
Komerční prezentace Aktual.: 27.03.2025 11:01
Praha – Archiv bezpečnostních složek spustí v pondělí 31. března webový portál věnovaný občanům Československa, kteří byli popraveni na centrálních popravištích Třetí říše. Zástupci archivu to dnes řekli novinářům na tiskové konferenci. Projekt podle nich představuje dosud nejrozsáhlejší zpracování této problematiky. Navazuje na pražskou výstavu s názvem České oběti Plötzensee, kde nacisté věznili a likvidovali své odpůrce. Na portálu, který bude dostupný na webových stránkách www.abscr.cz, se v pondělí objeví prvních padesát biografií, přičemž materiál k dalším popraveným je již zdokumentován a čeká na zpracování.
Podle historika Jana Borise Uhlíře se jedná o nezastupitelný a zcela unikátní výzkumný výstup. „Webový portál představuje splátku na dluh nejen popraveným, ale i české společnosti jako takové,“ uvedl. Cílem projektu je nejen informovat veřejnost, ale také má sloužit jako inspirační a informativní zdroj pro odborníky a studenty.
Portál nabídne fotokopie archivních dokumentů včetně zatýkacích protokolů, výslechových zpráv, rozsudků, odvolání, dopisů od rodin, protokolů o popravách a vyhlášek.
Za druhé světové války na centrálním popravišti v Berlíně-Plötzensee zemřelo rukou nacistů 671 občanů Československa, z toho 611 kvůli svému zapojení do odboje. Zpravidla byli sťati gilotinou či oběšeni.
Do konce letošního roku by měl být podle Uhlíře na portálu zpřístupněn kompletní seznam popravených s archivními dokumenty, fotografiemi a medailony. Následně by měl být výzkum rozšířen o mapování popraviště ve Vratislavi. Zástupci archivu uvedli, že v budoucnu se uvažuje i o překladu portálu do angličtiny, avšak zatím není jisté kdy.
Ředitel archivu Miroslav Urbánek zdůraznil, že výzkum stále pokračuje, jedním z jeho výstupů byla také výstava, která měla vernisáž 4. února. Po prezentaci v Německu a krátkém uvedení v českém parlamentu je nyní přístupná veřejnosti v Praze až do 30. dubna v Goethe-Institutu v Praze. Jde o třiadvacet velkoformátových panelů představujících jak dobový politický a historický kontext, tak osudy konkrétních českých obětí. Lidé se mohou seznámit například s tragickým osudem Ireny Bernáškové, první Češky popravené v Třetí říši, jejíž profil bude přístupný také na webovém portálu.
Archiv bezpečnostních složek je v současnou chvíli propojený s Ústavem pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Spravuje a zpřístupňuje dokumenty bývalých represivních složek komunistického režimu v Československu.