Aktualizace: 28.01.2024 09:52

Washington/ Tel Aviv – Až 80 procent rozsáhlé sítě tunelů Hamásu v Pásmu Gazy by po 114 dnech od začátku války mohlo být stále nepoškozených, napsal s odvoláním na izraelské a americké činitele americký list The Wall Street Journal (WSJ). V tuto chvíli je podle WSJ těžké odhadnout, jak velkou část podzemních tunelů v Pásmu Gazy se zatím podařilo izraelské armádě zdemolovat.

Od začátku izraelské pozemní ofenzivy zahájené po teroristickém útoku na jižní Izrael ze 7. října, při kterém palestinští ozbrojenci pod vedením Hamásu zabili asi 1200 lidí a dalších 253 unesli, se Izrael pokouší tunely pod Pásmem Gazy zničit, přičemž stále odhaluje nové. Některé z tunelů izraelská armáda vyhodila do povětří, zatímco jiné se rozhodla zaplavit. Postupuje s tím ale pomalu, jelikož musí tunely vždy zmapovat a zkontrolovat, jestli tam nejsou rukojmí či zda v nich nebyly nastraženy výbušniny.

Předpokládá se, že se v tunelech ukrývají předáci Hamásu, včetně lídra skupiny v Pásmu Gazy Jahjáa Sinvára. WSJ s odvoláním na izraelské činitele napsal, že se Sinvár zřejmě nachází na velitelství v tunelu pod městem Chán Júnis na jihu Pásma Gazy a že spolu s ním tam je i část rukojmích. Izraelská armáda dnes uvedla, že v Chán Júnisu dál pokračují velmi intenzivní boje s ozbrojenci Hamásu.

Zhruba stovku rukojmích Hamás, který USA i EU pokládají za teroristickou organizaci, propustil koncem listopadu za dosud jediného týden trvajícího příměří v této válce, která stála podle dnešního sdělení úřadů v Gaze spravovaných Hamásem životy 26.422 Palestinců a dalších 65.087 jich bylo zraněno. Jen v posledních 24 hodinách podle Hamásem spravovaného ministerstva zdravotnictví při izraelských operacích zahynulo 165 Palestinců a zraněno jich bylo 290. Údaje nelze ve válečných podmínkách nezávisle ověřit. Rukojmích je v Pásmu Gazy podle zpravodajského webu The Times of Israel stále 136, Hamás koncem listopadu propustil zejména ženy a děti.

Americký list The New York Times (NYT) tento měsíc napsal, že podle vysoce postavených představitelů izraelského ministerstva obrany se pod Pásmem Gazy nachází zhruba 560 až 720 kilometrů tunelů, což je zhruba o 240 kilometrů víc, než se předpokládalo ještě v prosinci. Do tunelů podle zdrojů NYT vede až 5700 šachet.

Síť podzemních tunelů v Pásmu Gazy je tak skutečně rozsáhlá ve srovnání s velikostí tohoto území. Pásmo Gazy, které leží u Středozemního moře a sousedí s Izraelem a Egyptem, má totiž rozlohu 365 kilometrů čtverečních, což je méně než Praha, která má rozlohu 496 kilometrů čtverečních.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.