Diktátor Alexandr Lukašenko vede Bělorusko od roku 1994 a v letošních „volbách“ se o nejvyšší post hodlá znovu ucházet. Opozice, která funguje v polském exilu, tvrdí, že po brutálním potlačení demonstrací po posledních „volbách“ před pěti lety se teď žádné protesty nechystají. Bývalý ministr kultury a diplomat Pavel Latuško nabádá Bělorusy, aby na volebních lístcích využili možnost zaškrtnout „ne“ a alespoň touto formou vyslali vzkaz, že ani po pěti letech svůj pohled na totalitu nezměnili.

Běloruský dům ve Varšavě je jedno z center exilové opozice. Vlajka na fasádě je symbolem odporu proti diktátorskému režimu, který zavírá lidi za jejich prodemokratické názory. Matka dvou dětí Palina Šarenda-Panasjuková je ve vězení od roku 2021, další z lídrů opozice Mikola Statkevič ještě o rok déle.

Podle ředitele nadace Běloruský dům ve Varšavě Aleše Zarembiuka jde o nezlomné Bělorusky a Bělorusy, „kteří dokazují, že naší (běloruské) společnosti záleží na demokracii a že také chceme žít tak jako třeba Češi“.

Diktátor Alexandr Lukašenko vězní 1250 politických odpůrců. Mnozí se stali obětí mučení. Stovky jsou za mřížemi od posledních prezidentských „voleb“ v roce 2020, kdy Lukašenko čelil obvinění z jejich zfalšování. A také masovým protestům, které potlačil jen za použití brutální síly. Ze země tehdy uprchla lídryně opozice Svjatlana Cichanouská nebo exministr kultury Pavel Latuško.

Latuško: Bělorusové potřebují svobodné informace

„Nabádáme Bělorusy, aby po obdržení volebních lístků využili možnost zaškrtnout ‚ne‘ u všech kandidátů. Režim musí dostat silný vzkaz, že Bělorusové od roku 2020 nezměnili svůj pohled,“ apeluje Latuško a varuje, že devíti milionům Bělorusů doma chybí přístup ke svobodným informacím. Bývalý ministr a diplomat se obává, že společnost rezignuje a agresivní režim jen posílí. A zároveň se stane ještě víc závislým na Moskvě, které poskytl území k rozmístění jaderných zbraní i k útoku na Ukrajinu.

„Volby v Bělorusku“ jsou podle Cichanouské podvod a „operace vojenského stylu navržená k přilnutí k moci“. „Vyzýváme mezinárodní společenství, aby odmítlo nelegitimní výsledky této frašky,“ řekla lídryně opozice pro BBC. „Ale říkám Bělorusům – musíte se chránit až do skutečného okamžiku příležitosti,“ dodala.

„Za několik let může na hranici Evropské unie stát voják v ruské uniformě připravený zaútočit. Aby k tomu nedošlo, dejte peníze na svobodná média – ať mají Bělorusové informace,“ nedělá si iluze běloruský exministr Latuško.

V Polsku žije na tři sta tisíc Bělorusů, z nichž zhruba polovina do země utekla po represích z roku 2020. Letos poprvé nemohou odevzdat svůj hlas v zahraničí. Lídři běloruské opozice proto vyzvali Západ, aby „volby“ neuznal. Evropský parlament už přijal rezoluci, v níž nedělní hlasování označil předem za podvod.

Podíl.
Exit mobile version