Německo vyšetřuje závažný únik informací z jednání vysoce postavených příslušníků svého letectva, oznámil spolkový kancléř Olaf Scholz. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru v pátek uveřejnila šéfredaktorka ruské televize RT Margarita Simonjanová. Záznam se mimo jiné týkal toho, jak Ukrajina ve válce s Ruskem využívá německé zbraně, píše agentura DPA.

„Je to velmi vážná věc, a proto je nyní předmětem velmi pečlivého, velmi důkladného a velmi rychlého vyšetřování,“ prohlásil Scholz v Římě. Tam se už dopoledne mimo jiné setkal s papežem Františkem.

Němečtí armádní představitelé na nahrávce pořízené při telekonferenci na platformě Webex jednali o teoretickém dodání moderních střel s plochou drahou letu Taurus Ukrajině a možnostech jejich použití, zmínil server Politico. O tuto zbraň Kyjev dlouhodobě žádá. Taurus dokážou zasáhnout cíl na vzdálenost až 500 kilometrů a někteří němečtí činitelé už dříve vyjádřili obavy, že by je Ukrajina mohla použít k útokům daleko na ruském území.

Během rozhovoru vojenští představitelé také diskutovali o možných cílech včetně Kerčského mostu spojujícího Rusko a okupovaný Krym.

Německo se po zveřejnění nahrávky stalo terčem ruské propagandy. Například bývalý ruský premiér Dmitrij Medvěděv nepravdivě tvrdil, že němečtí generálové diskutovali o plánech na útok na ruské cíle na Krymu. Nahrávka ale pouze zachycuje diskuzi o scénářích, v nichž by Ukrajina mohla použít řízené střely Taurus, pokud by je Německo dodalo. Agentura DPA poznamenává, že rozhovor, který se rozšířil na ruských sociálních sítích, je podle jejích informací autentický.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.