Prorektor Vysoké školy ekonomie a managementu Bohumil Kartous tvrdí, že si vede osobní statistiku, jak dlouho denně tráví děti na sociálních sítích. Vychází mu to minimálně na hodinu a půl. Podle nedávného doporučení nizozemské vlády to přitom odpovídá maximálnímu času, který by děti v digitálním prostoru měly trávit.




1:07

Spotlight moment: Školy budou muset hledat svou novou roli, říká o vlivu umělé inteligence Kartous | Video: Tým Spotlight

„Nepochybně existují děti, které na sociálních sítích nejsou, je to ale výrazná menšina Některé naopak tráví na mobilu spíš tři a více hodin denně. Jsou čtrnáctiletí, patnáctiletí, kteří mi říkají, že o víkendu je to klidně deset hodin,“ tvrdí host Spotlightu Zuzany Tvarůžkové.

Kartous upozorňuje na odborné články, které tvrdí, že víc než tři hodiny strávené na sociálních sítích denně u dětí zvyšuje riziko úzkostných a depresivních stavů nebo může způsobit spánkovou deprivaci.

„Podle dat, která unikla z čínské sítě TikTok, se ukazuje, že po shlédnutí 260 krátkých videí – což je zhruba hodina až dvě – vzniká závislostní nutkání vracet se zpátky a dívat se, co je nového,“ soudí český expert na vzdělávání.

Provozovatelé velkých platforem podle něho nebudou chránit děti, dokud jim to někdo nenařídí. Jako příklad uvádí Austrálii, kde platí od roku 2024 zákon, který osobám mladším 16 let zakazuje používání většiny sociálních sítí jako je Facebook, Instagram, TikTok nebo Snapchat.

Pusťte si celý rozhovor s Bohumiliem Kartousem:

Spotlight Aktuálně.cz – Bohumil Kartous | Video: Tým Spotlight

Podíl.