Při střetech mezi beduíny a drúzy, které vypukly před týdnem v jihosyrské provincii Suvajda a do nichž se zapojily syrské vládní jednotky a letecky také izraelská armáda, zemřelo přes tisíc lidí, uvedla Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Podle ní i zdrojů agentur AP, AFP a Reuters se v neděli situace v oblasti uklidnila a míří tam humanitární konvoje syrské vlády a místního Červeného půlměsíce.

Minulou neděli v jihosyrské provincii Suvajda propukly ozbrojené střety mezi tamními drúzy a beduíny, do nichž se posléze zapojily síly syrské vlády. V pondělí do konfliktu vstoupila izraelská armáda, která pak ve středu ostřelovala i vládní a vojenské cíle v Damašku.

Podle AP se v neděli z města Suvajda, v němž žijí převážně drúzové, stáhli ozbrojenci sunnitských beduínských kmenů, k čemuž je v sobotu vyzval prozatímní syrský prezident Ahmad Šará po sílící zahraniční kritice kvůli násilnostem v oblasti.

„Děkujeme beduínům za jejich hrdinský postoj, ale žádáme je, aby dodržovali příměří a pokyny vlády,“ řekl v sobotním projevu Šará. Ten se stal prozatímním prezidentem letos koncem ledna poté, co jako lídr sunnitského islamistického hnutí Haját Tahrír aš-Šám (HTS) s dalšími povstalci v prosinci svrhl více než dvacetiletý diktátorský režim Bašára Asada.

Šará v sobotu v provincii Suvajda vyhlásil příměří a vyzval všechny strany k ukončení násilí, týž den se v oblasti začaly rozmisťovat syrské jednotky vnitřní bezpečnosti, které mají podle ministerstva vnitra chránit civilisty a ukončit chaos v regionu. Podle SOHR se ale i vládní jednotky podílely na zabíjení drúzů.

Příměří bylo v této oblasti v týdnu vyhlášeno už několikrát, boje ale vždy navzdory tomu pokračovaly.

Stovky mrtvých civilistů

SOHR uvádí, že za týden bojů na jihu Sýrie zemřelo 336 drúzských bojovníků a 298 drúzských civilistů, z toho 194 podle organizace „popravili příslušníci ministerstev obrany a vnitra“. Mezi oběťmi bojů je i 342 příslušníků vládních bezpečnostních sil a 21 beduínů, včetně tří civilistů „popravených drúzskými bojovníky“, citovala AFP SOHR. Podle organizace bylo také patnáct příslušníků vládních sil zabito při izraelských útocích.

Desítky drúzských civilistů zabili beduínští bojovníci a příslušníci vládních sil. Podle záběrů na sociálních sítích, na něž se odvolává agentura AP, beduíni také strhávali v Suvajdě obrázky drúzských náboženských vůdců a holili starším mužům kníry, což drúzové považují za urážku jejich kultury a tradic. Také drúzské milice ale podle AP napadaly oblasti na okraji provincie Suvajda obývané většinově beduíny a donutily tak celé rodiny uprchnout do sousední provincie.

Syrská organizace pro lidská práva už v sobotu také upozornila, že v provincii Suvajda se dramaticky zhoršuje humanitární situace. Začíná tam být nedostatek jídla a zdravotnického materiálu, nemocnice přestávají fungovat a byly tam také zaznamenány četné případy krádeží a rabování.

Zapojení izraelských drúzů

Server The Times of Israel (ToI) s odkazem na informace stanice Kan napsal, že přibližně dva tisíce izraelských drúzů podepsalo dokument, v němž prohlašují záměr zapojit se do bojů v jižní Sýrii, pokud neustanou střety mezi syrskými drúzy, beduíny a vládními silami. Mezi podepsanými jsou i rezervisté izraelské armády, ta záměr drúzů nepodporuje.

„Připravujeme se na dobrovolné zapojení se do bojů po boku našich bratrů v Suvajdě. Přišel náš čas, abychom byli připraveni bránit naše bratry, naši zem a naši víru,“ cituje ToI z dokumentu.

Už ve středu proniklo do Sýrie v rámci solidarity se syrskými drúzy asi tisíc drúzů z izraelského území. Do Sýrie přešli i dva drúzští poslanci izraelského parlamentu, a to jak z vládní strany Likud, tak z opoziční Israel Bejtejnu (Izrael je náš domov).

V sobotu izraelská média informovala, že na izraelsko-syrskou hranici v noci dorazily další skupiny izraelských drúzů, kteří se snaží dostat na syrské území a kteří se v noci na sobotu podle deníku Ha’arec střetli s izraelskou armádou. Není jasné, zda izraelští vojáci zabránili všem drúzům ve vstupu do Sýrie.

Drúzové jsou náboženská menšina, která má kořeny v šíitském směru islámu a žije zejména v Sýrii, kde tvoří asi tři procenta populace, a také v Libanonu či Izraeli. Drúzové v Izraeli jsou loajální vládě židovského státu, který se označuje za jejich ochránce podle BBC i proto, že drúzové slouží v izraelské armádě. V Izraeli a na jím okupovaných Golanských výšinách žije kolem 152 tisíc drúzů.

Zabraňte vstupu džihádistů na jih Sýrie, vyzývá Damašek Rubio

Americký ministr zahraničí Marco Rubio vyzval v noci na neděli vládu v Damašku, aby její bezpečnostní složky zabránily džihádistům vstupovat na území jižní Sýrie a páchat tam masakry.

„Jestliže úřady v Damašku chtějí zachovat nějakou šanci na dosažení jednotné, inkluzivní a pokojné Sýrie, (…) musí pomoci ukončit tuto pohromu tak, že použitím svých bezpečnostních složek zabrání Islámskému státu (teroristická organizace, pozn. red.) a dalším násilnickým džihádistům vstupovat do oblasti a páchat tam masakry,“ napsal na síti X.

Podíl.