Aktualizace: 5.03.2024 09:22

Praha – Basketbalistky ZVVZ USK Praha čeká ve středu dosud nejdůležitější zápas sezony. V rozhodujícím třetím čtvrtfinále Evropské ligy budou hostit Schio a pokusí se vybojovat druhé vítězství, které by jim zajistilo postup do Final Four. Zatímco do sestavy italského týmu se může po nemoci vrátit česká reprezentantka Julia Reisingerová, trenérce Natálii Hejkové bude chybět zraněná kapitánka Teja Oblaková. Utkání začne v hale Královka v 19:00.

„Jednoznačně je to pro nás klíčový zápas sezony. Celou dobrou sezonu teď může smazat jeden blbý výkon. Doufám, že jsme si to vybrali již ve Schiu a ve středu se vrátíme k našemu obvyklému výkonu,“ řekla ČTK Hejková

Pražanky zahájily před dvěma týdny čtvrtfinálovou sérii domácím triumfem 78:60. Minulou středu ale prohrály v Itálii 61:73 a utržily teprve třetí porážku v sezoně. Stejně jako před dvěma lety rozhodne mezi těmito soupeři třetí zápas v Praze. Předloni uspěly hráčky USK, které zvítězily 90:77.

„Musíme se zkoncentrovat na bezvadnou obranu a doufám, že i v útoku si odehrajeme své. Ve Schiu nepodala řada hráček své útočné optimum,“ uvedla Hejková.

České mistryně se mohou dostat do Final Four potřetí za sebou a posedmé v historii. Největšího úspěchu dosáhly před devíti lety, kdy soutěž vyhrály. Vloni skončily čtvrté. V boji o třetí místo prohrály právě se Schiem kvůli koši v poslední vteřině 56:59.

Hráčky USK se musí stejně jako ve druhém čtvrtfinále obejít bez rozehrávačky Oblakové. Třiatřicetiletá Slovinka si v prvním duelu se Schiem poranila pravé koleno a sezona pro ni skončila.

„Hráčka jejích kvalit je těžko nahraditelná, ale musíme s tím žít. Doufám, že ta tvořivost bude nyní v jiných rukou. Věřím, že si s tím dokážeme poradit,“ podotkla Hejková.

Role hlavní rozehrávačky by se měla ujmout Španělka Maite Cazorlaová. Nejlepší střelkyní USK je Australanka Ezi Magbegorová s průměrem 13,6 bodu. Dvojciferný počet bodů mají také Němka Nyara Saballyová (11,9), Francouzka Valériane Ayayiová (11,8) a Španělka María Condeová (10,3). USK je druhým nejproduktivnějším týmem soutěže (74,7), v doskocích dokonce vládne (40,2).

Hlavní oporou Schia je Portoričanka Arella Guirantesová, která má průměr 15,5 bodu na zápas. Před týdnem zaznamenaly dvojciferný počet bodů také Jasmine Keysová (14), Giorgia Sottanaová (13) a Robyn Parksová (11).

„Doma jim to skutečně padalo a doufám, že teď to bude zase opačně. Věřím, že i nám pomůže domácí prostředí a bude plno. Potřebujeme povzbuzení a bez fanoušků to dáme těžko. Na začátku utkání bude určitě nervozita a oni jsou ti, kteří nás jí dovedou zbavit,“ řekla Hejková.

Vítězný tým narazí v semifinále závěrečného turnaje na Miškovec, nebo francouzské Villeneuve d’Ascq. Také mezi nimi je vyrovnaný stav 1:1 a o postupujícím rozhodne duel v Maďarsku. Final Four je na programu od 12. do 14. dubna.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.