkřížený vaz a vnitřní meniskus, podstoupil operaci kolena a do SP naskočil po pětiměsíční rehabilitaci v únoru. Na domácím MS v Novém Městě na Moravě se blýskl desátým místem ve vytrvalostním závodě, ale pak kvůli rehabilitaci vynechal závěr sezony.
Drobné problémy s kolenem má pořád. „Trochu v něm lupe. Když jsme přijeli z přípravy na zimu ve Vuokatti, tak jsem byl na injekci na výživu kloubu a snad to zlobit nebude,“ řekl Mikyska. Pořád rehabilituje, podle lékařů s kolenem není nic vážného. Usoudil tak i lékař Martin Smetana, který ho loni operoval. Ten se s Mikyskou domluvil, že to budou řešit po sezoně. „Je možné, že kousek toho menisku, který jsem měl utrhlý, se trošku povolil, takže by to ještě museli trošku zašít,“ uvedl český reprezentant.
Na lyžích se o koleno nebojí, ale při běhu na suchu si musí dávat pozor, aby se nedostal do nepříjemné rotace. A občas mu v kolenu přeskočilo, když se narovnával po ležce. „Musel jsem pak propnout nohu, aby se to vrátilo zpátky. Při tom vstávání si musím trošku dávat pozor,“ řekl Mikyska. Fotbal, kterým si s reprezentačními kolegy zpestřoval trénink, má zakázaný. „Nebaví mě to. Já vždycky musím jít běhat kvůli tomu. Všichni tam mají aspoň nějakou srandu a já si běhám sám,“ posteskl si.
Porušit zákaz nemůže i proto, že se společných fotbálků účastní i nový člen trenérského týmu u mužské reprezentace Ondřej Moravec. Příchod trojnásobného olympijského medailisty si Mikyska pochvaluje. „Je to s ním super. Dává nám hodně rad. Všechno je s ním v pohodě, žádné stresy,“ ocenil.
Za velký přínos považuje Mikyska i spolupráci s norským expertem na běžeckou techniku Perem-Öyvindem Torvikem. Ten působí i na univerzitě, odkud má k dispozici spoustu dat. Čeští biatlonisté s ním mimo jiné měli přednášku, jak rozjíždět závody. „Hlavně říká, že první dvě až čtyři minuty nejde o to ten závod rozjet co nejrychleji. V těch prvních dvou až čtyřech minutách už si závod můžete vlastně prohrát. Když to rozjedete moc rychle, tak každé kolo pak už ztrácíte a ztrácíte oproti tomu, kdybyste si to rozjeli trošičku pomaleji a pak spíš tempo stupňovali,“ přiblížil Mikyska.
Za velký úspěch by v nadcházející sezoně považoval, kdyby se mu společně s kolegy povedlo získat medaili v mužské štafetě. „A kdyby byly nějaké výsledky do desítky, tak bych se určitě nezlobil. Ale uvidí se,“ dodal.
Světový pohár v biatlonu začne v sobotu ve finském Kontiolahti.