Reklama, která nemá povolení a navíc ohrožuje řidiče. Na byznys kolem nelegálních billboardů nad dálnicemi a na to, co proti němu dělá stát, se zaměřují v novém vydání Reportérů +. Pro pořad natáčel Jan Moláček.

Reportérům se podařilo zdokumentovat, jak dělníci na jednom z mostů instalují reklamu. Bez povolení a bez zabezpečení, což je věc, která se podle silničářů děje opakovaně. „Nelegální reklamy jsou nekonečný příběh. Kolem dálnic nemají co dělat již od roku 2017 a do té doby platilo pětileté přechodné období, během kterého se reklamní agentury měly na nový zákaz připravit. Pamatujeme si, že to skončilo velkou bitvou a dostalo se to až k Ústavnímu soudu, ale ten zákaz platí,“ podotýká Moláček.

Část billboardů sice z dálnic zmizela, ale objevují se na dálničních mostech. „A to pro mě byl největší šok, že jej tam zaměstnanci připevňují za plného provozu. Já jsem o tom slyšel už před časem, ale chtěl jsem to vidět na vlastní oči, chtěl jsem to natočit, což se nám podařilo,“ poznamenal Moláček.

„Překvapilo mě, jak to nepokrytě dělají. Složitě jsem plánoval natáčení, myslel jsem si, že u těch dálnic budu muset trávit noci, že se to děje v noci, kdy na to není až tak vidět, ale ukázalo se, že to není pravda,“ dodal reportér.

O odstraněné billboardy se nikdo nehlásí

Reportér natáčel také se silničáři, kteří nelegální billboardy odstraňují. Předchází tomu zajištění místa, kde se pracuje, aby řidičům na dálnici nehrozilo nebezpečí. Odstraněná reklama končí na hromadách na dálničních střediscích. „Silničářům se vrší obrovské kupy reklam na jejich silničních dvorech a takhle to jde pořád dál, reklamky nejsou vůbec postihované a byznys běží,“ podotkl Moláček. Její majitelé se o ni nehlásí, museli by totiž zaplatit za likvidaci a uskladnění. Levnější pro ně je vyrobit reklamu znovu a pověsit ji na stejné místo.

„Policie nedělá nic proti tomu, aby vypátrala, kdo tam tu reklamu pověsil. Ona, když není na místě u připevňování, což se zatím nestalo, tak je to pro ně správní případ. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vypíše výzvu, aby si majitel reklamu vyzvedl a zaplatil za to odstranění a to se nikdy neděje. Pro ty reklamky je výhodnější ji vyrobit a pověsit ji tam znovu,“ dodává Moláček.

Jen loni správce státních silnic odstranil přes tisíc nepovolených reklam, přesto se řada z nich objevila znovu na stejném místě. „Zde opravdu jako stát není schopen zajistit, aby se to nedělo, a myslím si, že tam není důležitý jen správce té komunikace, důležité je, aby skutečně stát tvrdě zasáhnul proti těm, kteří reklamy umisťují,“ uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Někteří zadavatelé sdělili, že si reklamu objednali u skupiny BigBoard, která o reklamách, jež nabízí na dálničních mostech, komunikovat ani po mnoha urgencích nechtěla. Po přistižení pracovníků při instalaci nelegální reklamy poslala firma BigBoard do ČT stížnost a požadovala zastavení reportáže. Ve stížnosti zástupci píší, že má povolení na zvláštní užívání komunikace a nájemní smlouvu. Středočeský kraj ale ČT potvrdil, že smlouvu s agenturou sice dříve měl, ale teď už je neplatná.

Reportérům se podařilo zaznamenat montáž dvou nelegálních reklam. Na jednom z nich je webová stránka nabízející pozemky u Poděbrad, druhou si objednal prodejce motorek a vybavení pro motorkáře MotoZem. Reportéři oslovili i další firmy, které si reklamy na mostech objednaly – například Shell, McDonald, Penny, Geosan Development a Krby-kamna Turyna.

Majitel poslední zmíněné firmy jako jediný řekl, že už reklamu na most vracet nebude. „Nabízeli mi, že to můžu prodloužit, ale s tím, že je tam riziko toho, že to sundají a do toho já nepůjdu,“ uvedl Jaroslav Turyna.

Reportéři + mají také k dispozici dopis, ve kterém řetězec Hornbach sdělil Ředitelství silnic dálnic, že mu reklamní partneři nebyli schopni předložit povolení k reklamě, kterou ŘSD odstranilo z mostu nad D1 dříve v únoru. Ten potvrdil serveru Seznam Zprávy i Reportérům +, že ji nebude obnovovat. Ostatní zadavatelé vesměs od svých reklam dávají ruce pryč s tím, že odpovědnost nese reklamní partner.

Podíl.
Exit mobile version