Komerční prezentace Aktual.: 25.01.2025 05:35
Washington – Když americký prezident Donald Trump udělil milost asi 1500 lidem odsouzeným za nepokoje v sídle Kongresu z 6. ledna 2021, setkalo se to s nadšenou odezvou ze strany pravicových extremistů. Někteří z nich vyzývali k odplatě, píše agentura AP.
„Nikdy nezapomeneme, nikdy neodpustíme. Nás se nezbavíte,“ napsala kalifornská odnož krajně pravicových Proud Boys (Hrdí hoši) na telegramu. „Víme o vás. Neskončí to pro vás dobře,“ znělo zase na sociální síti X varování jednoho z propuštěných všem, „kdo se stále pokoušejí držet moje bratry jako rukojmí“.
Bývalý lídr Proud Boys Enrique Tarrio, který si před Trumpou milostí v souvislostí s útokem v Kapitolu odpykával 22letý trest za rozvratné spiknutí, po svém propuštění přišel do podcastu šiřitele konspiračních teorií Alexe Jonese. „Těm lidem, kteří to udělali, je potřeba zatopit,“ řekl Tarrio. „Musíme je najít a poslat je za mříže,“ dodal.
Milosti a výroky o odplatě některých propuštěných silně znepokojují prokurátory, bývalé federální vyšetřovatele i odborníky na extremismus. Dělají si starosti, že plošné propuštění všech odsouzených za výtržnosti z 6. ledna 2021, může podnítit extremismus a přispět k nárůstu politického násilí, a to i v souvislosti s politicky citlivými otázkami, jako je bezpečnost na hranicích a volby.
„Tento (Trumpův) krok nejen přepisuje narativ o 6. lednu,“ říká Heidi Beirichová, spoluzakladatelka Globálního projektu proti nenávisti a extremismu. „Znamená také nebezpečný precedens, že politické násilí je v americké demokracii legitimním nástrojem,“ dodává.
Mnohá z obvinění, která padla během rozsáhlého vyšetřování nepokojů, se netýkala násilí a mnozí z těch, kteří nyní dostali milost, jsou zřejmě připraveni tuto svoji životní kapitolu uzavřít. Pro jiné to ale může být příležitost, jak na sebe upozorňovat, varuje Michael Premo, režisér dokumentárního filmu Homegrown, který sledoval tři pravicové aktivisty, kteří se účastnili násilností v Kapitolu. Díky milosti získají podporu, takže když se současné Trumpovo funkční období bude chýlit ke konci, není úplně vyloučené, že se Trump bude snažit u moci zůstat, nebo že bude chtít zajistit, že do Bílého domu přijde jeho nástupce, upozorňuje Premo.
Trump svými milostmi splnit volební slib, kterým dal účastníkům výtržností v Kapitolu. O těchto lidech často mluvil jako o „vlastencích“ a „politických vězních“.
Díky Trumpově dekretu se z vězení dostali lidé, které kamery zachytily, jak tvrdě útočí na policisty, nebo šéfové krajně pravicových skupin odsouzení za násilná spiknutí, jejichž cílem bylo zastavit pokojné předání moci po Trumpově volební porážce v roce 2020.
Trumpova milost se týká i výtržníků, kteří byli odsouzeni za maření úředního postupu a své tresty si už odpykali. Je mezi nimi „šaman“ Jacob Chansley, který v sídle amerických zákonodárných orgánů řádil v kožešinové čepici s rohy. Novinku oslavil vulgaritou na sociální síti X, kde oznámil, že „si teď koupí nějaké zbraně“.
Bývalý člen washingtonské policie Michael Fanone, který ztratil vědomí a dostal infarkt, když proti němu jeden z výtržníků použil paralyzér, říká, že se tento týden neúspěšně snažil, aby získal ochranu před těmi, kteří na něj útočili a kteří se dostali z vězení. Nyní se musí s rodinou bránit sám. „Nemáme jiné východisko než si koupit zbraň,“ říká tento 44letý muž.
Barbara McQuadeová, bývalá federální prokurátorka z Michiganu, říká, že si dělá starosti kvůli tomu, že si lidé milosti pro výtržníky z 6. ledna mohou vyložit tak, že „politické násilí je přijatelné, když se páchá ve službách politického lídra“.
Mnoho z těch, kdo dostali milost, i další, kdo organizovali akce kolem 6. ledna, vyjadřují oddanost Trumpovi. „Kvůli Donaldu Trumpovi bych Kapitol vzal útokem znovu,“ vyznal krajně pravicový aktivista Ali Alexander, který pomáhal uspořádat shromáždění konaná ještě před útokem, ale z ničeho obviněn nebyl. „Kvůli Donaldu Trumpovi bych založil milici. Troufám si říct, že bych za Donalda Trumpa zemřel,“ tvrdí.
Tarrio Trumpa nazval „nejlepším prezidentem, myslím, od George Washingtona“. Stewart Rhodes, zakladatel skupiny Oath Keepers (Strážci přísahy), po propuštění z vězení řekl, že 6. leden by se měl připomínat jako Den vlastenců. „Provinil jsem se jenom tak, že jsem se postavil těm, kdo ničí naši zemi,“ prohlásil tento muž, kterému soud v souvislostmi s výtržnostmi v Kapitolu vyměřil 18letý trest.
Larry Rosenthal, který na Kalifornské univerzitě v Berkeley vede Centrum pro studium krajní pravice, říká, že jedním ze znaků fašismu v minulosti bylo propojení soukromých milicí s politickou stranou. Ve fašistické Itálii takové skupiny pracovaly ve prospěch vládnoucí strany a trestaly politické nepřátele, kteří se nepřizpůsobili oficiální linii.
Rosenthal uvedl, že je otázkou, jakou roli budou v budoucnu mít v rámci Trumpovy protiimigrační politiky milice, které jsou už nyní aktivní na jižní hranici Spojených států.
Na otázku, zda pro skupiny jako Proud Boys a Oath Keepers a jejich členy je místo v jeho hnutí, Trump odpověděl: „To uvidíme. Dostali milost. Myslím, že jejich tresty byly přehnané.“