Aktualizace: 21.02.2024 18:11

Praha – Vláda dnes souhlasila s rozvolněním limitů, které omezují úvazky zaměstnanců, tedy pedagogů i nepedagogů, ve školách. Na síti X o tom informoval ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Pro ředitele základních, středních a mateřských škol zřizovaných krajem či obcí to podle něj znamená, že stanovený objem peněz na platy mohou v tomto roce využít na potřebný počet zaměstnanců.

Minulé úterý jednaly školské odbory s Bekem, premiérem Petrem Fialou a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (oba ODS) kvůli navýšení financí na platy nepedagogů. Jednání dohodu o penězích pro uklízečky či školníky nepřineslo. Na zaplacení 2000 nepedagogických zaměstnanců v regionálním školství chybí zhruba 800 milionů korun. Vláda chce o zvýšení rozpočtu podle předsedy školských odborů Františka Dobšíka jednat až v půli roku. V neděli v České televizi nevyloučil další protesty.

„Vláda souhlasila s mým návrhem, aby takzvané limity počtu zaměstnanců v krajském a obecním školství, které školám stanovoval stát, nebyly v tomto roce závazné. Pro ředitele krajských a obecních škol to znamená, že stanovený objem prostředků na platy mohou využít na potřebný počet zaměstnanců,“ napsal Bek.

Díky rozvolnění budou ředitelé škol moci rozhodovat, jak naloží s penězi, které dostanou. Když tedy ředitelé nesníží počet zaměstnanců tak, jak jim předepsalo ministerstvo, neporuší rozpočtovou kázeň, vysvětlil minulý týden po jednání Dobšík. Například na zaplacení části úvazku nepedagoga budou moci použít jiné peníze, které má škola k dispozici. Podle něj na to ale ředitelé nebudou mít dostatek peněz.

V rozpisu rozpočtu regionálního školství, které ministerstvo školám rozeslalo začátkem února, je nefinancovaných 7500 míst nepedagogů, z toho je obsazeno 2500 reálnými zaměstnanci. Zhruba 500 z nich je podle Beka možné financovat z krajské rezervy. Ředitelé škol si poté, co ministerstvo rozeslalo rozpis rozpočtu regionálního školství, stěžovali na to, že ministerstvo pozice nepedagogů škrtalo plošně. Podle Beka není legislativně možné škrtat konkrétní místa ve školách. Ředitelé škol byli podle Dobšíka po obdržení rozpisu rozpočtu rozladění.

Rozpočet pro regionální školství je podle ministerského rozpisu letos o 4,97 miliardy vyšší než loni, činí 187,87 miliardy korun. Bek je přesvědčen o tom, že by bylo dobré jednat se zřizovateli o budoucím přesunu financování části nepedagogických pozic na zřizovatele. Kraje a obce dokážou podle něj lépe posoudit potřeby škol. Je podle něj ale potřeba, aby se na kraje a obce v rozpočtovém určení daní převedly patřičné finance.

 

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.