Ve Francii vyjde kniha novináře Vincenta Jauverta, který v odtajněných archivech československé komunistické Státní bezpečnosti (StB) pátral po francouzských stopách. Našel v nich několik Francouzů, včetně novinářů v rádiu Europe 1 nebo v týdeníku l’Obs, kteří o dění ve Francii informovali východní blok.

Výsledky svého pátrání představí Jauvert v knize A la solde de Moscou (Na výplatní pásce Moskvy), která ve Francii vyjde 1. března v nakladatelství Seuil, informoval  deník Libération.

Kniha s podtitulem „Politici, novináři, vysoce postavení úředníci… odhalení o Francouzích, kteří špehovali pro Východ“ popisuje dění v dobách studené války i po ní. Jauvert podle deníku Libération přináší v knize přesvědčivé důkazy, že tehdejší Sovětský svaz měl své kontakty i v nejbližším okolí francouzských elit.

Recenze knihy před jejím vydáním slibuje příběhy zhruba 30 agentů, konfidentů a informátorů, kteří vyzvídali pro východní blok. Někteří s tajnou službou spolupracovali i více než deset let, píše Le Point. O dokumentech, které si StB vedla k Francii, píše francouzský list jako „zlatém dole“ na informace.

„Nadešel čas zkoumání archivů. Francouzští udavači, kteří věřili ve věčný komunismus, si nikdy nedokázali představit, že tyto archivy jednou promluví, ani že jejich zaměstnavatelé si budou schovávat téměř vše,“ píše Le Point.

Francouzská společnost tématu špionáže pro východní blok naslouchá výrazně ostražitěji od chvíle, kdy Rusko rozpoutalo válku proti Ukrajině, poznamenává Le Point.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.