Zlatého medvěda za nejlepší film na letošním Berlinale získalo drama Drömmer (Sny) norského režiséra Daga Johana Haugeruda. Vypráví o dívce, která se zamiluje do své učitelky.

Vítězný film Drömmer je posledním ze tří dílů Haugerudovy série zkoumající citovou a fyzickou intimitu. „Tento film vás zasáhne svou pronikavou inteligencí a náhlými, překvapivými momenty odhalení,“ ocenil předseda poroty, americký režisér Todd Haynes.

Vyzdvihl také způsob, jakým snímek zobrazuje literární tvorbu. Hlavní hrdinka, sedmnáctiletá Johanne, se snaží zachytit na papír pocity ze své první lásky. V intimních popisech se projeví její literární talent, vzbudí ale také otázku, co je realita a fikce, a co se se mezi Johanne a její učitelkou, do níž se zamilovala, skutečně stalo.

Haugerud, který je také spisovatelem, řekl, že získání ceny předčilo jeho nejdivočejší sny, a povzbudil diváky, aby více psali a četli.

Stříbrní medvědi pro filmaře z Brazílie, Číny i Argentiny

Rozdáni byli i Stříbrní medvědi v jednotlivých kategoriích. Hlavní cenu poroty získal dystopický příběh z Amazonie O último azul (Poslední modrá) brazilského režiséra Gabriela Mascara. Nejlepším režisérem letošního ročníku Berlinale byl podle poroty čínský režisér Chuo Meng, který uvedl snímek Living the Land o čtyřech generacích zemědělců.

Cenu poroty si z Berlína odváží film El mensaje (Zpráva) argentinského režiséra Ivána Funda. Filmař prohlásil, že ocenění bere jako protiváhu k likvidaci kultury v jeho zemi. „V Argentině jsou těžké časy, kinematografie je pod tlakem. Ten medvěd ukazuje, že film bude i nadále žít,“ řekl.

Herecké ceny patří Byrneové a Scottovi

Cenu za nejlepší herecký výkon v hlavní roli si odnesla australská herečka Rose Byrneová za reflexi mateřství ve snímku If I Had Legs I’d Kick You (Kdybych měl nohy, nakopnul bych tě) americké režisérky Mary Bronsteinové.

Ve vedlejší roli porotu přesvědčil a Stříbrného medvěda získal irský herec Andrew Scott za roli ve filmu Blue Moon režiséra Richarda Linklatera. Berlinale herecké ceny nerozděluje na ženské a mužské kategorie.

Radu Jude má další ocenění z Berlinale

Za nejlepší scénář dostal Stříbrného medvěda rumunský režisér a scenárista Radu Jude. Na festivalu promítl meditaci o vině a nerovnosti systému Kontinental ’25. Jude vyhrál v roce 2021 Zlatého medvěda za film Smolný pich aneb Pitomý porno, který vznikl v české koprodukci.

V kategorii dokumentů porota ocenila film Holding Liat (Držet Liat), který vypráví příběh rodiny jedné z izraelských rukojmí unesených 7. října 2023 při útoku palestinského teroristického hnutí Hamás na Izrael.

Na Berlinale se letos představily také tři filmy z české produkce: animované snímky Pohádky po babičce a Kámen osudu a také dokument Čas do zásahu. Žádný z nich ale ocenění nezískal.

Tentokrát bez politiky

Letošní závěrečný ceremoniál se konal v předvečer celostátních voleb v Německu, a poměrně málo se v něm řešila politika – oproti loňskému vyhlašování, který se stal terčem kritiky kvůli projevům solidarity Palestincům.

O volbách se zmínil pouze Jude, když řekl: „Jen doufám, že příští ročník festivalu nebude zahájen filmem Triumf vůle od Leni Riefenstahlové.“ Narážel na propagandistický dokument o sjezdu NSDAP z roku 1934, který natočila oblíbená režisérka Adolfa Hitlera.

Podíl.
Exit mobile version