Britští vědci tvrdí, že se jim povedlo poprvé prokázat pomocí archeologických důkazů, že v antickém Římě mezi sebou bojovali lidé a lvi. A že bojovníci mohli v klání proti velkým šelmám přežít.
O soubojích mezi lidmi a lvy v antickém Římě se až doposud vědělo jenom z písemných pramenů, které ale mohou být velmi nespolehlivé. Teď mají ale vědci v rukou mnohem kvalitnější důkaz: kostru. Ta se našla na území dnešního Yorku v místě, o kterém se archeologové domnívají, že mohlo sloužit jako pohřebiště gladiátorů, uvádí britská média.
Na jedné z koster, která patřila muži ve věku 26 až 35 let, rozpoznali archeologové znaky, které podle nich velmi dobře odpovídají kousnutí od lva. Vědci k tomuto názoru dospěli na základě srovnání znaků, které zanechávají tyto kočkovité šelmy na kostech ulovených nebo roztrhaných zvířat.
Znaky po útoku lva se nacházely na úrovni boku zkoumaného muže, což je pro lvy nezvyklé místo pro úder: obvykle směřují na krk kořisti, a to hlavně zezadu. „Pánev je nepřirozená, s takovým zraněním je možné přežít, není smrtelné,“ uvedl podle deníku The Guardian antropolog Tim Thompson, který je za nový objev zodpovědný.
Pozoruhodné je, že stejné místo útoku zachycuje i jedno z mála zobrazení boje gladiátora s člověkem:
Specialista na boj s bestiemi
Podle této studie se zvíře během zápasu s člověkem mohlo chovat mimo obvyklá pravidla, jimiž se řídí při běžném lovu.
Není jasné, zda muž zemřel přímo na následky tohoto potenciálně, nikoliv smrtícího útoku.
Na základě dřívějších zkoumání kostí se vědci domnívají, že patřily gladiátorovi, jehož specializovaná role v aréně se nazývala bestiarius. Tito muži bojovali právě se zvířaty, hlavně s těmi velkými a nebezpečnými. Dalším silným argumentem pro pravdivost této hypotézy je fakt, že kostra pochází z naleziště, o kterém se archeologové domnívají, že mohlo být hřbitovem gladiátorů. Napovídají tomu například zranění, která tito muži měli, ale také jejich velmi dobrá fyzická kondice.
York založili Římané v roce 74, město nazývali Eboracum. Jednalo se o významné centrum tehdejší římské provincie Británie. Ve městě například zemřel v roce 211 císař Lucius Septimius Severus.