Auta, v nichž může řidič přenechat část řízení technologii, by se podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) mohla od příštího roku objevit na českých silnicích. Zákon nyní projednává Senát. Automobilkám má umožnit instalovat autonomní systémy třetí úrovně, které šoférům za určitých podmínek umožní sejmout zrak z cesty před sebou. O přípravě Česka na příchod vozidel bez řidiče jednal ministr ve Spojených státech.

Robotaxi získává v Americe na oblibě. Křižuje už San Francisco, Austin i Phoenix. Zákazníci tam absolvují na dvě stě tisíc cest týdně. Elektromobil bez řidiče se má objevit jako taxislužba příští rok i v hlavním americkém městě Washingtonu.

„Zajímavé je, že to opravdu funguje, že to opravdu nepředstavuje trhavou jízdu a že to funguje tak, jak bychom si mohli představovat funkční autonomní mobilitu,“ popisuje Kupka během jízdy v autonomním voze, kde za volantem nikdo není. Podle ministra by na českých silnicích takovéto vozy mohly jezdit nejdřív za dva až tři roky. Bude k tomu třeba ale schválit další zákon.

V Kalifornii na elektromobily a samořízené vozy vsází. I kvůli boji se smogem a výfukovými plyny ze spalovacích motorů, které podle studií zvyšují riziko rakoviny, astmatu či infarktu. „Tyto emise vedou ke skleníkovým plynům, špatné kvalitě ovzduší, kterou vidíme. A proto je pro nás důležité být inovativní v oblasti dopravy,“ vysvětluje ministr dopravy Kalifornie Toks Omishakin.

Plány Kalifornie mohou ovlivnit kroky Donalda Trumpa

Jenže nový americký prezident Donald Trump odstoupil od Pařížské dohody o boji s klimatickou změnou. Zrušil povinnost výrobců od roku 2027 snižovat u nových vozů emise o polovinu a odmítl také pokračovat ve státní podpoře nákupu a šíření elektromobilů. A to i přesto, že osobně propaguje značku Tesla.

„Ukončili jsme šílený mandát minulé administrativy na podporu elektromobilů, čímž zachráníme pracovníky v automobilovém průmyslu a firmy před hospodářským zničením,“ prohlásil Trump 4. března.

Kalifornie se brání Trumpově snaze zbavit ji práva na vlastní přísnější emisní limity. Podle kalifornského ministra dopravy chtějí i přes prezidentův odpor prosazovat postupný zákaz prodeje nových aut se spalovacím motorem do roku 2035. „Je to pořád náš plán v Kalifornii. Přijali jsme ho za svůj, je to součást naší kultury. Očekáváme, že mobilita bude stále čistější,“ zdůrazňuje Omishakin.

Experti varují, že největším zdrojem skleníkových plynů v USA je právě doprava. A pokud cla ještě zdraží nákup nových aut, ocitne se Amerika na rozcestí i v prosazování nových technologií.

Podíl.
Exit mobile version