Běloruský režim před nedělními prezidentskými „volbami“ ještě posílil represe. Do ulic Minsku a dalších měst vyrazili policisté se samopaly. Předem určeným vítězem je diktátor Alexandr Lukašenko, který vládne od roku 1994. Ani letos nemá reálného soupeře, protože jména schvaluje Minsk. Jedinou „nezávislou“ kandidátkou je někdejší poslankyně Anna Kanopacká, opozice se k ní ale nehlásí.

V Bělorusku bylo před hlasováním cítit napětí a někde i strach. V ulicích se objevilo ještě více členů bezpečnostních sil než obvykle. Lidé jsou při kontaktu se zahraničními médii velmi nedůvěřiví a opatrní. Raději nechtějí odpovídat nebo říkají, že nemohou. „V Bělorusku vládne depresivní nálada. Většina lidí, kteří dříve aktivně protestovali a vyjadřovali své politické názory, je teď zastrašena,“ říká Běloruska Darja Rudková žijící v exilu.

Opozice označuje „volby“ za frašku s předem daným výsledkem. Mlhavé zdání férovosti mají navodit tři „soupeři“ z trpěné a vůči režimu loajální opozice. Jedinou „nezávislou“ kandidátkou je oficiálně někdejší opoziční poslankyně Anna Kanopacká. „Bělorusové a Bělorusko si zaslouží žít ve svobodné, nezávislé, demokratické zemi. Aby měli budoucnost, kde se dodržují lidská práva,“ prohlásila politička, která je však loajální vůči režimu.

Skutečná opozice devítimilionové země tvrdí, že ani Kanopacká nepředstavuje reálný odpor vůči sedmdesátníkovi, jenž se o prezidentský úřad uchází už posedmé. „Žádní zástupci opozice de facto mezi registrovanými kandidáty na prezidenta nejsou. Včetně Kanopacké, která také nezastupuje opozici,“ podotkl Igor Mintusov z Evropské asociace politických konzultantů.

Kanopacká kritiku odmítá a mluví o umírněnosti. „Nebiji se s policisty, protože to je trestný čin. To ale neznamená, že podporuji politiku současného vedení země,“ tvrdí politička.

Podle státní zpravodajské agentury Belta chce v prezidentských „volbách“ hlasovat přes 85 procent Bělorusů. Svůj hlas skoro všichni odevzdají současné hlavě státu, ukázal průzkum. „S určitostí 99,999 procenta zvítězí nepochybně Lukašenko,“ řekl Igor Mintusov z Evropské asociace politických konzultantů.

Obavy Minsku z nových protestů

Sedmdesátiletý Lukašenko, který bývalé sovětské republice vládne tvrdou rukou přes třicet let, nechce po nedělním hlasování žádné nepříjemné překvapení. Zejména ne opakování mohutných protestů po „volbách“ před pěti lety, kdy vyšly do ulic statisíce lidí.

Opozice tehdejší hlasování označila za zfalšované, ve skutečnosti podle ní vyhrála vůdkyně opozice Svjatlana Cichanouská. Následovaly represe včetně zatýkání a bití a Cichanouská se uchýlila do exilu. Evropská unie vítězství diktátora neuznala a uvalila na něj sankce.

Lidskoprávní organizace Vjasna nyní eviduje v zemi přes 1250 politických vězňů včetně svého zakladatele a nositele Nobelovy ceny za mír Alese Bjaljackého. Agentura AP loni v listopadu s odvoláním na ochránce lidských práv upozornila, že úřady současně zahájily novou vlnu zatýkání, aby zlikvidovaly jakýkoliv náznak nesouhlasu před „volbami“. Lukašenko podle agentury Reuters existenci politických vězňů v zemi popírá.

Podíl.