
Barma i Thajsko hlásí první mrtvé a desítky zraněných po pátečním zemětřesení, zatímco američtí odborníci varují, že počty obětí mohou jít do tisíců. Barma zatím informovala o více než 20 mrtvých a vláda vyhlásila stav nouze. V Thajsku zahynuli tři dělníci poté, co se v metropoli zřítila stavba mrakodrapu, v sutinách podle agentury AFP uvízlo nejméně 40 osob. Škody a zraněné ovšem hlásí i Čína.
Černínský palác nemá zprávy, že by zemětřesení zasáhlo české občany. Podle mluvčího českého ministerstva zahraničí cestovatelský systém Drozd v Thajsku eviduje 396 Čechů a čtyři v Myanmaru – jak se po převratu dnes oficiálně říká Barmě.
V nemocnici v barmském hlavním městě Neipyijto zemřelo podle AFP 20 lidí na následky zranění, kteráé utrpěli během zemětřesení. V centrální části Barmy přišli o život tři lidé poté, co se zřítila část jedné z místních mešit, řekli agentuře Reuters svědci. Další dva lidé zahynuli po zřícení hotelu ve městě Aunban na jihu země. Pod troskami zůstalo na 20 lidí.
Na více místech zanechalo zemětřesení škody na veřejné infrastruktuře. Vojenská junta vyhlásila stav nouze v několika regionech včetně metropole Neipyijto a druhého největšího města Mandalay, které leží zhruba 3,5 hodiny cesty autem severně od hlavního města. Lidé na Facebooku sdíleli fotografie zachycující poškození části královského paláce a několika budov. Nedaleko města se také zřítil téměř stoletý most, píše AP.
„Stát rychle vyhodnotí situaci a začne se záchrannými akcemi a humanitární pomocí,“ napsala junta na Telegramu. Mezitím slíbila Evropská unie, že je připravená poskytnout Barmě pomoc, uvedla AFP. Situaci v zemi podle Reuters monitoruje úřad OSN pro humanitární záležitosti (OCHA).
Zemětřesení zasáhlo na hranicích s Barmou i Čínu, konkrétně provincie Jun-nan a S‘-čchuan. Několik budov se zřítilo a úřady hlásí zraněné. Přesný počet není znám.
V Bangkoku zemřeli nejméně dva dělníci v troskách rozestavěné třicetipatrové budovy, která se při zemětřesení zhroutila. Záchranáři zatím našli sedm živých lidí a po dalších stále pátrají, napsala agentura AP. Média informovala, že premiérka Petongtán Šinavatrová vyhlásila v hlavním městě nouzový stav, ale tuto informaci popřel místopředseda vlády Čánvirakun. Podle nových informací však vedení metropole označilo město za oblast postiženou katastrofou, což má usnadnit přístup k nouzové pomoci, píše AP. V Bangkoku úřady evakuovaly kanceláře a obchody a zastavily provoz některých linek metra. Ministerstvo civilního letectví podle Reuters oznámilo, že zemětřesení v metropoli nenarušilo letecký provoz.
Kromě hlavního města zaznamenali otřesy také lidé v centrální a severní části Thajska. „Slyšel jsem ten hluk, když jsem spal doma, tak jsem v pyžamu vyběhl z budovy, co nejdál to šlo,“ řekl agentuře AFP například obyvatel severothajského města Čchíengmaj.
Americká geologická služba USGS považuje za velmi pravděpodobné, že zemětřesení si vyžádá více než tisíc životů, se 34procentní pravděpodobností jich může být více než 10 tisíc. USGS to uvedla na svém webu. Otřesy měly sílu 7,7 stupně a z regionu jsou zatím hlášeny první jednotlivé oběti. „Vysoký počet obětí a rozsáhlé škody jsou pravděpodobné a katastrofa se zřejmě týká rozsáhlé oblasti,“ konstatuje USGS.
Epicentrum zemětřesení se nacházelo v Barmě u více než milionového města Mandalay, které leží zhruba 3,5 hodiny cesty autem severně od metropole Neipyijto. Ohnisko otřesů leželo deset kilometrů pod povrchem.