
Komerční prezentace Aktual.: 7.05.2025 16:27
Praha – Lídři opozičních hnutí ANO Andrej Babiš a SPD Tomio Okamura i předseda opozičních Pirátů Zdeněk Hřib se příští čtvrtek zúčastní jednání s prezidentem k otázce bezpečnosti. Sdělili to dnes ČTK. Pavel v úterý oznámil, že lídry sněmovních stran pozval na 15. května, s každou stranou se sejde samostatně. Hlavními tématy schůzek budou bezpečnost v domácím i v evropském kontextu a připravenost státu, společnosti a jednotlivců reagovat na krize, oznámil odbor komunikace prezidentské kanceláře.
„Samozřejmě,“ reagoval dnes Babiš na dotaz ČTK, zda se schůzky s prezidentem zúčastní. Na jednání dorazí také Okamura. „Obdržel jsem pozvánku na schůzku od pana prezidenta s tím, že tématem má být bezpečnost České republiky, účast jsem potvrdil,“ řekl ČTK šéf SPD.
Hřib na schůzku dorazí s odborníky Pirátů na mezinárodní vztahy Vladimírem Votápkem a obranu a bezpečnost Janem Horou. „Rádi si vyslechneme pohled pana prezidenta na danou problematiku a představíme mu postoj Pirátů v otázce obrany a bezpečnosti ČR,“ řekl Hřib ČTK.
Šéf Pirátů očekává, že v oblasti připravenosti státu a občanské společnosti na krize se dostane i na vyhodnocení řešení minulých dvou globálních krizí, které zažil v roli pražského primátora. Na mysli má pravděpodobně covidovou epidemii a uprchlickou vlnu způsobenou válkou na Ukrajině. „V obou případech byla reakce státu velmi chaotická a vše se podařilo zvládnout jen díky vysokému nasazení příslušníků bezpečnostních složek a samospráv krajských i obecních. Toto je určitě nutné do budoucna změnit,“ dodal.
Předseda Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan chce využít schůzku k tomu, aby prezidentovi nastínil, jaké jsou potenciální bezpečnostní hrozby a co se proti nim dělá. „Z dosavadní komunikace s prezidentem mám dojem, že v otázkách bezpečnosti mezi námi panuje shoda, mimo jiné na tom, že bezpečnost je jen jedna, nelze ji uměle dělit na vnější a vnitřní a nenosí žádné stranické tričko,“ dodal ministr vnitra.
Lidovci jsou za sebe i koalici Spolu, kterou tvoří s ODS a TOP 09, připravení deklarovat, že bezpečnost je prioritou jejich volebního programu, sdělil ČTK šéf KDU-ČSL Marek Výborný. „Klíčové jsou i aktuální kroky naší vlády jak směrem k aktuální pomoci Ukrajině, tak i závazku navyšování rozpočtu na obranu a bezpečnost. Důležitá v tomto smyslu je i koordinace s prezidentem republiky,“ uvedl.
Šéfka Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová pokládá za důležité, že předsedové stran s prezidentem o zásadních bezpečnostních otázkách diskutují. „Toto téma by ostatně mělo být nadřazené jakýmkoli politickým sporům. Není tajemstvím, že se jako TOP 09 shodujeme s panem prezidentem na tom, že Rusko představuje významné bezpečnostní riziko pro naši zemi,“ uvedla. Na jednání půjde s jasným stanoviskem, že je potřeba zastavit ruskou agresi, mimo jiné i prostřednictvím české muniční iniciativy. „Jen jasná a jednotná podpora Ukrajiny může zabránit vítězství Ruska a zajistit mír v Evropě,“ dodala.
Pavel v březnu po mimořádném jednání ústavních činitelů řekl, že považuje za důležité dosažení co nejširšího konsenzu u zahraniční a bezpečnostní politiky i mezi vládou a opozicí. Uvedl tehdy také, že chce v brzké době jednat s hlavními opozičními stranami a hnutími.
Premiér Petr Fiala (ODS) svolal v březnu schůzku k bezpečnosti a růstu výdajů na obranu, na kterou pozval i zástupce opozice. Zúčastnili se ale pouze Piráti. Poslanci ANO nechali následně svolat mimořádnou schůzi Sněmovny, hlavním tématem byla česká armáda. Schůze se zúčastnil i Pavel. Poslanci ANO a SPD ze sněmovního jednání odešli, když je koalice nechala uzavřít kvůli tomu, aby mohly zaznít utajované informace.