Komerční prezentace Aktual.: 5.01.2025 00:46

Brusel – Belgie nabízí sexuálním pracovnicím a pracovníkům smlouvy se zaměstnavateli, mají tak nově nárok mimo jiné na mateřskou dovolenou, důchod, zdravotní pojištění a další zaměstnanecké benefity. Podle některých odborníků jde o revoluci v odvětví sexuálních služeb, napsala agentura AP.

Nový zákon, který platí od 1. prosince, podle listu The Brussels Times rovněž zavedl základní práva včetně práva odmítnout klienty, zvolit si jejich praktiky či v jakoukoli chvíli akt zastavit, aniž by hrozilo riziko propuštění ze zaměstnání. Návrh zákona vypracovaly společně resorty práce, zdravotnictví a spravedlnosti po konzultacích mimo jiné s belgickým odborovým svazem pro sexuální pracovnice (UTSOPI). Jeho cílem je lépe ochránit sexuální pracovníky před rizikem zneužívání a vykořisťování. Krok navazuje na rozhodnutí této země z roku 2022 dekriminalizovat sexuální služby.

Díky novým předpisům mají sexuální pracovnice a pracovníci přístup ke zdravotnímu pojištění, placené dovolené, dávkám v mateřství, ale i k podpoře v nezaměstnanosti. Legislativa rovněž stanovila pravidla týkající se pracovní doby, odměňování a bezpečnostních opatření.

„Je to neuvěřitelný krok vpřed,“ uvedla Isabelle Jaramillová z nevládní organizace Espace P., která s tvorbou zákona pomáhala. „Znamená to, že je tato profese konečně uznána belgickým státem jako legitimní,“ dodala. O revoluci podle ní jde i z pohledu zaměstnavatele, protože ten musí nově žádat o státní povolení k najímání sexuálních pracovnic.

„Podle předchozí legislativy z vás najímání někoho na sexuální služby automaticky udělalo pasáka, i když šlo o dohodu obou stran,“ uvedla Jaramillová. Nyní musí kvůli najímání zaměstnanců žádat o státní povolení a musí rovněž dodržovat přísná bezpečnostní opatření a splnit několik požadavků, mezi které patří žádné předchozí odsouzení za sexuální napadení či obchodování s lidmi. Zákon rovněž stanovuje, že zaměstnavatelé musejí svým pracovníkům poskytnout čisté povlečení, kondomy a hygienické prostředky a na pracovištích nainstalovat nouzová tlačítka.

Další země Evropské unie jako Německo a Nizozemsko legalizovaly sexuální práci už dříve, žádná z nich ale nezavedla tak komplexní ochranu tohoto povolání jako Belgie.

V Belgii působí nejméně 7000 sexuálních pracovníků, o kterých úřady vědí. Podle odhadů organizací, které je podporují, jich je ale 20.000 až 25.000 a devět z deseti jsou ženy. Belgie prostituci dekriminalizovala v červnu 2022 a prezentovala se jako první země v Evropě a druhá na světě po Novém Zélandu, která tento krok učinila. Kuplířství a nucení k prostituci je naopak nadále trestné.

Podíl.
Exit mobile version