Komerční prezentace Aktual.: 1.02.2025 17:33

Mnichov (Německo) – Německo po únorových volbách, pokud vedení země převezme konzervativní unie CDU/CSU, čekají radikální změny nejen v migrační politice, ale také v té hospodářské a energetické. V dnes zveřejněném rozhovoru s ekonomickým listem Handelsblatt to prohlásil bavorský premiér a šéf Křesťansko-sociální unie (CSU) Markus Söder.

Unie CDU/CSU a její předák Friedrich Merz, který se v nadcházejících předčasných parlamentních volbách 23. února uchází o post kancléře, prosazují tvrdou imigrační politiku. Merz prohlásil, že Německo pod jeho vedením bude důsledně provádět deportace odmítnutých žadatelů o azyl a že bude ještě přísněji kontrolovat hranice se sousedními státy, aby zabránilo příchodu migrantů bez potřebných dokladů.

Söder k tomu řekl, že rozsáhlé změny budou i v hospodářské a energetické oblasti. Německo by podle Södera mělo postavit nové plynové elektrárny a rovněž prověřit vlastní možnosti těžby, aby nebylo závislé na drahém zemním plynu z USA.

Söder zároveň zdůraznil, že bez jaderné energetiky se Německu nepodaří zachovat blahobyt a průmyslový charakter země. Chce proto znovu uvést do provozu reaktory, které už země odstavila. Spolková republika odpojila své poslední nukleární elektrárny v roce 2023, čímž po více než 60 letech přestala vyrábět energii z jádra.

Poptávka po energii se v budoucnu podle Södera enormně zvýší kvůli většímu využívání umělé inteligence, pokročilé digitalizaci a elektromobilitě. „Musíme se tomu přizpůsobit a jen s pomocí slunce a větru se to nepodaří,“ řekl.

Söder v jaderné energetice vidí v případě Německa velký prostor pro mezinárodní spolupráci. „Můžeme spolupracovat s partnerskými zeměmi, jako jsou Francie a Německo, a zajistit si tak privilegovaný přístup k nukleární energetice,“ řekl.

V dlouhodobém horizontu je podle Södera možné uvažovat i o výstavbě malých reaktorů nové generace, a to na stávajících místech současných atomových elektráren.

O privilegovaném partnerství s Českem hovořil Söder již loni v prosinci během návštěvy Prahy.

Česko aktuálně pracuje na dostavbě jaderné elektrárny v Dukovanech. Zaměřit se chce i na malé modulární reaktory (SMR). Skupina ČEZ loni v prosinci sdělila ČTK, že v Česku by mohly vzniknout dvě továrny na moduly pro SMR. ČEZ a společnost Rolls-Royce SMR podepsaly loni v říjnu strategickou spolupráci na vývoji modulárních reaktorů. Spolupráce je připravována na několik desetiletí a počítá s tím, že ČEZ se bude přímo podílet na vývoji nové technologie modulárních reaktorů i na jejich výrobě v globálním měřítku.

Podíl.
Exit mobile version