Aktualizace: 18.01.2024 13:04

Praha – Cena točeného 12stupňového piva v českých podnicích je v polovině ledna o deset procent meziročně vyšší. Zákazníci za půllitr průměrně zaplatí 57,80 Kč. Mezi loňským prosincem a letošním lednem se v průměru cena zvedla o více než dvě koruny, před rokem se mezi prosincem a lednem měnily ceny v řádu desítek haléřů. Novinářům to dnes řekl Vladimír Sirotek ze společnosti Dotykačka, která sleduje data z pokladních systémů.

Letos v lednu se změnila sazba DPH u točeného piva v restauracích z deseti na 21 procent. Z dat Dotykačky vyplynulo, že mezi prosincem loňského roku a polovinou ledna 2024 se v průměru za celou ČR cena piva zvýšila zhruba o čtyři procenta.

Z dat společnosti dále vyplývá, že od začátku prosince do druhého týdne v lednu 35 procent provozoven ceny neměnilo. Podle Sirotka to naznačuje, že průměrná cena piva se ještě poroste. Pětina podniků zdražila za stejné období o šest a více korun.

Průměrná cena 12stupňového piva je nyní zhruba o pět korun a 40 haléřů vyšší než byla v lednu loňského roku. Výrazně vyšší oproti celé ČR je cena v Praze, kde lidé zaplatí za půllitr točeného piva 69,80 Kč. U restaurací ve městech je průměr 69,20 Kč, zatímco na vesnicích je to 49,10 Kč.

Luboš Kastner, který zastupuje gastronomii v Asociaci malých a středních podniků, řekl, že řada podniků zatím ke zdražování v souvislosti se změnou sazeb DPH nepřistoupila. Změna DPH se tedy u řady z nich do cen úplně nepromítla, tvrdí.

Data Dotykačky také ukázala, že ještě o něco více než točené pivo zdražily v restauracích i domácí limonády. V lednu se jejich ceny zvýšily meziročně o 11,7 procenta. Změna DPH se dotkla i nealkoholických nápojů, které se přesunuly z 15procentní sazby do základní sazby 21 procent, stejně jako točené pivo. Cena limonád vzrostla i od prosince do poloviny ledna, a to o 5,5 procenta. Lednové ceny v restauracích jsou meziročně vyšší o osm procent i u kávy.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.