Aktualizace: 24.06.2024 17:51

Mariánské Lázně – Vláda musí vyjádřit vůli zřídit v Karlovarském kraji veřejnou vysokou školu, protože bez ní nelze problémy regionu úspěšně řešit. Na tiskové konferenci po návštěvě Karlovarského kraje to dnes novinářům řekl prezident Petr Pavel. Se zástupci kraje jednal mimo jiné o problémech chudoby, které je podle hlavy státu potřeba nahlížet komplexně, vzít v úvahu všechny faktory a řešit je vyváženě.

Vzdělání má podle prezidenta vazbu na mnoho dalších problémů kraje. S hejtmanem Petrem Kulhánkem (za STAN) se proto shodl, že od vlády, respektive ministra školství musí zaznít vůle zřídit v regionu veřejnou vysokou školu. „Protože pokud tomu tak nebude, tak žádné problémy kraje nebude možné úspěšně řešit,“ uvedla hlava státu.

Politické rozhodnutí o vytvoření veřejné vysoké školy zprůchodní podle hejtmana vše, o co se vedení kraje snaží zhruba poslední dva roky. „Věřím, že pokud k tomu rozhodnutí vlády dojde, tak už se nebude moci říkat, proč to nejde, ale budou se hledat cesty k řešení,“ dodal Kulhánek.

Prezident se zástupci měst, kraje a organizací hovořil také o sociálních problémech, které region trápí. Zmínil například špatnou dostupnost sociálního bydlení, vliv exekucí či předčasné odchody žáků ze základních a středních škol. „Na problémy chudoby musíme nahlížet komplexně, vzít do úvahy všechny faktory, které k tomu vedou, a řešit je pokud možno zároveň a vyváženě,“ uvedl Pavel.

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) při návštěvě Karlovarského kraje koncem letošního května uvedl, že by v kraji mohla vzniknout vysoká škola zaměřená na výuku v regionálně potřebných oborech. Mohly by se na ní podílet veřejné instituce, jako například kraj, ale i soukromé firmy. Podle Beka by to byla vhodná forma, jak do Karlovarského kraje dostat vysokoškolské vzdělání. Zároveň ale chce podpořit i snahu Karlovarského kraje spolupracovat s univerzitami v okolních krajích na vzniku poboček škol přímo v kraji.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.