Komerční prezentace Aktual.: 17.01.2025 14:34

Tel Aviv – Izraelský bezpečnostní kabinet doporučil schválit dohodu o příměří v Pásmu Gazy, informovaly agentury s odvoláním na kancelář premiéra Benjamina Netanjahua. Dnes odpoledne bude o dohodě hlasovat celá izraelská vláda. Podle izraelských médií začne dohoda o příměří platit v neděli ve 12:15 místního času (11:15 SEČ), jak se původně plánovalo, a izraelská strana očekává, že ještě ten den začne teroristické hnutí Hamás propouštět rukojmí, které uneslo do Pásma Gazy při útoku na Izrael ze 7. října 2023.

Bezpečnostní kabinet dal dohodě zelenou po „zhodnocení všech politických, bezpečnostních a humanitárních aspektů“, uvedla podle agentury AFP Netanjahuova kancelář. Kabinet se také domnívá, že dohoda „podporuje dosažení cílů války“. Izraelská vláda dlouhodobě označuje za cíle své ofenzivy v Pásmu Gazy zejména zničení Hamásu a návrat rukojmích.

Schůze vlády v plném složení byla naplánovaná od 15:30 místního času (14:30 SEČ). Bezpečnostní kabinet je užší vládní grémium, v němž zasedají zejména ministři odpovědní za zahraniční, bezpečnostní či obrannou politiku.

Až dohodu o příměří schválí vláda, má se případnými stížnostmi proti ní zabývat izraelský nejvyšší soud. Neočekává se však, že by do dohody zasahoval, píše ToI.

Podle televize Channel 12 mají být v neděli odpoledne propuštěna první tři rukojmí, má jít o ženy. Další ze skupiny 33 dohodnutých osob mají být propouštěny postupně během první fáze příměří výměnou za palestinské vězně. Ohledně toho, zda dohoda začne platit podle původního časového plánu, panovala nejistota kvůli zpoždění podpisu dohody a jejího schvalování izraelskou vládou.

K dohodě mají výhrady krajně pravicové strany, které jsou součástí Netanjahuovy vlády. Ministr financí Becalel Smotrič se podle izraelských médií ve čtvrtek večer s Netanjahuem dohodl na tom, že jeho strana Náboženský sionismus bude hlasovat proti dohodě, ve vládě však zůstane. Netanjahu prý vyšel vstříc Smotričovu požadavku, že izraelská armáda po první fázi příměří v Pásmu Gazy obnoví boje proti Hamásu. Další požadavek se týkal kontroly humanitární pomoci dodávané do Gazy.

Ministr pro národní bezpečnost Itamar Ben Gvir ve čtvrtek večer oznámil, že jeho krajně pravicová strana Židovská síla z vládní koalice odejde, pokud dohoda o příměří projde. Zároveň ale dodal, že pokud strana vládu opustí, bude ochotná se do ní vrátit v případě obnovení izraelských vojenských operací v Gaze. Pokud by Netanjahuovu vládu opustily obě strany – Ben Gvirova i Smotričova, přišla by vláda o většinu v parlamentu. Opoziční strany ale podle serveru ToI slíbily, že by Netanjahuův kabinet podporovaly, dokud bude prosazovat dohodu o příměří.

Dohoda počítá s tím, že v první fázi boje utichnou na 42 dnů. Propuštěno má být v první fázi postupně 33 rukojmích držených palestinskými ozbrojenci v Pásmu Gazy výměnou za stovky palestinských vězňů v izraelských věznicích. Izraelská armáda se má postupně stáhnout z centrálních oblastí na okraj pásma a vysídlení Palestinci se začnou vracet do svých domovů. Navýšit se má i objem humanitární pomoci pro Pásmo Gazy.

Izraelský server zveřejnil seznam rukojmích, kteří mají být propuštěni

Izraelský server The Times of Israel (ToI) zveřejnil seznam 33 rukojmích držených v Pásmu Gazy, kteří mají být propuštěni na základě dohody o příměří mezi Izraelem a palestinským teroristickým hnutím Hamás. Ozbrojenci je mají izraelské straně předávat v rámci první fáze dohody o příměří.

ToI napsal, že není jasné, zda jsou všichni tito lidé naživu. Izraelská vláda se domnívá, že v případě většiny z nich tomu tak je. Izrael hodlá jména propuštěných oficiálně zveřejňovat až poté, co je převezme jeho armáda a informovány budou jejich rodiny.

Na seznamu figurují například jména členů rodiny Bibasových. Jde o ženu jménem Širi, jejího manžela Jardena a malé syny Ariela a Kfira. Palestinští ozbrojenci je odvlekli do Gazy 7. října 2023 z kibucu Nir Oz. Kfirovi bylo tehdy devět měsíců a byl nejmladším z rukojmích, které Hamás při tehdejším nečekaném a bezprecedentním útoku na Izrael unesl do Gazy. Na tuto sobotu podle izraelských médií připadají jeho druhé narozeniny.

Ozbrojené křídlo Hamásu Brigády Kásam v listopadu 2023 oznámilo, že Širi Silvermanová Bibasová a její synové Kfir a Ariel zemřeli při izraelském ostřelování Pásma Gazy. Izraelská armáda to tehdy nepotvrdila.

Na seznamu 33 rukojmích jsou i dva muži, kteří do Gazy přešli sami v letech 2014 a 2015 Avera Mengistu a Hišám Saíd. Podle některých zdrojů trpí tito dva muži psychickými problémy. V této skupině rukojmích jsou také dva muži s francouzským i izraelským občanstvím Ofer Kalderon a Ohad Jahalomi, potvrdil francouzský prezident Emmanuel Macron.

Na základě dohody o příměří, kterou zprostředkovatelé oznámili ve středu večer, Izrael propustí stovky palestinských vězňů, začne se stahovat z některých částí Pásma Gazy a umožní výrazné navýšení dodávek humanitární pomoci na toto palestinské území. Podle dohody příměří začne platit v neděli.

Z kopie dohody, k níž se dostali novináři serveru The Times of Israel, vyplývá, že izraelské věznice má opustit přes 1700 palestinských vězňů. Z nich bylo 700 odsouzeno za terorismus, z toho 250 až 300 na doživotí. Dále jde o asi 1000 obyvatel Pásma Gazy zatčených po 8. říjnu 2023 během bojů na tomto palestinském území. Dalších 47 lidí se z izraelských věznic dostalo na základě dohody o propuštění izraelského vojáka Gilada Šalita z roku 2011, od té doby ale za mřížemi v Izraeli skončili znovu.

Přepravu první skupiny propuštěných vězňů zajistí izraelské úřady, nikoliv Červený kříž, uvedla izraelská vězeňská služba. Izrael tak chce zajistit, že „teroristé neporuší přísná bezpečnostní pravidla a nebudou vyjadřovat radost na izraelském území“.

Podíl.
Exit mobile version