Aktual.: 18.11.2024 10:55
Washington – Spojené státy povolily Ukrajině používat americké střely k útokům v Rusku pouze v Kurské oblasti, napsal americký server Axios. Souvisí to podle něj s rozmístěním severokorejských vojáků v tomto regionu u hranic s Ukrajinou. List The New York Times a agentury Reuters a AP v neděli s odvoláním na americké představitele napsaly, že prezident Joe Biden povolil Kyjevu použít Spojenými státy dodané střely proti cílům na ruském území.
Axios píše, že „zdroj obeznámený s touto věcí potvrdil, že povolení použít střely ATACMS se týká jen Kurské oblasti, kde jsou nasazeni severokorejští vojáci“. Američané toto rozhodnutí Ukrajincům sdělili před několika dny a vedla je k tomu snaha odradit KLDR od toho, aby do Ruska do bojů proti ukrajinské armádě poslala další vojáky.
Američtí činitelé podle zdroje, na který se odvolává Axios, doufají, že pokud Ukrajinci v Kurské oblasti zasáhnou severokorejské vojáky, Pchjongjang přehodnotí své rozhodnutí o jejich vyslání do Ruska a ruská protiofenziva v Kurské oblasti skončí nezdarem.
Bílý dům v neděli zprávy o povolení Kyjevu používat americké střely k útokům v ruském týlu odmítl komentovat. Deník The New Times napsal, že zbraně nejspíš budou nasazeny proti ruským a severokorejským vojákům s cílem podpořit ukrajinské jednotky v Kurské oblasti. Do tohoto regionu v srpnu překvapivě pronikla ukrajinská armáda a obsadila tam několik stovek kilometrů čtverečních území.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zprávy o Bidenovu rozhodnutí v neděli nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. V příspěvku na telegramu poznamenal, že takové věci se neoznamují, ale že střely hovoří samy za sebe.
Ukrajinská a ruskojazyčná média si dnes všímají toho, že francouzský list Le Figaro upravil svůj nedělní článek, kde psal o tom, že také Francie a Británie zrušily Ukrajině omezení pro použití střel dlouhého doletu SCALP/Storm Shadow v hloubi ruského území. V nové verzi textu se píše o „debatách o povolení použít západní rakety proti ruskému území“ a o tom, že francouzský prezident Emmanuel Macron se pro to vyslovil letos v květnu během státní návštěvy Německa.
Lipavský uvítal, že USA povolily Ukrajině použít rakety na ruské cíle
Rozhodnutí Spojených států povolit Ukrajině použít rakety dlouhého doletu proti cílům na ruském území je podle českého ministra zahraničí Jana Lipavského příznivou zprávou. Kyjev se tak bude moci lépe bránit proti útokům. Lipavský to dnes uvedl v Bruselu před jednáním unijním ministrů zahraničí. Český ministr rovněž zkritizoval páteční telefonát německého kancléře Olafa Scholze s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
„Viděli jsme, že tento víkend proběhl jeden z nejmasivnějších leteckých a raketových náletů (na Ukrajinu) za poslední dobu, takže je tento krok správný a jsem rád, že jej americká strana učinila,“ řekl českým novinářům Lipavský.
Šéf české diplomacie se vyjádřil i k nedávnému telefonickému rozhovoru mezi Scholzem a Putinem. „Myslím, že by bylo asi lepší, kdyby se západní státníci, pokud jde o podobné kroky, více koordinovali a drželi pospolu,“ řekl Lipavský. „Je to určitý symbolický krok, nic to nepřineslo, naopak přišel o víkendu drtivý raketový útok, takže si kladu otázku, čeho bylo telefonátem dosaženo? Víme, že ničeho,“ dodal ministr.
Telefonát kritizovala i ukrajinská diplomacie, která uvedla, že podobné kroky ničím nepřispívají ke spravedlivému míru. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovořil o otevření Pandořiny skříňky, po němž mohou následovat další telefonáty, které oslabí Putinovu izolaci. Příznivěji na telefonát reagoval polský premiér Donald Tusk, tedy lídr jedné ze zemí, které Ukrajině ve válce s Ruskem poskytují největší podporu. Scholz mu po svém rozhovoru s Putinem volal. Polský premiér ocenil, že kancléř ruskému prezidentovi zdůraznil, že není možné jednat o Ukrajině bez Ukrajiny.
Borrell věří, že se země EU shodnou, že Ukrajina může útočit do hloubi Ruska
Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell věří, že se unijní země shodnou, že Ukrajina může útočit do hloubi ruského území. Řekl to dnes před zasedáním ministrů zahraničí zemí EU v Bruselu. Šéf francouzské diplomacie Jean-Noël Barrot podle agentury Reuters poznamenal, že Paříž takovou možnost zvažuje.
„Říkám opakovaně, že Ukrajina by měla mít možnost používat zbraně, které jsme jí poskytli, nejenom aby zastavila šípy, ale také, aby byla schopna zasáhnout lučištníky,“ nechal se slyšet Borrell. „Jsem si jistý, že o tom budeme znovu diskutovat. Doufám, že členské státy se na tom shodnou,“ doplnil.
„Otevřeně jsme řekli, že by to byla možnost, kterou bychom zvážili, pokud by to umožnilo zasáhnout cíl, odkud Rusko v současnosti agresivně útočí na ukrajinské území,“ řekl zase Barrot.
Ukrajina, která se už třetí rok brání ruské invazi, o možnost používat zahraniční zbraně k útokům do hloubi ruského území dlouhodobě usiluje.