Bývalý syrský autoritářský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl, tvrdí ruské tiskové agentury s odvoláním na nejmenovaný zdroj v Kremlu. Tento zdroj rovněž sdělil, že syrští povstalci, kteří Asadův režim svrhli, se zaručili za bezpečnost ruských základen a diplomatických úřadů v zemi.
„Asad a členové jeho rodiny přicestovali do Moskvy. Rusko jim z humanitárních důvodů poskytlo azyl,“ citovala zdroj agentura TASS. Stejné sdělení přinesly agentury Interfax a RIA Novosti.
Asadův režim se v noci na neděli po 24 letech zhroutil. Diktátora smetla blesková povstalecká ofenziva za jedenáct dnů, poté, co se to během občanské války nepodařilo téměř čtrnáct let.
Události: Pád Asadova režimu (zdroj: ČT24)
Dva syrské zdroje podle agentury Reuters dříve v neděli uváděly, že Asad mohl zahynout při pádu letadla, kterým prchal z Damašku. Jeho smrt ale nikdo nepotvrdil. Ruské ministerstvo zahraničí naopak uvedlo, že Asad opustil Sýrii. Kde se nachází, ovšem nesdělilo.
Americký prezident Joe Biden ve svém nedělním vyjádření k situaci v Sýrii uvedl, že o místě pobytu svrženého syrského prezidenta nemá přesné informace. „Nevím, kde Asad je. Proslýchá se, že je v Moskvě,“ citovala Bidena agentura Reuters. O Asadovi rovněž řekl, že by měl být dohnán k zodpovědnosti za své činy.
Bezpečnost ruských základen v Sýrii
Moskva patřila k nejbližším spojencům Asadova režimu v bojích proti povstalcům. V Sýrii má Rusko dvě důležité základny – námořní v přístavu Tartús a leteckou Hmímím, kterými si zajišťovalo přítomnost v regionu Blízkého východu a Středozemního moře.
Zdroj z Kremlu podle TASS také uvedl, že Rusko je v kontaktu s představiteli syrské ozbrojené opozice, jejíž vůdci se podle něj zaručili za bezpečnost ruských vojenských základen a diplomatického zastoupení v zemi. Dodal, že Moskva si přeje, aby „pokračoval politický dialog v zájmu syrského lidu a rozvoje dvoustranných vztahů mezi Ruskem a Sýrií“.