Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.

Plochu někdejší polní nemocnice překryl sportovní areál. Pozůstatky tábora, který sloužil jako zázemí personálu od května do září 1945, se ale velmi dobře dochovaly pod úrovní současného terénu Borského parku v Plzni. Archeologové dokázali identifikovat celý půdorys tábora, a když pak na tomto místě provedli vykopávky, odhalili i umístění jednotlivých stanů, odvodňovací rýhy nebo třeba jímky na odpad.

V nemocnici sloužily asi tři stovky členů zdravotního personálu a pomocných složek pod velením plukovníka George Prazaka českého původu, kteří po válce poskytovali v Plzni péči především civilistům. „Němým svědkem nezměrného úsilí a obětování zdravotních sester při záchraně lidských životů je odznak U.S. Army Nurse Corps nalezený v pravděpodobně ženské sekci tábora,“ uvedl vedoucí výzkumu archeolog Pavel Vařeka.

Každodenní život v táboře zase přibližují ztracené a vyhozené předměty, mezi nimiž jsou především osobní věci. „Našli jsme britskou minci nebo medailonek z Paříže. To nám ilustruje cestu 109. nemocnice Evropou společně s 3. armádou generála (George) Pattona,“ doplnil vědec.

Velký projekt na poznání českých dějin

Archeologové získali přesné informace o poloze tábora i díky spolupráci se Západočeským muzeem v Plzni (ZČM), které poskytlo historické snímky místního fotografa Vojtěcha Houdy. „Sbírka černobílých fotografií Vojtěcha Houdy je součástí rozsáhlého sbírkového fondu oddělení novějších dějin Západočeského muzea v Plzni. Fotografie získalo muzeum nákupem v šedesátých letech dvacátého století od samotného autora,“ uvedl ředitel ZČM Jiří Orna.

„Západočeské muzeum v Plzni je paměťovou institucí, a proto je pro nás velmi přínosné zapojit se poskytnutím těchto fotografií do projektu, který mapuje nedávnou a poněkud opomenutou historii města Plzně,“ připomněl.

Výzkum v Borském parku v Plzni je součástí velkého archeologického projektu s názvem Zdivočelá země: archeologický a transdisciplinární výzkum takzvaných resilienčních strategií ve dvacátém století, na kterém se finančně podílí Evropská unie z Operačního programu Jan Amos Komenský. Na projektu spolupracují Archeologický ústav Akademie věd ČR, Fakulta filozofická a Fakulta strojní ZČU, Etnologický ústav AV ČR a Centrum pro teoretická studia Univerzity Karlovy a AV ČR.

Podíl.
Exit mobile version