Události: Bejrút během první dnů příměří mezi Izraelem a Hizballáhem (zdroj: ČT24)

Mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hizballáh začalo tento týden platit příměří. Navenek „odbojná atmosféra“ mezitím panuje v baště Hizballáhu na jižním předměstí libanonské metropole Bejrútu. Čtrnáct měsíců války se židovským státem zanechalo v místě obří škody.

„I když je všechno zničené, stejně jsme vyhráli, protože jsme se mohli vrátit domů,“ říká obyvatelka Bejrútu Rím Hamúdová. Množství lidí se však nemá kam vrátit. Nejde jen o střechu nad hlavou, ale taky o živobytí. Například bistro Alího Hmediho je sevřené ve změti betonu. „Příměří nevydrží. Nejsme s ním spokojeni ani my, ani Izraelci,“ říká.

Největší destrukce hlásí oblasti, kde má Hizballáh největší podporu. Šíitské hnutí přesto slibuje, že lidem pomůže. Jen škody na domech v Libanonu ale podle Světové banky dosahují v přepočtu téměř sedmdesáti miliard korun.

Čtvrť Basta u samého centra Bejrútu Izrael bombardoval týden před uzavřením příměří. Místní obyvatelka Asma tvrdí, že před náletem, který srovnal se zemí sousední budovu, je nikdo nevaroval. „Manžela a mě vytáhli zpod sutin,“ popsala. Vedle hlavy jí v ložnici ležel šrapnel – část rakety.

Lidé pokračují v uklízení trosek a snaží se zachránit vše, co má pro ně nějakou hodnotu. Například Ibrahim o svůj majetek ve zničené ulici přišel. O politice v napjaté atmosféře – stejně jako ostatní – mluvit nechce. „Nevím, co se děje, a nikomu nezáleží na našem názoru. Kdo za to všechno ponese zodpovědnost?“ říká.

Libanon neřeší jen kdo a jak zaplatí obnovu infrastruktury zničené izraelským bombardováním. Otázkou je, co bude s Hizballáhem a co bude se zemí, která je roky zmítaná ekonomickou krizí a sektářskými spory.

Příměří sice Libanoncům přineslo úlevu. Každý den poté ale odhaluje tíhu problémů, které je v následující době čekají. V sobotu navíc Izrael navzdory příměří zaútočil na Libanon znovu, údery směřoval poblíž hranice se Sýrií.

Podíl.
Exit mobile version